Qigong a Trzy Skarby i 3 Dantiany Jak pamiętacie z artykułu o witalności w medycynie chińskiej wyróżniamy 3 Skarby czyli Jing (esencję), Qi (energię witalną) i Shen (umysł). Podstawowymi celami tradycyjnego Qigongu jest kultywacja Trzech Skarbów, aby być w dobrej formie i osiągnąć długowieczność poprzez regulację, odżywienie, przywrócenie i uzupełnienie esencji, qi i umysłu. Cała praca nad tymi trzema skarbami zawsze zaczyna się jednak od umysłu. Kluczem do praktyki Qigongu jest zawsze regulacja umysłu tak, że potrafi on zarządzać procesem generacji i transformacji Esencji, Qi i umysłu jak również utrzymywaniem właściwego cyklu metabolicznego. Mówiąc dokładniej, oczyszczanie umysłu i ograniczenie pożądań przyczynia się do utrzymywania umysłu w spokoju.
Kiedy umysł jest spokojny, wtedy dopiero Qi płynie zgodnie ze swoim naturalnym rytmem. Czy czyjeś życie będzie krótkie czy długie, zależy w dużym stopniu od stanu twojego umysłu.
W treningu buddyjskiego Qigongu szczególną uwagę zwracamy na trening umysłu poprzez relaksację, wzmacnianie koncentracji, wpływanie na nasze myśli i uczucia tak, aby wzmacniać te pozytywne a osłabiać te negatywne. Generalnie mówi się w chińskiej medycynie, że energię Yuan Qi nie można uzupełnić. Jednak dzięki niektórym ziołom i Qigongowi można wzmocnić i poprawić jakość tego rodzaju energii. Jak pamiętamy witalność w medycynie chińskiej wynika w dużej mierze od 3 czynników: Esencji, Qi i Umysłu. Qigong jest wśród metod chińskiej medycyny jedynym, który wpływa korzystnie na wszystkie 3 elementy dbając, aby Esencja szybko nie zużywała się, wzmacnia i pomaga gromadzić oraz regulować przepływ Qi w organizmie oraz wpływa na umysł jak to opisałem wyżej. Oprócz Trzech Skarbów, następnym istotnym w treningu Qigong terminem jest Dantian, czyli tłumacząc na polski „pole eliksiru”. Mamy w naszym organizmie 3 ośrodki Dantian, ale zanim przejdziemy do ich omawiania, kilka słów o eliksirze.  „Pole eliksiru” to miejsce, w którym gromadzimy naszą energię Qi. Kiedy Chińczycy mówią o Dantian, mają przeważnie na myśli dolny Dantian i to jego określają terminem „pole eliksiru”. To właśnie w nim gromadzi się czysta energia Yuan Qi. Z tego zbiornika możemy czerpać naszą energię zarówno do treningu Qigong jak i innych naszych aktywności. 3 ośrodki Dantian to:
  1. Dolny – 3 cun (czyli cztery palce naszej dłoni) poniżej pępka, ale w głębi organizmu.  Oczyszcza Esencje i przemienia ją w Qi.
  2. Środkowy – na wysokości serca (dokładnie mówiąc punktu Danzhong- Ren 17). Oczyszcza qi dla m.in. „odżywienia” ducha.
  3. Górny- tam gdzie hinduiści i buddyści wspominają o umiejscowieniu tzw. „trzeciego oka”, czyli pośrodku pomiędzy brwiami. Oczyszcza i wzmacnia umysł.
Dantiany mają podobne funkcje jak czakry w jodze, czyli są naszymi centrami energetycznymi.

Pin It on Pinterest

Share This