23 lub 24 sierpnia rozpoczyna się drugi okres w ramach jesieni. Nazywa się on po chińsku Chu Shu co oznacza Ograniczone Gorąco co wskazuje na spadek temperatury w tym czasie. W tym czasie wieczory stają się bardziej chłodne, ale dni pozostają nadal ciepłe. 

  Sezon dzieli się na 3 części: w pierwszej gdy temperatury zaczynają spadać orły polują na inne ptaki przygotowując się w ten sposób do nadchodzącej zimy; w drugiej części większość roślin przestaje rosnąć i stopniowo zamierają; w trzeciej części rolnicy i sadownicy są zajęci magazynowaniem swoich zbiorów plonów.

Zwyczaje

 W czasie tego sezonu przypada Święto Zmarłych Duchów jedno z trzech najważniejszych świąt w Chinach związanych z duchami. Obecnie obchodzi się go jako święto modlitw za swoich przodków czemu towarzyszy puszczanie latarń na wodzie. Kiedy nadchodzi wieczór ludzie gromadzą się nad rzeką i puszczają na jej tafle ręcznie zrobione latarnie modląc się za swoich przodków i wysyłając im swoją miłość i dobre życzenia.

 Jest to dobry czas na zbiory szczególnie dla sadowników, ale także dla zbiorów roślin okopowych. Historycznie był to też w Chinach czas na największe połowy ryb. 

 Profilaktyka Zdrowia

Z punktu widzenia chińskiej profilaktyki zdrowia, ze względu na to, że w okresie Chu Shu temperatury stają się niższe, a jednocześnie powietrze jest bardziej suche (w Chinach latem w wielu regionach powietrze robi się bardziej wilgotne) trzeba odpowiednio zadbać o swoje zdrowie. 

 

W tym czasie możemy coraz częściej zacząć odczuwać zmęczenie, które jest efektem tego, że nasz metabolizm jesienią stopniowo zwalnia, aby magazynować energię na zimę. Powinniśmy teraz skupić się bardziej na oszczędzaniu oraz gromadzeniu energii życiowej, a nie jej nadmiernemu wydatkowaniu. Tak więc, poświęćmy teraz, na ile to możliwe, więcej czasu na odpoczynek, w tym krótkie drzemki w ciągu dnia. Pozwolą nam one ograniczyć sezonowe zmęczenie. Powinniśmy wcześnie chodzić spać i wcześnie wstawać. 

 

W tym czasie warunki atmosferyczne często są bardzo dobre do fizycznych aktywności na zewnątrz, więc powinniśmy więcej spacerować na świeżym powietrzu, robić piesze wycieczki i ćwiczyć niezbyt męczące formy ruchu jak Taiji quan czy Qigong. Powietrze staje się bardziej czyste i świeże. Z uwagi na to, że zwiększa się różnica w temperaturach pomiędzy dniem i nocą powinniśmy uwzględnić to w naszym sposobie ubierania się.  

 

Jeśli chodzi o dietę, w tym sezonie powinna być lekka (łatwo strawna, a zarazem odżywcza. W tych dniach gdy będzie jeszcze bardzo ciepło można stosować dietę oczyszczającą z wewnętrznego gorąca.  Ze względu na suchość powietrza można nawilżyć organizm dietą opartą na soczystych warzywach i owocach ( jak np. rzodkiewki, gruszki, winogrona, mango) oraz jedzeniu więcej zup.

Należy unikać pikantnych potraw i przypraw jak również jedzenia z grilla, aby uniknąć nasilenia się objawów suchości w organizmie.

 

Pin It on Pinterest

Share This