Objaw pragnienia to jedna z najbardziej podstawowych potrzeb fizjologicznych organizmu, wzrasta wraz ze ubytkiem płynów ustrojowych lub ze zwiększeniem stężenia określonych substancji. Brak objawu pragnienia również jest istotną informacją jaką daje nam organizm.

Prawidłowe nawodnienie jest kluczowe dla zachowania witalności, sprawności, gwarantuje prawidłowy przebieg reakcji biochemicznych w ciele, wpływa na jakość naszego życia na poziomie fizycznym, psychicznym i emocjonalnym. Prawidłowy stan Płynów ciała nie jest tylko zależny od ilości przyjmowanych płynów, zjadanych zup i warzyw to nie tylko nawodnienie ciała, to coś znacznie więcej, to dbanie o nasze zdrowe i długie życie. 

Jak prawidłowo się nawodnić?

O tym jak zadbać o Płyny ciała pisałam w tym artykule, tam znajdziecie rozszerzenie informacji, których nie chcę powtarzać, skupmy się na pragnieniu.

Aby przywrócić prawidłowe pragnienie najpierw powinniśmy  zastanowić się dlaczego nie jest ono prawidłowe, dlaczego chce nam się pić za dużo lub wcale, dlaczego mamy różne reakcje po wypiciu płynów? O możliwych objawach zaburzonego pragnienia pisałam poprzednim artykule.

Jak przywrócić prawidłowe pragnienie? Zasady są bardzo proste:

1. Należy ustalić przyczynę i rozwiązać problem, jest to kluczowe w kwestii przywrócenia prawidłowego pragnienia. Jak mamy za dużo Gorąca, które konsumuje Płyny ciała i powoduje nadmierne pragnienie należy je usunąć, jak mamy za dużo Wilgoci, która powoduje, że nie odczuwamy pragnienia to należy ją również usunąć, możemy mieć wzorce związane z Suchością, Zastojowym Zimnem, możemy mieć jednocześnie i Wilgoć i Gorąco, kombinacji jest tak dużo jak osób. Każda patologia mająca miejsce w naszym ciele manifestuje się obawami zaburzonego pragnenia, każda patologia ma konkretne objawy zaburzonego pagnienia. Samodiagnoza bywa często trudna polecam udać się do doświadczonego terapeuty, który pomoże ustalić etiologię.

2. Należy pamietać o możliwych przyczynach uszkodzenia Płynów ciała, które wpływają pośrednio na odczucia pragnienie. Zatrzymanie tzw. wyciekań jest bardzo ważne. W systemie Jing Fang, w którym pracuję od tego zaczynamy każdą terapię, od zatrzymania wyciekań, a do nich należą m.in: nadmierne pocenie się, obfite oddawanie moczu, oddawanie moczu w nocy, luźne i często oddawane stolce, nadmierne ślinienie się, nadmierne krwawienie, nadmierne płakanie. Najczęściej objaw wyciekania jest powiązany z przyczyną zaburzonego pragnienia, np. nadmiarowe Gorąco powoduje objaw nasilonego pragnienia, któremu towarzyszy nadmierne pocenie się. Nadmierne pocenie się nasila Gorąco, a ono powoduje coraz większe pragnienie – błędne koło. Szczegółowy opis wyciekań znajdziecie tu.

3. Na stan prawidłowego nawodnienia może także mieć wpływ stosowanie preparatów o działaniu diuretycznym bez wskazania, funkcjonowanie niezgodnie z rytmem dobowym, brak sezonowego odżywiana, zbyt wysoka temperatura otoczenia i niska wilgotność (takie odwodnienie można zaobserwować np. po okresie długotrwałych upałów lub po tzw. sezonie grzewczym), skrócony, niewystarczający kontakt ze światłem słonecznym, za długie przebywanie w otoczeniu urządzeń elektronicznych.

Tak naprawdę wszystko co nas uszkadza, zaburza równowagę organizmu, co nam nie służy i wywołuje określony wzorzec patologii wpłynie na nasze pragnienie.

Jeżeli ustalimy przyczynę nieprawidłowego pragnienia i zaczniemy ją rozwiązywać powinniśmy pamiętać także o dodatkowych czynnikach które wpływają na prawidłowe nawilżenia organizmu, a przez to na prawidłowo pragnienie:

  1.  Dieta dostosowana do wzorca powodującego zaburzone pragnienie. 
  2. Niezwykle ważny jest prawidłowy sen, to drugi po zatrzymaniu wyciekania punkt na którym się skupiamy w terapii. Nieprawidłowy sen osłabia prawidłową regenerację, bez niego trudno nam powrócić zdrowie.
  3. Prawidłowe nawodnienie, nie tylko wodą ale płynami związanymi z jedzeniem: zupy, kompoty, „mokre jedzenie”. Nie polecam wody butelkowanej, ale to osobny temat, pijmy wodę przegotowaną, ciepłą. Ważne jest odpowiednie nawilżenie na noc, regenerujemy się nocą, szklanka wody przed snem lub zupa, kompot w zupełności wystarczą. Oczywiście ta rada dotyczy osób, które są w stanie wypić wodę. 
  4. Aktywność fizyczna dostosowana do potrzeb i możliwości. Zaleca się szczególnie ruch na świeżym powietrzu, kontakt z naturą, ze zwierzętami, te aspekty również wpłyną na prawidłowe nawodnienie. 
  5. Prawidłowe oddychanie itp. 

Szczegółowe wyjaśnienia i dodatkowe informacje znajdziecie tu.

Nie dowiecie się z tego artykułu i wszystkich poprzednich dotyczących Płynów ciała ile pić, co pić, jak pić, kiedy pić?  Mam nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pozwolą wam zrozumieć, że kwestia pragnienie jest bardzo indywidualna i praktycznie niemożliwym jest udzielenie konkretnych porad dla wszystkich osób. Ważne jest komu udzielamy porad, a nie na jaki objaw.

Pin It on Pinterest

Share This