Dietetyka medycyny chińskiej opiera się na produktach gotowanych, wiele współczesnych trendów żywieniowych wręcz odwrotnie, propaguje żywność spożywaną na surowo. We wszystkich tradycjach kulinarnych podstawą jedzenia były produkty i potrawy spożywane po obróbce termicznej. Dlaczego? Jedną z przyczyn mógł być ograniczony dostęp do czystej wody używanej do mycia i przygotowania potraw, co za tym idzie zwiększone ryzyko chorób przenoszonych drogą pokarmową. Niedogotowane jedzenie były potencjalnie śmiertelne. Współczesny dostęp do czystej wody i łatwy dostęp do pożywienia zrewolucjonizowały zdrowie publiczne, eliminując niedobory i niektóre z najgorszych chorób zakaźnych. Gdy czysta woda była już łatwo dostępna, surową żywność można było bezpiecznie włączyć do diety, co też się stało. Jednak ciągle aktualne pozostają pytania dotyczące skutków zdrowotnych gotowanej lub surowej żywności. 

Gotowanie znacznie ułatwia trawienie, wspierając wszystkie aspekty zdrowotne ciała. 

Zwolennicy diety surowej, słusznie wskazują, że warzywa i owoce mają więcej składników odżywczych na surowo niż po ugotowaniu (z pewnymi wyjątkami, np. pomidory zawierają więcej dostępnego likopenu po długiej obróbce termicznej).  Ale prawdą jest również, że gotowana żywność jest znacznie łatwiejsza do strawienia i przyswojenia. Łatwość trawienia jest kluczowa dla naszego zdrowia. Kiedy trawienie jest osłabione lub utrudnione, przyswajamy mniej składników odżywczych. Powinniśmy skupić się na tym, jak żywność oddziałuje na nasze ciało, a nie wyłącznie na jego składzie ilościowym i jakościowym mierzonym w laboratoriach.  

Surowe produkty działają oczyszczająco, ale czasami zbyt silnie, wprowadzając do organizmu zbyt dużo Zimna, powoli, sukcesywnie nas wyczerpując. Dla przykładu sałatki, często zalecane w dietach odchudzających lub detoksykujących zawierają niewiele składników budulcowych oraz działają zsyłająco i oczyszczająco na ciało.  

Surowe pożywienie może łatwo wprowadzić zbyt dużo Zimna do przewodu pokarmowego, spowalniając funkcje trawienne, co ostatecznie prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych u wielu ludzi. Jednym z objawów mogą być wzdęcia po jedzeniu, gazy, skurczowy ból brzucha, uczucie nagromadzenia w żołądku, niedoborowy refluks. Niektóre zimne termicznie pokarmy mogą powodować paradoksalnie przyrost masy ciała – zamiast spodziewanej utraty wagi  ponieważ żywność zimna termicznie spowalnia trawienie. Aby uzyskać najlepsze trawienie, powinniśmy gotować większość jedzenia.  Dla przypomnienia o termice produktów pisałam tu

Gotowanie pomaga w trawieniu, ale zbyt długie gotowanie też nie jest dobre.

Wyobraź sobie szparagi, brokuły, fasolkę szparagową gotowane tylko do momentu, gdy staną się lekko miękkie, a jednak wciąż pozostają jasnozielone i jędrne. Porównajmy je z burą, przegotowaną masą warzyw o papkowatej konsystencji, której brak życia. Prawdziwą sztuką jest ugotować warzywa tak by miały w sobie tę żywotność, odżywczą energię. 

Kiedy jesteśmy bardzo młodzi lub  starsi lub gdy trawienie jest z jakiegoś powodu słabnie, ważne jest, aby żywność była łatwiejsza do strawienia, w tym pomaga nam dłuższe gotowanie. Proste, długo gotowane jedzenie jest obowiązkowe dla każdego, kto jest chory, a także jest wskazane dla rekonwalescentów. Powinnno być one delikatne i lekkostrawne, zbliżone do pokarmu dla dzieci. 

Ogień trawienny naturalnie zmniejsza się wraz z wiekiem. 

Naszym celem powinna być dieta wspierająca nas na wszystkich etapach naszego życia, w każdym przedziale wiekowym.  Powszechnym błędem popełnianym przez wiele osób we współczesnej kulturze jest ignorowanie tradycji spożywania gotowanych pokarmów. Przynajmniej raz dziennie uwzględnijmy posiłek odpowiednio długo gotowany.

Zjedz zupę jarzynową zamiast sałatki, duszone warzywa zamiast warzywnego koktailu, gulasz wołowy zamiast średnio wysmażonego steka wołowego, rosół zamiast grillowanego kurczaka, pieczone owoce zamiast sałatki owocowej. Kaloryczność potraw będzie taka sama, składników odżywczych troszkę mniej, ale za to ich przyswajalność wzrośnie znacząco, co poprawi nasz stan zdrowia i doda tak potrzebnej do życia energii. 

 

Pin It on Pinterest

Share This