Co to jest konstytucja i co na nią wpływa wiemy już z poprzedniego artykułu, a jakie typy konstytucji możemy zaobserwować? Według Chińskiego Stowarzyszenia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (CACM) konstytucję ciała można podzielić na dziewięć typów, które zamierzam szczegółowo opisywać:

  1. Typ neutralny
  2. Typ z niedoborem Qi
  3. Typ z niedoborem Yang
  4. Typ z niedoborem Yin
  5. Typ z zastojem Qi
  6. Typ z zastojem Krwi
  7. Typ z obecnością Wilgoci-Śluzu
  8. Typ z obecnością Wilgotnego Gorąca
  9. Typ specjalny

Klasyfikacja do danego typu konstytucji opiera się na ocenie budowy ciała, osobowości, charakterystycznych dolegliwości i problemach zdrowotnych oraz zdolności adaptacji do środowiska zewnętrznego.

W rzeczywistości „czyste” typy konstytucji są rzadko spotykane, można je spotkać u dzieci. W raz z upływającymi latami pojawiają się częściej typy mieszane np.:  jednoczesny niedobór Yin i Wilgoć lub niedobór Qi i zastój Krwi, itp.

Określenie naszej konstytucji najlepiej pozostawić terapeucie, bo w tej dziedzinie wiedzy, jak i w wielu innych, diabeł zazwyczaj tkwi w szczegółach i łatwo o błędną interpretację. 

Budowa naszego ciała nie jest stała i niezmienna, środowisko życia, stan psychiczny, dieta, codzienne aktywności i występujące schorzenia mogą wpłynąć na stan organizmu, a tym samym naszej konstytucji. 

Zawsze możemy popracować nad naszą konstytucją, mamy na nią wpływ!

W przypadku zaburzonych konstytucji możemy wdrożyć działania, takie jak zmiana stylu życia, odżywiania lub aktywności fizycznej, aby powrócić do stanu zdrowia i równowagi.  Jest to najlepsza i najmniej kosztowna profilaktyka chorób, tym w medycynie chińskiej zajmuje się Yang Sheng.

Polecam zapoznanie się z badaniami naukowymi dotyczącymi konstytucji wg medycyny chińskiej:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5471571/

https://translational-medicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/1479-5876-12-140

Zawsze staram się szukać elementów łączących naukę zachodnią z założeniami medycyny chińskiej i o to, co znalazłam na temat konstytucji w materiałach dotyczących hodowli zwierząt obowiązujacych na zachodnich uczelniach:  

„Konstytucja zwierzęcia przejawia się w wyglądzie zewnętrznym zwierzęcia i w sposobie jego reagowania na otoczenie. Jest ona miarą jego energii życiowej uwarunkowanej działaniem gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jest to właściwość dziedziczna, ale podlegająca wpływom środowiska zewnętrznego, mogąca ulegać zmianom”. 

Jest to identyczne spojrzenie na konstytucję jak medycyny chińskiej, i nawet coś wspomniano o energii życiowej, czyżby chodziło o Qi:).

W praktyce hodowlanej jest cała masa przykładów ukazująca powiązanie budowy ciała z zachowaniem. Na przykład uszlachetnienie wyglądu dobermana spowodowało zmianę jego zachowania. Uszlachetnione psy były pobudliwe i mało wyrównane (nerwowe). W odróżnieniu od tego psy ciężkie (limfatyczne) są powolne, ze skłonnością do lenistwa i ociężałości. Są spokojne i mało pobudliwe.

U zwierząt hodowlanych wyróżnia się co najmniej 4 podstawowe typy konstytucji:  limfatyczną (trawienną), suchą (oddechową), zwięzłą (silną), delikatną, które w opisie są zgodne z charakterystyką typów konstytucji wg medycyny chińskiej.  

Powinniśmy mieć świadomość, że wiedza zdobyta z obserwacji natury jest na Wschodzie i Zachodzie taka sama, bo prawa natury są uniwersalne i ponadczasowe.

 

 

 

Pin It on Pinterest

Share This