Natura termiczna produktów spożywczych to jest jego to jest zdolność do rozgrzewania lub ochładzania organizmu. Termika produktów to jego wrodzona właściwość, która nie musi zależeć od fizycznej temperatury danego produktu (zielona herbata jest ochładzająca, nawet jak pijemy ją ciepłą!). 

Produkty spożywcze w dietetyce według medycyny chińskiej są podzielone na pięć poziomów termicznych:

 Produkty gorące oraz ciepłe – produkty YANG,  produkty z tej grupy często są dostępne zimą, gotuje się je lub smaży, piecze, grilluje.

  • Produkty zimne i chłodne – produkty YIN,  produkty z tej grupy najczęściej dostępne są latem. Spożywamy je na surowo, gotujemy na parze, blanszujemy.
  • Produkty neutralne termiczne – produkty o zrównoważonej termice.

Dostosowując się do naszej temperatury ciała czyli naszego subiektywnego odczucia możemy włączać do jadłospisu produkty rozgrzewające bądź ochładzające, w celu wsparcia wewnętrznej równowagi. W praktyce wygląda to następująco:

  1.  Jeśli mamy skłonność do marznięcia, mamy chłodne stopy, awersję do chłodu to wybieramy produkty spożywcze o naturze rozgrzewającej.
  2. Jeżeli mamy w ciele uczucie gorąca, palące stopy, dłonie, nadmierną potliwość, uderzenia gorąca, stany zapalne to powinniśmy to nadmiarowe gorąco usunąć wybierając produkty bardziej neutralne lub chłodzące.

*Odczucie zimna w ciele nie zawsze jest potwierdzone w pomiarach temperatury ciała, ale wiele moich pacjentek z objawami Zimna ma obniżoną temperaturę ciała, to również często dotyczy osób starszych. 

Produkty gorące energetycznie mają działanie rozgrzewające.

Produkty zimne energetycznie ochładzają organizm.

Ciepłe i chłodne z natury mają łagodniejszy wpływ na nasze ciało.

Produkty neutralne nie zmieniają termiki ciała.

 PRODUKTY GORĄCE (zdjęcie poniżej)

Wzmacniają Yang, przyspieszają krążenie Qi (po spożyciu alkoholu zawsze robi się nam ciepło), rozgrzewają, rozpraszają (dotyczy to zwłaszcza ostrych przypraw, po których zaczynamy się pocić), usuwają zewnętrzne i wewnętrzne Zimno, wzmacniają energię obronną WeiQi w trakcie infekcji.

 Produkty tak bardzo silnie rozgrzewające stosowane w nadmiarze mogą  wywołać nadmierne rozdrażnienie, agresję, stany zapalne, nadmierną nerwowość, poirytowanie. Zbyt duża ilość w diecie produktów gorących termicznie powoduje powstanie syndrom Gorąca  oraz wysusza płyny ciała.

 Przy ostrożnym dawkowaniu można korzystać z nich przez cały rok aby poprawić strawność potraw, przeciwdziałać wrażliwości na zimno oraz zrównoważyć chłodzące działanie zimnych potraw.

PRODUKTY CIEPŁE 

Do tej kategorii należą prawie wszystkie suszone zioła, większość przypraw, wiele ryb morskich, kury, niektóre warzywa, suszone owoce  i orzechy. Produkty ciepłe wzmacniają Yang i Qi. Ogrzewają i  wzmacniają ciało.

PRODUKTY NEUTRALNE (obrazek na samej górze)

Te produkty są najwartościowsze wzmacniają Yang, budują Qi, odżywiają Krew, nawilżają. Stabilizują i harmonizują organizm. Do tej grupy należą m.in. zboża, większość mięs, jaja, warzywa, orzechy, miód,  ziemniaki.

PRODUKTY CHŁODNE

Do tej grupy należy większość warzyw, owoców, produktów mlecznych.  Tymi produktami można się cieszyć przez cały rok po odpowiedniej obróbce cieplnej. Spożywanie ich równoważy rozgrzewającą, bogatą w białko zwierzęce dietę. Produkty o chłodnej termice uzupełniają płyny ciała i odżywiają Krew, oczyszczają z Gorąca.

PRODUKTY ZIMNE (zdjęcie poniżej)

Generują zimno w ciele, ochładzają wewnętrzne Gorąco, działają uspokajająco. W małych ilościach można stosować je do chłodzenia Gorąca i odbudowy Yin. Latem w przypadku niedoboru Yin lub nadmiaru Gorąca w organizmie można stosować je by zrównoważyć wpływ gorącego klimatu. Zbyt duża ilość produktów zimnych osłabia Qi i Yang, przez co ochładza ciało. Jest to szczególnie niewskazane w chłodnych porach roku. 

Klasyczne teksty podają: ”Jeśli coś jest zimne, rozgrzej to. Jeśli coś jest gorące, schłodź to. Dopełnienie bieguna przeciwnego pomaga zachować pierwotna równowagę”. 

Dbanie o zdrowie nie jest zbyt skomplikowane jeśli znany termikę produktów spożywczych. Nawet nie posiadając szerokiej wiedzy na temat termiki jedzenia można w naturalny sposób dobierać produkty tak aby były one zrównoważone. W medycynie chińskiej równowaga jest kluczowa.

Klasyfikacja produktów spożywczych nie jest sztywnym systemem i tak polecam do tego systemu podchodzić. Polecam także artykuł zamieszczony tu. Dowiecie się więcej. 

Pin It on Pinterest

Share This