Pąki róży pomarszczonej. MEI GUI HUA. Flos Rosae Rogusae. Zioło o smaku słodkim, lekko gorzkim, ma działanie ogrzewające, działa w kanale Wątroby i Śledziony.

Należy do grupy ziół regulujących Qi, poruszają one zastój Qi, szczególnie w narządach. Głównym objawem jest ból, przemieszczający się, ale nie silny i kłujący. Zioła z tej grupy można stosować pojedynczo.

 Mei Gui Hua pobudza krążenie Qi i zmniejsza zastoje Qi, można stosować w przypadku uczucia rozpierania po bokach ciała i w nadbrzuszu, w przypadku osłabionego apetytu i uczucia zaciśnięcia klatki piersiowej.

  • Harmonizuje Krew oraz rozprasza zastoje Krwi, stosować przy nieregularnym miesiączkowaniu, bolesności piersi w okresie przedmiesiączkowym, przy bolesnym miesiączkowaniu, które wynika z zastoju Krwi. Także przy zastoju Krwi wynikającym z urazów.
  • Łagodzi Wątrobę, stosować w stanach zapalnych śluzówki żołądka na tle nerwowym.
  • Pąki róży poprawiają krążenie krwi usprawniając jej przepływ zwłaszcza kończynach dolnych oraz ścięgnach. Mają unikalne właściwości harmonizujące Qi i Krew.
  • Herbatkę z płatków róży zaleca się osobom z zapaleniem ścięgna Achillesa wynikającym z noszenia butów na wysokim obcasie. Można stosować również zewnętrznie w postaci naparu do moczenia stóp.

Można spożywać w postaci herbatki albo zmielić na mąkę i dawać do pieczenia ciast, naleśników, placków. Można sporządzić nalewkę. Jeżeli dostępne są świeże pączki można je również wykorzystać, lecz należy zwiększyć dawkę do 10 -15 pączków (3-10g) gdyż nie są tak skuteczne jak suszone. 

Pąki róży pomarszczonej zawierają tymol, kwercetynę i cyjaninę poprawiające mikrokrążenie, mające działanie, przeciwwirusowe i antyoksydacyjne. Farmakologia zachodnia określa działanie płatków róży (ponieważ w takiej postaci stosuje różę ziołolecznictwo zachodnie) jako wykrztuśnie, moczopędnie, uspokajające, rozkurczowe, ściągające i żółciopędnie.

Dobowa dawka suszonego zioła: 1.5-6g

Gatunek pochodzi ze wschodniej Azji, sprowadzony został do Europy i Ameryki Północnej przez ogrodników i rozprzestrzenił się w środowisku naturalnym. Obecnie występuje prawie w całej Europie. Róża pomarszczona jest łatwa w uprawie wykorzystywana jako roślina ozdobna, jadalna, lecznicza i do nasadzeń biotechnicznych.

Zamieszczony opis absolutnie nie nadaje się do stawiania samodzielnych diagnoz, udzielania terapeutyczny zaleceń, przyjmowania ziół bez odpowiedniego wykształcenia w zakresie ziołolecznictwa Medycyny Chińskiej. W przypadku zachorowania nie może on zastąpić diagnozy lekarza ani leczenia.

Pin It on Pinterest

Share This