Przewlekły stres, który zaburza swobodny przepływ Qi jest wg medycyny chińskiej  przyczyną wszystkich chorób. Długotrwałe napięcie aktywuje układ współczulny, ciało spina się i kurczy, jest gotowe do walki. Jest to nasza ewolucyjna strategia przetrwania. Obecnie, większość z nas od wczesnych lat jest w stanie wewnętrznego napięcia przez cały czas, nasza energia nie krąży swobodnie, ten stan określamy zastojem Qi. Zioła regulujące swobodny przepływ Qi Wątroby pomagają skutecznie zniwelować skutki przewlekłego napięcia organizmu, ale aby uporać się z tym syndromem polecam przede wszystkim pracę własną. Ziołolecznictwo i akupunktura działają bardzo skutecznie, ale jeżeli nie zmienimy sposobu myślenia i reakcji na stres to zastój powróci. ZALECENIA:
  • pielęgnowanie postawy akceptacji i życzliwości wobec siebie i ludzi. Myślę, że jest to najważniejsza kwestia ale również najtrudniejsza do wykonania:)
Przepływ Qi w ciele jest prawidłowy, gdy odczuwamy radość życia, wdzięczność i harmonię z otaczającym światem.
  • regularny ruch (łagodne, nieforsowne ćwiczenia fizyczne!!!) sprzyjają wciszeniu i rozluźnieniu napięcia emocjonalnego, wyregulowaniu przepływu Qi. Polecam Tai Chi, Qigong, Jogę. Szczególnie dobrze działa swobodny taniec do ulubionej muzyki, zwłaszcza taniec brzucha. Pomocne są masaże i zabiegi relaksujące (zawsze po takich zabiegach czujemy się lepiej i o to chodzi:).Ćwiczenia oddechowe i trening relaksacyjny Jacobsona często polecam swoim pacjentom, działają bardzo skutecznie szczególnie w przypadkach chorób ginekologicznych i nadciśnienia.
  1. TRENING RELAKSACYJNY JACOBSONA – DO POBRANIA ZA DARMO: http://relaksacja.pl/do_pobrania_za_darmo.html/pobieranie-bezplatnego-nagrania-relaksacji-jacobsona. Jeden z najlepszych i dogłębnie przebadanych naukowo treningów. Trening relaksacyjny bazujący na treningu Jacobsona, w adaptacji dr Pawła Holasa z Kliniki Psychiatrii Akademii Medycznej w Warszawie. Wersja audio z lektorem, 27 minut
  2. ĆWICZENIA ODDECHOWE – QIGONG ODDECHOWY: https://www.youtube.com/watch?v=faCUU9nYBDc
Jak odróżnić czy doskwiera nam zastój Qi czy niedobór Qi skoro część objawów się pokrywa? Wystarczy poćwiczyć intensywnie 30min. Jak po ćwiczeniach czujemy się lepiej to znaczy, że mamy zastój Qi, jak jesteśmy bardzo zmęczeni i wyczerpani to świadczy o niedoborze Qi. Proste.
  •  bycie bardziej aktywnym społecznie, towarzysko, spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu, utrzymanie komfortu i spokojnego środowiska życia, unikanie tzw. „wampirów energetycznych”, „osób toksycznych”.
  • wyrażanie siebie poprzez działania artystyczne, takie jak  śpiew, rysowanie, malowanie, pisanie, kaligrafia itp.
Mimo, że praca z umysłem i metody redukcji stresu w tym wzorcu są priorytetem to można również wspomóc się odpowiednią dietą:
  1. Należy unikać produktów śluzotwórczych i powodujących powstawanie Wilgoci: słodyczy, produktów mlecznych, zwłaszcza na słodko i z owocami, wyrobów z mąki pszennej (ponieważ połączenie wilgoci i śluzu z zastojem jest dużym zagrożeniem dla zdrowia). Szczegółowo było to opisane tu.
  2. Unikamy przejadania się, jedzenia późno w nocy. Nie jemy jak jesteśmy zdenerwowani lub zasmuceni! Szczególnie szkodzą ciężkie kolacje, tłuste, mięsne. Niekorzystnie działa alkohol mimo, że bezpośrednio po jego spożyciu czuje się rozluźnienie, niestety kolejnego dnia jest jeszcze gorzej. Ostre przyprawy, kawa, używki, barwniki spożywcze, środki konserwujące, duża ilość czosnku, cebuli itp. rozgrzewa i tak już przegrzaną Wątrobę (zastoje zawsze powodują Gorąco).
  3. Żeby pobudzić swobodny przepływ Qi  zaleca się produkty, który uspokajają Wątrobę: zielone warzywa liściaste, wodorosty, słodkie warzywa i zioła, które uspokajają Wątrobę: mięta, kurkuma, kardamon, rozmaryn, imbir, koperek. Dobrze ochładzają Wątrobę gorzkie produkty: mniszek lekarski (zaraz zacznie się na niego sezon), karczochy, szparagi, sałata rzymska, cykoria, endywia. Dobrze również działają śliwki, siedmiolatka, seler, czarny sezam, rzepa, rzodkiewka, rzeżucha. Polecane są również ryż i kompoty.
 

Pin It on Pinterest

Share This