Konstytucja ze stagnacją/zastojem Qi to bardzo częsty wzorzec. Zaburzenie prawidłowego krążenia energi Qi w ciele jest pierwotną przyczyną wszelkich zaburzeń i jest związane z funkcją Wątroby. Współcześnie narząd ten należy do najbardziej przeciążonych organów. Wszechobecny stres, nadmierne oczekiwania, presja czasu, zbyt duża ilość tłuszczu w diecie, środków chemicznych, używek to czynniki zakłócające prawidłowa pracę tego systemu. Kiedy Wątroba ulegnie zastojowi przepływ energii w całym ciele zostaje zaburzony, co prowadzi do licznych problemów na poziomie przede wszystkim emocjonalnym.
  • Zastojowi Qi towarzyszą głównie emocje związane z gniewem: frustracja, niecierpliwość, złość, przemoc, nieuprzejmość, upartość, agresywność, wybuchowy charakter, wahania nastroju oraz nadmierna emocjonalność (często te emocje spotykamy już u małych dzieci). Głównym powodem frustracji jest ciągłe porównywanie się do innych, zapominając o sobie samych i własnych możliwościach. Frustracja może też oznaczać, że nie potrafimy lub nie możemy w pełni wyrazić siebie (ta przyczyna dotyczy szczególnie dzieci, zwłaszcza tych, od których rodzice oczekują zbyt dużo, wywierają presję nie uwzględniając indywidualnych potrzeb potomka). Zmiana diety niewiele pomoże w tym syndromie, ziołami i akupunkturą możemy przywrócić prawidłowa cyrkulację energii ale najlepszym sposobem jest akceptacja rzeczywistości. To zazwyczaj jest najtrudniejsze.
  • Ponieważ Qi zarządza przepływem płynów, bardzo często w przypadku tego syndromu dochodzi do różnych obrzęków i nagromadzeń oraz uczucia przemieszczającego się bólu. Objawy zazwyczaj umiejscowione są na przebiegu meridianu Wątroby i Pęcherzyka Żółciowego np. gruczoł tarczycy, który leży na przebiegu merianu Wątroby w przypadku zastoju daje uczucie “guli w gardle” bądź występowania wola. Często temu syndromowi towarzyszy uczucie rozpierania w obszarze podżebrowym lub rozpieranie i powiększenie piersi zwłaszcza przed okresem. Zaburzenia menstruacyjne: zespół napięcia przedmiesiączkowego, nieregularne i bolesne miesiączki są również związane z zastojem Qi Wątroby. Częste wzdychanie jest odruchową próbą przełamania zastoju.
  • Zimne dłonie i stopy nie zawsze są objawem syndromu Zimna, ale też moga być objawem zastoju Qi, ponieważ zastój zaburza swobodny przepływ Qi a tym samym zostaje upośledzone prawidłowe krążenie krwi.
  • W wielu przypadkach zastój Qi Wątroby wpływa na działanie systemu trawiennego. Biegunka pod wpływem stresu to bardzo częsty objaw. Zaburzenia trawienia, bóle żołądka na tle nerwowowym, mdłości i wymioty, odbijanie, nadkwasota też mogą towarzyszyć temu zaburzeniu. Typowym objawem zastoju Qi jest naprzemiennie występujące biegunka i zaparcia.
* W praktyce bardzo często obserwuję ten syndrom u dzieci i to już na poziomie przedszkola (nadmierna pobudliwość, złość, agresja), u większości uczniów, zwłaszcza u bardzo ambitnych nastolatek (zaburzenia miesiączkowanie, choroby tarczycy, bóle brzucha) a na pewno u wszystkich młodych matek (zazwyczaj takie osoby chcą zrobić więcej niż są w stanie, pracują, wychowują dzieci, chcą być perfekcyjnymi paniami domu  i najlepszymi żonami). Zalecenia, jak rozwiązać problemy towarzyszące temu syndromowi umieściłam tu.

Pin It on Pinterest

Share This