Owoce jadalne rosną na drzewach, krzewach lub roślinach zielnych. Zawierają 80-90% wody i niewielką ilość tłuszczu 0.1-0.3%, węglowodanów 3-18% oraz błonnika 0.3-5.6%. Większość owoców jest bogatym źródłem witaminy C, prowitaminy A, zawierają małe ilości witamin z grupy B, brakuje w niej witaminy D. O wartości odżywczej owoców decydują zawarte w nich witaminy, związki mineralne oraz charakterystyczne fitozwiązki. Skład chemiczny świeżych owoców nie jest stały i zależy między innymi od odmiany, stopnia dojrzałości, warunków w czasie wegetacji. Owoce są uprawiane, rzadziej pozyskiwane są ze stanowisk naturalnych.
  1. Ważne jest aby spożywać owoce dojrzałe, najlepiej aby miał szansę dojrzeć na drzewie lub krzewie, jeżeli kupujemy niedojrzałe owoce powinniśmy im pozwoli dojrzeć w temperaturze pokojowej. Wyjątkiem jest zamierzone stosowanie pewnych niedojrzałych owoców w celach leczniczych np. ZHI SHI – niedojrzała pomarańcza, QING PI – suszona, niedojrzała skórka mandarynki.
  2. Zdecydowanie korzystniejsze jest spożywanie owoców lokalnych, dostępnych w sezonie. Większość owoców letnich i tropikalnych ma działanie ochładzające i odświeżające (TRUSKAWKI). Ich działanie naturalnie równoważy zewnętrzne Gorąco. Nie są wskazane do spożycia w zimnych porach roku.
  3. Zawartość naturalnych cukrów i właściwości odświeżające sprawiają, że owoce wspaniale zastępują słodycze. Spożywanie owoców, nawet kwaśnych równoważy potrzebę spożywania smaku słodkiego. Jeżeli czujemy potrzebę spożycia czegoś słodkiego owoce będą najlepszym wyborem jako samodzielna przekąska.
  4. Korzystne efekty spożycia owoców i warzyw nie zawsze dają się wyjaśnić na podstawie zawartości składników odżywczych. Wykazano, że w prewencji i terapii niektórych chorób chronicznych człowieka ogromna rolę wywiera mikrostruktura żywności, wpływając na uwolnienie i biodostępność, tj. możliwość absorpcji składników z jelita, i ich obecność w osoczu krwi.
* Parada J., Aguilera J. M.: 2007. Food microstructure affects the bioavailability of several 
nutrients. J. Food Sci. 72, 21–32.

Pin It on Pinterest

Share This