Przewlekły stres, który wiaże się z wystepowaniem syndromu zastoju Qi towarzyszy nam wszystkim. Zioła usprawniajace przepływ Qi Wątroby pomagają szybko zniwelować skutki przewlekłego napięcia organizmu, pozwalają odpuścić, nabrać dystansu do problemów, spojrzeć z innej perspektywy. Aby jednak dobrać odpowiednią do syndromu recepturę potrzebna jest wizyta u terapeuty, konieczne jest określenie czy zastój jest spowodowany nadmiarem czy niedoborem, czy przeważa stan zastoju czy na przykład niedoboru Krwi, czy jest komponent Gorąca, czy Wilgoci, opcji jest wiele:). Ale sami w domowym zaciszu możemy również sobie pomóc, jak Qi zacznie krążyć prawidłowo łatwiej będzie nam zastosować zalecenia dotyczące redukcji stresu podane w poprzednim artykule. Jeżeli zastój jest silny często brak nam siły aby coś zmienić, aby uruchomić proces regulacji organizmu, powrócić do równowagi.
Dobre efekty uzyskamy pijąc odpowiednie napary/wywary ziołowe, tylko pijmy je w spokoju, z uważnością, w skupieniu. To ma być chwila zwolnienia, relaksu, a nie kolejny obowiązek dla podtrzymania zdrowia. Prof. Yifan Yang mówiła, że filiżanka zielonej herbaty po południu działa jak medytacja, tak też traktujmy te napoje.
NAPOJE PORUSZAJĄCE QI:
  • herbata z mięty, melisy (bardzo popularne zioło uspokajające w ziołolecznictwie zachodnim), werbeny, płatków jaśminu, pączków róży (pączki róży są szczególnie korzystne, gdy zastój Qi i napięcie emocjonalne powoduje zaburzenie pracy żołądka, szczegółowo to chińskie zioło opisałam tu)
  • przy zastoju Qi powodującym u kobiet bolesne menstruacje korzystnie działa herbata z krwawnika, herbata z liści malin i herbata z przywrotnika
  • herbatka z kminku i majeranku (zwłaszcza przy wzdęciach i niestrawności z powodu zastoju Qi)
  • herbatka z owocu kopru włoskiego (przy dolegliwościach układu pokarmowego, a także u kobiet przy wystepowaniu napięcia przedmiesiączkowego)
  • skutecznym środkiem poruszania zastoju Qi jest aromaterapia, a zwłaszcza używanie naturalnych olejków eterycznych z owoców cytrusowych – bergamotowego, limonowego, cytrynowego, mandarynkowego, pomarańczowego (o tej bardzo przyjemnej i skutecznej formie terapii napiszę osobny post wkrótce)
* z kwiatów lub płatków kwiatowych robimy tylko napary, czyli zalewamy je wrzącą wodą. Liście i nasiona będą lepiej działały jak sporządzimy z nich wywar, gotując przez 5-15min. *pamietajmy, że wszystkie zioła działają, nie należy ich nadużywać, nie powinny one służyc jako napój codzienny przez długi czas. Jak problem ustapi to zaprzestajemy picia herbatek.  

Pin It on Pinterest

Share This