Najbardziej rozpowszechnionym typem konstytucji w praktyce klinicznej w krajach zachodnich jest konstytucja z objawami Wilgoci-Śluzu. Osobom spoza kręgu medycyny chińskiej to pojęcie może niewiele mówić, ale jak spojrzymy na możliwe występujące symptomy to się okaże, że wiele osób zalicza się do tego typu konstytucyjnego.

Powodem manifestacji takiej konstytucji jest dieta bogata w nadmiar zbóż, cukru i przede wszystkim dużych ilości produktów mlecznych czyli typowa dieta Zachodnia. Wszystkie wymienione produkt są silnie wilgociotwórcze. Czynniki środowiskowo-klimatyczne również mają wpływ na akumulowanie się wilgoci w ciele (praca w wilgotnych pomieszczeniach, klimat nadmorski, mieszkanie w zawilgoconych budynkach).

Cechą wilgoci jest ciężkość i lepkość, może ona pozostawać długo w ciele i jest trudna do usunięcia. Z czasem transformuje się w Śluz, którego obecność jest przyczyna wielu ciężkich chorób cywilizacyjnych (udary, choroby kardiologiczne, zespół metaboliczny, choroby nowotworowe, demencja i wiele innych).

Ludzie reprezentujący ten typ konstytucji mogą u siebie zaobserwować następujące objawy:

 • uczucie ociężałości w ciele, zmęczenie, które nie ustępuje po wypoczynku, uczucie ciężkości w głowie, zawroty głowy, ospałość, brak siły i chęci do działania, słaba koncentracja, zimne kończyny
 • rozpieranie w nadbrzuszu, odczucie pełności i ucisku w nadbrzuszu, bóle brzucha ustępujące po spożyciu czegoś ciepłego, nasilające się po zimnych, surowych posiłkach (wiele osób źle się czuje np. po spożyciu surowych ogórków, papryki itp.)
 • brak pragnienia, skłonność do wymiotów, nudności
 • miękkie wypróżnienia, luźne, lepkie, kleiste stolce
 • obrzęki, nagromadzenia, cysty wypełnione płynem (np. cysty na jajnikach, w nerkach, wątrobie)
 • białe lub żółte upławy
 • przewlekłe zapalenia zatok, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych i uszu, przewlekłe infekcje dróg moczowych, kandydoza i inne infekcje grzybicze, alergie, egzemy

Tego typu objawy można spotkać już u małych dzieci, a u młodzieży jest to syndrom bardzo rozpowszechniony z powodu złych nawyków żywieniowych (fast food, słodycze, produkty mleczne, napoje gazowane, energetyki).

Wzorzec Wilgoci może być spowodowany:

 • błędami żywieniowymi – spożywanie bezwartościowego pożywienia oraz spożywanie w nadmiarze produktów zimnych i nawilżających np. zbyt dużo pszennego pieczywa i makaronów,
 • nadmiarem mleka i przetworów mlecznych w diecie, szczególnie, gdy spożywane są one na słodko lub z owocami (jogurty z owocami, serki homogenizowane)
 • pożywaniem surowych produktów w nadmiarze (warzywa, owoce, soki)
 • piciem słodzonych napojów gazowanych,
 • jedzeniem przetworzonych produktów, produktów liofilizowanych (zupki w proszku, gotowe sosy), mrożonych, odgrzewanych w mikrofalówce.
 • spożywaniem obfitych posiłków wieczorem, zwłaszcza mącznych, tłustych, ciężkostrawnych i kwaśnych (np. makaron z sosem pomidorowym),
 • zamartwianiem się o biiskich, nadmierna troskliwość i nadopiekuńczość, roztrząsanie problemów, na które nie ma się wpływu,
 • niewłaściwie stosowanym wegetarianizmem, dietą kanapkową, dietą sałatkową.

Nagromadzenie Wilgoci-Śluzu zazwyczaj spowodowane jest długotrwałym niedoborem Qi i Yang. Ten stan powoduje, że pożywienie nie jest należycie trawione. Organizm nie jest więc prawidłowo odżywiany i co ważne w tym stanie produkty odpadowe przemiany materii nie są całkowicie wydalane i zaczynają się odkładać w tkankach (w postaci np. gromadzenia się wody w tkankach, cyst). Wilgoć staje się widoczna zazwyczaj w postaci nadwagi lub widocznej opuchlizny na twarzy, brzuchu lub kończynach.

Jeżeli oprócz wilgoci pojawiają się objawy Zimna, mówimy o stanie bardziej zaawansowanym czyli o Zimnej Wilgoci. Ale może jeszcze występować stan tzw. Gorącej Wilgoci. Przyczynia się do niego spożywanie w nadmiarze mocnych alkoholi, kawy, dużej ilości mięsa, wędlin, sera, jedzenia wysoko przetworzonego, słodyczy, czekolady, słodzonych napojów. W przypadku tego wzorca cechą charakterystyczną jest nieprzyjemny zapach ciała, żółte upławy, stany zapalne z ropą, trudne do wyleczenia, przewlekłe zapalenia zatok z żółtą wydzieliną z nosa, opryszczka. Powszechnie znanym objawem krótkotrwałym Gorącej Wilgoci są objawy kaca.

Zapobieganie nagromadzeniu Wilgoci w organizmie jest bardzo ważnym elementem profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Większość z nich to wzorce nagromadzenia Wilgoci.

Zalecenia dotyczące wzorca są opisane tu.

Zamieszczony opis wzorca chorobowego absolutnie nie nadaje się do stawiania samodzielnych diagnoz i udzielania terapeutyczny zaleceń. W przypadku zachorowania nie może on zastąpić diagnozy lekarza ani leczenia

Pin It on Pinterest

Share This