Pępek jako fizjologiczny symbol ludzkiego ciała jest wszechobecny w praktyce qigong. 

Na przykład w systemie Shaolin Yi Jin Jing (Przemiana Mięśni i Ścięgien) jest ćwiczenie „Trójstopniowe opadanie” w którym qi jest zbierane poprzez oddech (tuna) do brzucha z pępkiem jako jego rdzeniem. 

W systemie Ba Duan Jin (8 Kawałków Brokatu) centralny punkt otwierania i zamykania w ćwiczeniu „Unieś raz jedną a raz drugą rękę, aby wyregulować funkcjonowanie śledziony i żołądka” to również pępek. 

Forma Niedźwiedzia z systemu Wu Qin Xi (Zabawy 5 Zwierząt) masuje brzuch i rejon pępka również jako centralny punkt. W systemie Liu Zi Jue tak naprawdę wszystkie ćwiczenia są praktykowane z pępkiem jako centralnym punktem.

Już z tych analiz widzimy, że pępek jest bardzo ważny w praktyce qigongu. Ale dlaczego?

Zgodnie z teoriami TMC (Tradycyjnej Medycyny Chińskiej) pępek jest czymś co łączy nas jako płód z ciałem matki. Po tym jak zostaje ucięta pępowina trochę prawdziwej Qi zostaje w pępku. To jest pierwszy ważny punkt. Po drugie zgodnie z teoriami TMC pępek należy do Śledziony a ona z kolei należy do „warstwy” Taiyin (zgodnie z Liu Jing). Taiyin przekładając bezpośrednio na polski to najwyższe yin. Zgodnie z teorią yin – yang w miejscu gdzie jest najwyższe yin musi być czyste yang. 

W tym najzimniejszym, najbardziej zyinizowanym miejscu (bezpośrednie tłumaczenie – chodzi o miejsce gdzie jest najwięcej yin) jest przechowywana prawdziwa qi z największym yang. Tak więc bierzemy to miejsce jako rdzeń naszej praktyki. Nie będzie problemu w tym miejscu jeśli skupimy nasz umysł na nim lub „spalimy” to z ogniem jak „spalanie koła pępka” w systemie Shi Er Duan Jin (12 Kawałków Brokatu). Pępek jest nie tylko miejscem na którym skupiamy się w naszej praktyce, ale też miejscem o które najbardziej dbamy w porównaniu z pozostałymi częściami naszego ciała.

Na przykład nawet latem w czasie około południowej drzemki powinno się zakrywać pępek. Podczas gdy pozostałe części ciała mogą być odkryte należy chronić go przed przechłodzeniem, ponieważ jest miejscem gdzie jest nagromadzone prawdziwe qi.

Według teorii TMC i qigongu pępek jest podstawą ludzkiego życia i głównym punktem dla 8 Meridianów Cudownych. Komunikuje się z 5 narządami Zang (Płuca, Śledziona, Serce, Nerki i Wątroba), przebiega przez niego bezpośrednio meridian Ren, ale także nadzoruje meridian Du. Znajduje się również w punkcie ogniskowym zakorzenionym w Nerkach i Ming Men (Bramie Życie, punkt CV 4). Tak więc jest ważnym ośrodkiem ludzkiego ciała. Po drugie pępek jest miejscem udoskonalenia qi. Qigong może bezpośrednio zmobilizować ruch w pępku. Choć pępek jest mały leży na przecięciu yin i yang całego ciała, jest używany jako meridian. Pępek jest korzeniem rezerwuaru witalności, który jest nagromadzeniem witalności elementu Ziemi. 

Obszar jamy brzusznej z pępkiem jako rdzeniem staje się w treningu qigong środkiem ciężkości i centrum ćwiczeń. 

Pin It on Pinterest

Share This