Wg Kanonu medycyny wewnętrznej Żóltego Cesarza [Huang Di Nei Jing Su Wen] zboża „odżywiaja ” i „zaspokajają”, dostarczają Żołądkowi i Śledzionie substancji do przekształcania pokarmu w Qi – energię witalną.
Są podstawową grupą produktów spożywczych uprawianych i konsumowanych w każdej kulturze.
Należy położyć nacisk na różnorodność zbóż w naszej diecie i spożywać te, które są odpowiednie dla naszej konstytucji i równoważą wpływ czynników środowiskowych. O właściwosciach zbóż pisałam tu, a o zasadach przygotowywania zbóż pisałam tu.
STANY NIEDOBOROWE:
- Dla osób ze wzorcem niedoboru Qi i Zimna – zaleca się zboża ogrzewające – owies, orkisz, ryż kleisty, a także zboża o neutralnej termice: ryż okrągłoziarnisty, ryż krótkoziarnisty, żyto, kukurydza (może być w postaci kaszki kukurydzianej), gryka, ponieważ mają one działanie wzmacniające.
- Dla osób z objawami Suchości (niedobór płynów z powodu długotrwałego Gorąca lub niedoboru Yin) dobrze działa pszenica, ryż, quinoa, proso, orkisz, kukurydza (grysik, polenta, mąka kukurydziana).
*Pszenica, zwłaszcza w postaci kaszki manny bardzo dobrze nawilża, uspokaja, zmniejsza bezsenność i poty nocne.
**Gotowany ryż, zwłaszcza w postaci kleiku ryżowego nawilża Żołądek, który jest odpowiedzialny z produkcję płynów ciała. W Polsce, w czasach kiedy nie było jeszcze elektrolitów lub preparatów izotonicznych podawano po długotrwałej biegunce lub gorączce rekonwalescentom kleik ryżowy. Elektrolity uzupełniają utracone minerały, a kleik ryżowy wspomaga produkcję płynów przez Żołądek, jest to zupełnie inny mechanizm działania.
STANY NADMIAROWE:
* zboża w tych stanach powinny być używane z umiarem,
- Dla osób z objawami Gorąca zaleca się zboża o naturze ochładzającej: proso, pszenica i jej odmiany, amarantus, jęczmień (kasza pęczak będzie najlepsza).
- Dla osób z objawami Wilgoci – należy ograniczyć spożycie zbóż, zwłaszcza pszenicy. Jeżeli decydujemy się na ich spożycie, to wybierajmy zboża osuszające Wilgoć – amarantus, proso, jęczmień, owies (najlepiej podprażone przed gotowaniem) oraz te działające diuretycznie – żyto, łzawica ogrodowa, potocznie nazywana łzami Hioba [YI YI REN (adlay/Job’s-tears)].
- Jest jeszcze jeden typ konstytucji, którego nie opisywałam, ponieważ jest to stan dosyć poważny – wzorzec z obecnością Wiatru. Osoba reprezentująca ten typ jest bardzo nerwowa, niestabilna emocjonalnie, z objawami, które pojawiają się i znikają nagle np. spazmy, skurcze, tiki, drżenia, przemieszczający się ból, egzema która się przemieszcza, ale także paraliż, udar, choroba Parkinsona, niektóre rodzaje zawrotów głowy itp. W takich przypadkach nie zaleca się spożywania przetworów z gryki.
*Często dzieci mają zmiany skórne z powodu syndromu Wiatru, a mamy podają im, zamiast produktów z pszenicy bezglutenową grykę i niestety nie poprawia to sytuacji. Trzeba zawsze zdiagnozować przyczynę choroby.