Mamy wiosnę, przyroda budzi się do życia, energia narasta, czujemy potrzebę zmiany, wyjścia z ukrycia, działania. Wiele osób planuje wiosenne porządki nie tylko w domu i otoczeniu ale także we własnym ciele. Popularność w tym okresie postów, oczyszczań, głodówek, detoksów zazwyczaj wynika z wewnętrznej potrzeby dodania sobie energii i „posprzątania” po zimie. Dlaczego? W tym czasie wielu z nas odczuwa tzw. wiosenne przemęczenie, zwane też przesileniem wiosennym, to stan zmęczenia i osłabienia organizmu, który pojawia się na przełomie zimy i wiosny. Może objawiać się sennością, brakiem energii, obniżonym nastrojem, problemami z koncentracją, większą podatnością na infekcje. W tym okresie bardzo często nasilają się wiosenne alergie, problemy trawienne, bóle i rozpierania podżebrowe, objawy refluksu, wypadanie włosów. 

Dlaczego tak się dzieje?

Wg teorii medycyny chińskiej Qi jest jedną z podstawowych substancji ciała, a także oznaką życia,  porusza się stale i płynnie w ciele gwarantując funkcjonowanie narządów wewnętrznych. W stanie patologicznym ruch Qi może być nieprawidłowy, może dojść do zastoju, a nawet poruszania się Qi się w przeciwnym kierunku.

Patologicznie ruch Qi w ciele może być wywołany przez różne czynniki, zwłaszcza zaburzenia emocjonalne, stres, gniew i frustracje, przepracowanie, zmęczenie, wyczerpanie. Może być on także konsekwencją nagromadzenia Zimna, Gorąca, Wilgoci i Śluzu, przebytych urazów, zabiegów i operacji powodujących zastój Krwi.

Gdy Qi nie płynie prawidłowo i swobodnie w ciele, czyli jest w stanie zastoju, osoby dotknięte tym wzorcem zwykle tracą swój sympatyczny sposób bycia i wykazują objawy, takie jak drażliwość, porywczy temperament, napięcie mięśni, zwłaszcza w górze pleców, bezsenność, sen zaburzony snami i depresja. Pojawia się uczucie rozpierania, dyskomfort i ból często występują w okolicy podżebrowej oraz w bocznych obszarach podbrzusza, objawy pojawiają się zazwyczaj jednostronnie, mogą wystąpić zaburzenia odżywiania (brak apetytu rano, zmniejszony lub zwiększony apetyt (zwłaszcza wieczorem), odbijanie, nudności, refluks a nawet wymioty, utrudnione wypróżnienie lub biegunka, naprzemienne zaparcia i luźne stolce, uczucie suchości w gardle, skroniowe bóle głowy, PSM, zaburzenia miesiączkowania. Objawów jest tu na prawdę dużo, stan emocjonalny zawsze odbija się na naszym stanie fizycznym. Niefizjologiczny ruch Qi może powodować w obszarze powyżej przepony uczucie duszność, niemożność złapanie pełnego oddechu, uczucie ucisku w klatce piersiowej, uczucie niepokoju, chrypkę i kaszel. 

W medycynie chińskiej wiosna związana jest z Wątrobą, narządem, który promuje i zarządza ruchem Qi w całym ciele gwarantując prawidłowe funkcje fizjologiczne. Objawy związane z Zastojem Qi nasilają się w tym czasie, dlatego też o tej porze roku tak chętnie próbujemy się wspomóc stosując różne metody mające poprawić nam zdrowie i samopoczucie, a szczególnie odciążyć/wyleczyć Wątrobę. Na szczęście o tej porze roku również najszybciej i najskuteczniej jesteśmy w stanie usunąć zastój Qi i związane z nim objawy. Wiosna nam sprzyja.

 Jak możemy się wspomóc?

Klasyczna medycyna chińska zaleca o tej porze roku HARMONIZOWANIE organizmu, co ma niewiele wspólnego z tak popularnymi w tym okresie z postami, głodówkami i oczyszczaniem. 

 Działanie harmonizujące w medycynie chińskiej ma na celu przywrócenie równowagi między różnymi aspektami organizmu, które uległy zaburzeniu. W szczególności reguluje się interakcje między Qi (energią), Xue (krwią), Yin i Yang, a także między narządami Zang-Fu, szczególnie w przypadkach, gdy objawy są złożone i obejmują różne narządy i poziomy energetyczne. Dla mnie to najczęściej stosowana forma terapii od lat, przynosząca niezwykłe efekty na poziomie fizycznym i mentalnym. Przecież chodzi w w tym systemie medycznym przede wszystkim o przywrócenie równowagi, harmonii, aby procesy życiowe przebiegały prawidłowo. 

