Metody regulacji niezdrowych emocji:
  1. Metoda wyładowania – najlepszy jest płacz lub krzyczenie w przestrzeni otwartej (w Polsce nie polecam w przestrzeni publicznej i w górach) – reguluje ruch qi i rozprasza niepokój. Przyjaźnie i dobre relacje międzyludzkie pomagają w uwolnieniu od zmartwień i niepokojów. 
  2. Metoda perswazji – używanie odpowiednich i mądrych słów do perswazji, które starają się wyjaśnić, zachęcić, pocieszyć i prowadzić pacjenta
  3. Metoda przeniesienia – polega na przeniesieniu uwagi z jednej rzeczy na drugą np. za pomocą odpowiedniej muzyki – ma ona głęboki wpływ na uczucia, harmonię mentalną i rytm ludzkich aktywności. Leczenie muzyką jest oparte na rezonansie i interakcji pomiędzy melodią, emocjami i qi narządów wewnętrznych. Wibracja muzyki ma wpływ na bicie serca, oddychanie, ciśnienie krwi i puls. Podobnie jak zioła, muzyka ma meridianowy tropizm, powoduje wznoszenie się bądź opadanie qi. Łagodna, sentymentalna muzyka powinna być aplikowana zbytnio pobudzonym. Wesoła, radosna muzyka powinna być puszczana osobom z depresją, aby zmienić ich nastrój.
Inny sposób metody przeniesienia to psychoterapia za pomocą śmiesznego języka, rysunku bądź zachowania, aby rozweselić smutnego pacjenta. Pozostałe metody z tej kategorii to: drama, taniec, kaligrafia, poezja, nawiązywanie przyjaźni, podróże, uprawa kwiatów, wędkarstwo, gra na instrumentach i szachy.
  1. Metoda oparta na wewnętrznych powiązaniach pomiędzy emocjami – wynika z teorii Zang Fu (wyjaśnimy ją w innych artykułach tak w skrócie to powiązanie narządów wewnętrznych z ich wpływem na resztę ciała i strefę emocji)
  • Radość pokonuje smutek (zmartwienia)
  • Smutek pokonuje gniew
  • Gniew pokonuje niepokój
  • Niepokój pokonuje lęk
  • Lęk pokonuje radość

Pin It on Pinterest

Share This