Dla naszej praktyki otoczenie jest równie ważnym elementem i ma pomocne znaczenie. Jak wiemy regulacja umysłu jest korzeniem praktyki Qigong i uspokajanie naszego umysłu jest jednym z naszych celów.

Jest wiele czynników, które wpływają na nasz spokój umysłu. Starożytni Chińczycy podsumowali oczy, uszy, nos, usta, język, ciało i wiele myśli jako „Liugen” (sześć korzeni doznań lub sześć indriyas lub sadindriya w sanskrycie), które są czynnikami wpływającymi na spokój umysłu.

Z tego powodu jeśli znajdziemy dość spokojne otoczenie tak, że to co widzimy, słyszymy, wąchamy i czujemy wpływa na nasz uspokajająco i korzystnie na naszą pogodę ducha to z pewnością pomoże naszej praktyce.

Stąd starożytni Chińczycy ujęli dobrą praktykę w korzystnym otoczeniu jako jedno z najważniejszych narzędzi dla praktyki obok „Fa” (ścieżki) – metody, partnera – partner w praktyce, „Cai” (pieniądze) – konieczne materialne środki do życia i „Di” (miejsce lub teren).

W starożytnych Chinach te ‘Di” były nawet podsumowane jako 36 jaskiń nieśmiertelności (dongtians) i 72 pobłogosławione tereny (fudis). W rzeczywistości patrząc ze współczesnego punktu widzenia te miejsca są obfite w naturalne dźwięki, światło, elektromagnetyzm i jony tlenu pośród których są tymi czynnikami, które są korzystne dla naszego fizycznego i psychicznego dobrego samopoczucia. 

Tak więc, jeśli pozwalają warunki możesz wyjść na zewnątrz i praktykować w Naturze, co może pomóc zrealizować twoje cele przy połowie wysiłku.

Starożytni taoiści uważali, że, aby osiągnąć sukces w praktyce taoistycznej obok rozumu i przestrzegania naturalnego prawa są potrzebne też dobra pogoda, lokalizacja i harmonia. Taoizm szczególnie chwali jeśli chodzi o lokalizację „jaskinię, niebo i błogosławione miejsce”, ponieważ takie środowisko geograficzne może w pełni uchwycić istotę Nieba i Ziemi, odżywiając ciało, energię witalną i ducha. 

Praktykowanie qigong jest dokładnie tym co uprawianie taoizmu i buddyzmu, który również skupia się na praktyce z umysłem i ceni praktykę w podobnych a często nawet tych samych miejscach co praktycy taoizmu. Czynniki takie jak otoczenie i klimat miejsca ćwiczeń mają ścisły związek i wpływają na poprawę jakości i efektu praktyki qigong. Podczas ćwiczeń meridiany i punkty akupunkturowe ciała są stosunkowo otwarte i środowisko (otoczenie) łatwo na nie wpływa. Przebywanie w korzystnym środowisku takim jak miejsce z pięknymi górami i rzekami, może wpływać na ducha i energię witalną ludzi poprzez oczy, uszy, nos, język, ciało i umysł co sprzyja realizacji celu regulacji serca i medytacji. 

Zgodnie z teorią tradycyjnej medycyny chińskiej serce lubi spokój, nerki lubią bezpieczeństwo, płuca powinny unikać zimna a lubią czyste i ciepłe środowisko. Stąd praktykowanie w cichym otoczeniu o odpowiedniej temperaturze może sprawić, że ćwiczący stanie się wyciszony i zrelaksowany. Unikaj wpływu hałasu, zimna itp. podczas treningu. Oczywiście dla doświadczonych praktyków, którzy mają silną odporność na przeciwności losu nie jest aż tak ważne wyeliminowanie zewnętrznych zakłóceń a poszukiwanie spokoju pośród zamętu. 

Kiedy praktykujemy qigong i inne ćwiczenia chroniące zdrowie tak naprawdę włączamy ‘przełącznik”, aby być w bliskim kontakcie z energią natury. Proces praktykowania qigong to proces komunikowania się z energią środowiska. 

Korzystne środowisko może zwiększyć intensywność pola energii witalnej i przechowywać ją w lokalnej przestrzeni. Praktykujący naturalnie skorzystają z dostosowania pola energii jeśli są zanurzeni w tej sytuacji. Wybór takiego środowiska do praktyki qigong z pewnością przyniesie dwa razy lepsze rezultaty przy połowie wysiłku. Stąd też z punktu widzenia regulacji naszego zdrowia fizycznego i psychicznego, powinniśmy podkreślić wzmacniający wpływ wyboru  środowiska do praktyki. 

Ponadto rozumiejąc odpowiednio związek między środowiskiem a ćwiczeniami, mamy możliwość lepiej przestrzegać praw natury, by postępować z ogólną zasadą ćwiczeń – pozwól działać naturze! 

Pin It on Pinterest

Share This