Mamy w klasycznym ziołolecznictwie obszerną i zróżnicowaną grupę formuł harmonizujących, których mechanizm polega na JEDNOCZESNYM (słowo klucz dla tej terapii):

  1. Odżywieniu Środka (mechanizmem powstania zaburzenia przepływu Qi jest pierwotnie Suchość Żołądka wygenerowana stresem, wyczerpaniem, przepracowaniem, nieprawidłowym, odwadniającym stylem życia co skutkuje osłabieniem prawidłowej funkcji trawienia i wchłaniania). Kluczowe jest tu dbanie o prawidłowe nawodnienie układu pokarmowego (dlatego tak często piszę o Płynach ciała i ich roli) a nie jego osuszaniu poprzez skupienie się tylko na usuwaniu Wilgoci, drenowaniu Płynów ciała różnymi, czasem radykalnymi metody przeczyszczającymi lub stosowaniu głodówek (głodówki uszkadzają Płyny ciała). *Dla tego wzorca jest to nie wskazane, takie działanie może być pomocne we wzorcach z nagromadzeniem nadmiarowej Wilgoci i stagnacji pożywienia, ale nie przy zastojach Qi, trzeba rozumieć mechanizm patologii i skupić się na przywróceniu fizjologii. 
  2. Usunięciu niedoborowego (pustego) Gorąca w górze jako konsekwencji niezakorzenionego Qi (rozdrażnienie, irytacja, uderzenia gorąca, bezsenność, nudności, suchy kaszel, suche gardło, nos, oczy, szumy uszny, napięcie w obszarze szyi i barków są tego objawem). *Stosowane głodówki, zielone koktajle, chlorofil i spiruliny dobrze podziałają na ten aspekt bo są to zabiegi o działaniu ochładzającym (mantalnie poczujemy się lepiej) ale mogą nasilić w tym samym czasie objawy Zimna i Wilgoci w dole ciała, a tego nigdy nie chcemy.
  3. Usunięciu Wilgoci, słabości, Zimna w dole ciała (osłabiona funkcja narządów, luźne stolce lub utrudniona, niekompletna defekacja, zaburzone oddawanie moczu, uczucie ciężkość w dole ciała, słabość nóg, obrzęki, bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa, problemy ginekologiczne)

Zwróćmy uwagę, że we wzorcach z zastojem Qi  (w systemie w którym pracuję są to wzorce Shao Yang/ Jue Yin) występuje JEDNOCZEŚNIE niedoborowe Gorąco w górze ciała i Zimno/Wilgoć/ Słabość w dole ciała z powodu osłabionego przez stres i wyczerpanie Środka. Taki jest mechanizm patologii, który rozwiązują odpowiednio dobrane do nasilenia objawów formuły harmonizujące. Wiele osób podczas wywiadu mówi, że czują, iż mają w ciele nagromadzone i Zimno i Gorąco jednocześnie i nie wiedzą jak sobie pomóc. 

Takie wzorce spotykam bardzo, bardzo często, w mojej praktyce, dotyczą one co najmniej  90% pacjentów. Objawy dotyczące tych wzorców mogą pojawiać się cyklicznie, nasilają się wraz ze zmęczeniem, wyczerpaniem, stresem, złą dietą, chorobami, wszelkimi zabiegami drenującymi płyny ciała (restrykcyjne diety, nadmierne osuszanie, korzystanie z sauny, przeczyszczanie bez potrzeby). Oczywiście tym wzorcom mogą towarzyszyć jeszcze inne dysharmonie. Kluczowe w leczeniu tych mechanizmów jest prawidłowe ich zdiagnozowanie. Jeżeli nie przywrócimy prawidłowego krążenia Qi nie jesteśmy w stanie rozwiązać innych problemów, nie da się. 

  • Jeżeli nie rozpoznamy wzorca dysharmonii i będziemy tylko usuwać objawy Gorąca w górze metodami ochładzającymi, to nasilimy objawy niedoborów, nagromadzenie Wilgoci i Zimna w dole ciała.
  • Jeżeli skupimy się na usuwaniu objawów Wilgoci w dole ciała to nasilimy objawy niedoborowego Gorąca w górze ciała, czyli pogłębimy patologię. 

Dla wzorców z nieprawidłowym krążeniem Qi jedyną skuteczną metoda leczenia jest HARMONIZOWANIE, czyli działanie terapeutyczne mające w celu przywrócenie równowagi i prawidłowego krążenia Qi w organizmie. Możemy to zrobić różnymi znanymi w medycynie chińskiej metodami, ja pracuję ziołami ale akupunktura i dietetyka też będą skuteczne, tylko trzeba wiedzieć jak to zrobić prawidłowo:).

Swobodnego i płynnego krążenia Qi życzę Wszystkim na wiosnę.

O zastoju Qi poczytacie też tu: 

https://zlotysrodek.com.pl/2019/02/01/konstytucja-ze-stagnacja-qi/

https://zlotysrodek.com.pl/2019/02/03/syndrom-zastoju-qi-zalecenia/

https://zlotysrodek.com.pl/2019/02/08/napoje-poruszajace-zastoj-qi/

Pin It on Pinterest

Share This