W klasycznej medycynie chińskiej przywiązuje się szczególną wagę do stanu płynów ciała, który jest odpowiedzialny za nasze zdrowe. Dbając o nie w odpowiedni sposób mamy wpływ na jakość naszego życia na poziomie fizycznym, psychicznym i emocjonalnym. 

Z punktu widzenia medycyny zachodniej rola odpowiedniego nawilżenia jest również bardzo ważna, a zalecenia są dosyć proste: pijmy odpowiednią ilość płynów – około 2 l/dzień (lepiej jednak określić dzienny bilans wody) i spożywajmy zalecaną ilość warzyw i owoców. Nawilżajmy się również od zewnątrz, stosując  kremy.

 Jak postrzega wzmacnianie płynów ciała medycyna chińska?

Z jej punktu widzenia prawidłowy stan Płynów ciała nie jest tylko zależny od ilości przyjmowanych płynów, zjadanych zup i warzyw. Co możemy zrobić, żeby poprawić stan płynów ciała?

I. Bardzo ważny jest prawidłowy sen. Powinniśmy spać w godzinach Wody (już sama nazwa wskazuje na relację z Płynami), czyli najlepszy, najbardziej regenerujący dla organizmu jest sen w godzinach HAI (21.00-23.00) i ZI (23.00-1.00), godziny te są związane z aspektem Wody Yang (aktywizacja, wzmacnianie Żołądka, Nerek, Serca) i Wody Yin (odż. Krwi, Esencji, regenerujemy w tym czasie przede wszystkim mózg). Z punktu widzenia medycyny zachodniej w tym czasie występuje największa aktywność układu hormonalnego.  Kluczowy dla zdrowia jest wyciszenie organizmu w tych godzinach.  Niestety większość osób dorosłych, a także młodzieży w tym czasie jest aktywna. Zaobserwujcie jak czujecie się po nieprzespanej nocy lub nocy w podróży – zazwyczaj narzekamy na ból szyi, góry pleców, głowy – jest to typowy objaw odwodnienia, który my kojarzymy zazwyczaj ze złą pozycja snu.

Jeżeli po przespanej nocy nie czujemy się wypoczęci, to znaczy, że nasze ciało nie zregenerowało się w sposób prawidłowy i powinniśmy się bardziej zatroszczyć o Płyny ciała.

II. Oprócz snu ważne jest dbanie o nasze oczy, w wyżej wymienionych godzinach. Jak śpimy, to ich nie obciążamy, ale jak nie śpimy, to: czytamy, przeglądamy komputer, smartfona, oglądamy telewizję. Wszystkie te aktywności zużywają naszą Krew, a jest to jedna z form Płynów ciała. Wyczerpujemy się znacznie. Sen w tych godzinach jest lepszym rozwiązaniem, nie zużywamy Krwi, a dodatkowo odbudowujemy Płyny ciała. Polecam zrezygnowanie z obciążanie wzroku zwłaszcza osobom z niedoborami Krwi, schorzeniami neurologicznymi i hormonalnymi. Co robić późnym wieczorem? Posłuchać muzyki, wyciszyć się, wykąpać, pobyć z bliskimi, poćwiczyć Qi Gong, opcji jest wiele.

III. Dieta – zalecenia są proste – spożywamy lekkie, dostosowane do naszych potrzeb, sezonowe, nieprzetworzone jedzenie (temat dość obszerny:). I co najważniejsze, spożywamy je regularnie. Żołądek działa jak zegar, jak przyjmuje jedzenie regularnie, to nie czuje zmęczenia i prawidłowo produkuje Płyny ciała. Największa produkcja płynów ciała przebiega w nocy. Żołądek powinien być wilgotny o tej porze dnia, a nie suchy, wtedy działa prawidłowo. Obserwuję duży niedobory płynów u osób, zwłaszcza mężczyzn, którzy unikają spożywania napojów wieczorem, by nie wstawać w nocy do toalety. Problem z nocnym oddawaniem moczu nie tkwi w nadmiarze przyjętych płynów, tylko w nagromadzonej Wilgoci w dole ciała. Nie pijąc odpowiednio pogłębiamy niedobór Płynów i narażamy się na większe zagrożenie udarami i chorobami prostaty. Najlepszą profilaktyką tych schorzeń jest wypicie szklanki ciepłej wody przed snem, jeżeli wstajemy w nocy do toalety, to również można się napić oraz obowiązkowo 1- 2 szklanki rano.

*Większość osób funkcjonuje zupełnie na odwrót, zup nie jedzą, wieczorem nic nie piją, bo nie chcą wstawać do toalety, czasami dodatkowo w nocy się obficie pocą, a rano zaczynają dzień od kawy, która działa wysuszająco! Taki stan trwa latami, nie ma szans na odbudowę Płynów ciała. Pojawiają się objawy zdrowotne, z punktu widzenia medycyny zachodniej nie związane z Płynami ciała – bóle odcinka szyjnego kręgosłupa, barków, całego ciała, skurcze, choroby autoimmunologiczne i wiele, wiele innych. 

IV. Aktywność fizyczna wzmacnia Qi i poprawia jego cyrkulację. Ważne jest by ćwiczenia były regularne, nie forsujące (ćwiczymy do lekkiego spocenia się, nadmierne pocenie uszkadza Płyny ciała, a nie tak łatwo je uzupełnić, butelka wody „po” nie wystarczy. Większość sportowców lub osób intensywnie uprawiających sport ma niedobory Płynów ciała, mimo stosowania odpowiedniej diety i nawilżania się intensywnie różnymi płynami.

V. Należy zwrócić uwagę także na na prawidłowe oddychanie. Każde ćwiczenia oddechowe, z różnych tradycji przyniosą nam korzyść, ważne jest, żeby mieć świadomość, że poprzez oddech również możemy wpłynąć na stan naszych Płynów ciała.

Płyny ciała są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie naszego układu odpornościowego, nerwowego, zarządzają gospodarką hormonalną, budują Krew, odżywiają mózg, wpływają na funkcjonowanie naszych narządów zmysłów – oczu, uszu, smaku, węchu, regulują ciepłotę ciała i jego prawidłowe odżywienie, wpływają na stan naszej skóry. W skrócie – gwarantują nam zdrowe życie. Ważne jest by zwrócić uwagę na ten aspekt naszego ciała i dbać o to, by były one w dobrej kondycji. Na pewno wyjdzie to nam na zdrowie. Profilaktyka – Yang Sheng – zawsze przynosi najlepsze efekty.

 

 

Pin It on Pinterest

Share This