Zboża to rośliny uprawne z rodziny traw (Poaceae). Owoce – ziarniaki, są wykorzystywane ze względu wysoką zawartości węglowodanów do celów konsumpcyjnych, paszowych lub przemysłowych. Najpopularniejszymi produktami pozyskiwanymi ze zbóż są mąki, kasze, oleje i syropy, używane jako surowiec w piekarnictwie, cukiernictwie, piwowarstwie, gorzelnictwie oraz farmaceutyce. Produkty zbożowe są najważniejszym źródłem energii dla naszego organizmu, są bogate zarówno w węglowodany złożone, jak cukry proste. Zboża w stanie nieprzetworzonym są bogatym źródłem witamin z grupy B, A i E, mikroelementów takich jak żelazo, mangan, magnez, wapń i cynk, antyoksydantów oraz jak wszystkie produkty roślinne błonnika.

Od tysięcy lat uprawia się różne zboża, które wyhodowano na drodze selekcji ze zwykłych traw. Zboża zaspokajają głód, dostarczają bogactwa smaku, zwiększają wytrzymałość, uspokajają, usuwają zbędne produkty przemiany materii z organizmu, poprawiają pamięć i jasność myślenia.

Z punktu widzenia dietetyki chińskiej zboża są „centrum”, wspierają nas w dążeniu do harmonii, osiągnięcia „złotego środka”, sprzyjają chłonności umysłu, odpoczynkowi, koncentracji. Ziarna zbóż to jedne z najmniejszych produktów spożywczych, równocześnie posiadają największą siłę odżywczą. Tak jak wszystkie inne nasiona zawierają w sobie potencjał życiowy wystarczający do rozwoju nowej rośliny.

W medycynie chińskiej bardzo ważne jest spożywanych produktów roślinnych i zwierzęcych zawierające w sobie potencjał życiowy, czyli po prostu informację genetyczną przeznaczoną dla następnych pokoleń. Dzięki spożywaniu takich produktów wzmacniamy naszą Esencję, czyli to co stanowi o naszej sile życiowej. Największe skupienie tej energii znajdujemy w produktach, które gwarantują powstanie nowego życie czyli nasionach, jajkach, w kawiorze, w zbożach, w nasionach roślin strączkowych, a nawet w malutkich nasionach malin, jeżyn, winogron itp. Zastanówcie się w wolnej chwili jakie efekty długoterminowe może mieć dieta z której wyeliminowano zboża i strączki? 

W obecnych czasach zboża spożywane są głównie w postaci chleba, owsianek, białego ryżu, makaronów, wysoko przetworzonych produktów śniadaniowych. Powszechnie twierdzi się, że współczesna dieta jest najbardziej uboga w węglowodany złożone. Panuje opinia, że wszystkie rodzaje skrobi pochodzącej ze zbóż za takie same, a nadmierne ich spożycie wiąże się z epidemią nadwagi. Nie docenia się niestety znaczenia innych substancji odżywczych zawartych w zbożach, niewiele wiadomo o wyjątkowej i odmiennej naturze każdego ze zbóż. Myślę, że należy położyć nacisk na różnorodność i obfitość zbóż w naszej diecie i spożywać je w większej ilości, zwłaszcza te, które są odpowiednie dla naszej konstytucji i równoważą wpływ czynników środowiskowych, o czym jest napisane tu. O zasadach przygotowywania zbóż pisałam tu.

Pin It on Pinterest

Share This