Konstytucja z niedoborem Qi jest to bardzo powszechnie spotykany wzorzec w dzisiejszych czasach. Może mieć postać stanu przejściowego (po dużym wysiłku fizycznym lub umysłowym) albo przybrać formę przewlekłą. Do głównych przyczyn zaliczamy:
 1. stres, przepracowanie, wyczerpujący tryb życia bez odpowiedniej ilości snu i odpoczynku,
 2. spożywanie przetworzonych produktów żywnościowych,
 3. nadmiar produktów chłodnych i zimnych w diecie,
 4. nieregularne odżywianie się, brak umiaru w jedzeniu i piciu, głodówki,
 5. przebycie poważnych chorób, zabiegów chirurgicznych, hospitalizacja, liczne ciąże,
 6. siedzący tryb życia lub nadmierna aktywność fizyczna,
 7. przyczyny emocjonalne: ciągłe zamartwianie się (zwłaszcza o przyszłość), długotrwały smutek, rozczarowanie i żal.

Czyli kwintesencja stylu życia i sposobu jedzenia w krajach zachodnich.

  Ludzie reprezentujący ten typ konstytucji mogą u siebie zaobserwować następujące objawy:
 • Ciągłe zmęczenie lub wyczerpanie (po pracy fizycznej, a także umysłowej, czasami nawet myślenie o pracy jest męczące). Słaby apetyt, senność po posiłkach. Sen, który nie regeneruje (takie osoby budzą się po przespanej nocy zmęczone).
 • Problemy trawienne, uczucie pełności, stolec jest luźny, czasami z niestawionymi resztkami pokarmów (mogą również występować zaparcia na tle niedoboru), występowanie nietolerancji pokarmowych.
 • Apatia, brak energii, brak radości życia, podatność na infekcje, słaba odporność. Osoby z niedoborem Qi potrzebują więcej czasu, aby powrócić do zdrowia po chorobie. Występuje wrażliwość na zmiany pogody.
 • Blada cera, skłonność do zwiększonego pocenia się, język blady, zwykle niskie ciśnienie, awersja do zimna, zimne dłonie.
 • Niechęć do działania, awersja do ruchu. Czasami lekkie pokasływanie, skłonność do siniaków, matowa, żółta cera. W skrajnych przypadkach wypadanie włosów, opadanie narządów, popuszczanie moczu podczas śmiechu, kaszlu, ćwiczeń fizycznych.
 • Cichy łagodny głos, niechęć do mówienia.
 • Osłabienie koncentracji.
 • Pogorszenie samopoczucia po aktywności fizycznej, słabo rozwinięta muskulatura, w przypadku kobiet uczucie osłabienia po miesiączce.
 • Nieśmiałość, wstydliwość, brak pewności siebie,
Niedobór Qi w połączeniu z Wilgocią można zaobserwować u większości pacjentów po czterdziestce. Ale również spotyka się go u osób młodszych i dzieci.  Obok opisanych dolegliwości trawiennych typowym objawem jest apetyt na słodycze. Szczególnie dzieci, u których występuje niedobór Qi można zaobserwować ogólnie brak zainteresowania jedzeniem ale słodycze chętnie zjedzą. Osobie dotkniętej niedoborem energii brakuje często siły by coś zrobić, podjąć jakieś wyzwanie (np. mają świadomość, że powinny ćwiczyć, więcej się ruszać ale na poziomie fizycznym i psychicznym nie mają na to siły). Nie zawsze jest to objaw lenistwa, takie osoby po prostu nie mają siły żeby coś zmienić, coś zrobić, jest to silniejsze od nich. Osoby z niedoborem Qi mają zwykle słaby układ trawienny, więc ich dieta powinna być lekkostrawna. Składniki takie jak: kawa, herbata, alkohol, papierosy i inne używki mogą dodatkowo wyczerpywać Qi i powinny być wyeliminowane z diety.
Zauważcie, że większość syndromów zaburzeń zdrowia można zaliczyć do wzorca niedoboru Qi, który może być przyczyną pojawienia się poważniejszych wzorców patologii i powinien zostać jak najszybciej usunięty za pomocą zmian w diecie i stylu życia. Powinno określić się przyczyny powstania zaburzenia i je wyeliminować. Jest to najprostsza i najbardziej skuteczna forma dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom, czym w medycynie chińskiej zajmuje się Yang Sheng. Zalecenia dietetyczne w celu wzmocnienia Qi opisane są w tym artykule.
Zamieszczony opis wzorca chorobowego absolutnie nie nadaje się do stawiania samodzielnych diagnoz i udzielania terapeutyczny zaleceń. W przypadku zachorowania nie może on zastąpić diagnozy lekarza ani leczenia.

Pin It on Pinterest

Share This