Gips w zachodniej praktyce lekarskiej kojarzy się głównie z ortopedią i traumatologią, gdzie wykorzystywany jest przy leczeniu złamań kończyn, w celu ich unieruchomienia. Większość zdziwi pewnie jednak fakt, że w ziołolecznictwie chińskim jest to bardzo cenny surowiec wykorzystywany m.in. do leczenia chorób zakaźnych, również koronawirusa.

Chemiczna nazwa tej substancji to dwuwodny siarczan wapnia, który wykorzystywany jest również w budownictwie. Okazuje się, że również tam bazuje się na jego naturalnych właściwościach. W płytach kartonowo-gipsowych jest materiałem nie tylko wiążącym, ale również zmniejszającym palność, co wiąże się z jego opisem funkcjonalnym w medycynie chińskiej

Medycyna chińska

Wielokrotnie przekonałam się o dobroczynnych właściwościach Shi Gao, dodając je do receptur infekcyjnych, w celu zniwelowania wysokiej gorączki u moich dzieci. Zastosowanie tej substancji w praktyce klinicznej daje dowody na to, że termika ziół, to nie tylko, niemająca związku z rzeczywistością teoria. Shi Gao bardzo dobrze radzi sobie z m.in. z gorączką, zastosowane po błędnie postawionej diagnozie, bardzo wychładza organizm, co skutkuje tym, że robi się nam zimno. Przyjmując receptury z gipsem należy popijać je congee ryżowym, tak aby jego bardzo zimna natura nie uszkodziła energii żołądka. Nie jest w tym wypadku zimniejszy termicznie od np. antybiotyków, które podawane są w podobnych stanach klinicznych, i które podobnie mogą uszkodzić Yang, ale posiada dodatkową cechę, która czyni go niekiedy lepszym rozwiązaniem.

Smak i termika

Shi Gao jest cudownym „ziołem”, które dzięki swojej słodkiemu smakowi przeciwdziała wytracaniu płynów, co ma miejsce podczas gorączki. Jak już wcześniej pisałyśmy na blogu, według klasycznej medycyny chińskiej, najważniejsze w zachowaniu zdrowia i dobrej odporności jest prawidłowe nawilżenie organizmu i płynów ciała. W kolejnym artykule przybliżę powody jakie przyświecają tej idei, z punktu widzenia akupunktury klasycznej.

Gips nie tylko gasi „ogień”, który można rozpatrywać jako odpowiednik poważnego zakażenia bakteryjnego czy wirusowego (robią to też antybiotyki). Posiadając nie tylko smak słodki, ale też ostry, pomaga ciału wyprowadzić patogen z ciała, czego nie są w stanie już zrobić antybiotyki. Powodują one często powstanie tzw. „utajonego gorąca”. W sprzyjających warunkach wybucha ono na nowo, powodując nawroty choroby. To jak rzucenie kamienia na rozżarzone kawałki drewna. Zdusimy w ten sposób płomienie, lecz po podniesieniu kamienia może okazać się, że pożar wybucha na nowo, a dolegliwość staje się przewlekła.

Tak samo działają zimne i gorzkie zioła, zastosowane niewłaściwie, czyli bez towarzystwa ziół modyfikujących ich działanie lub przez zbyt długi czas (np. korzeń mniszka lekarskiego, korzeń tarczycy bajkalskiej, kora korkowca amurskiego, korzeń łopianu, korzeń urzetu barwieńskiego i inne). Również one mogą uszkadzać płyny ciała, dodatkowo osłabiając trawienie – a odpowiednie trawienie moi drodzy jest potęgą 🙂 Shi Gao nie działa na zasadzie kontrastów, jest strategią samą w sobie – ZGASIĆ OGIEŃ, ALE TEŻ USUNĄĆ GO Z CIAŁA..

W poważnych chorobach infekcyjnych i epidemicznych, zwykle zioła gorzkie łączone są ziołami słodkimi, takimi jak gips, czy chociażby lukrecja (jest ich oczywiście dużo więcej) m.in. w celu złagodzenia skutków ubocznych – oto magia medycyny chińskiej.

Żołądek i Yang Ming

Shi Gao jest stosowany w leczeniu chorób z wysoką gorączką. Ma to związek z Żołądkiem i warstwą Yang Ming. Jest ona warstwą najbardziej zasobną w Yang. Meridian Żołądka jest zasobny w Yang i krew, a sam organ nazywany jest „morzem pożywienia oraz morzem Yang i Qi”. Wynika to z faktu, iż trafia do niego pożywienie, jest tam rozdrabniane i wstępnie trawione, co wymaga dużych zasobów energii. Z tego właśnie powodu z dużą łatwością, w niesprzyjających warunkach, może wyprodukować gorąco (często dzieje się tak u dzieci z powodu przekarmiania, czy niewłaściwej diety), które szybko rozprzestrzenia się na całe ciało. Shi Gao wnikając do systemu energetycznego Żołądka i chłodząc go, jest w stanie oddziaływać na całe ciało, gdyż wiele meridianów zbiega się właśnie w tym miejscu. Gips jest jednym z nielicznych „ziół” które silnie usuwających gorąco, które ma smak słodki.

Działanie Shi Gao – Shi Gao na co?

Podsumowując, działanie Shi Gao można podzielić na kilka kategorii:

  1. Wnikając do systemu energetycznego Żołądka i Płuc, dzięki smakowi słodkiemu, ostremu oraz zimnej naturze, wyprowadza gorąco z ciała. Znajduje zastosowanie w recepturach stosowanych przy infekcjach z bardzo wysoką gorączką, pragnieniem, zaczerwienioną twarzą, nawet majaczeniem, z bardzo czerwonym językiem oraz mocnym, szybkim pulsem. Objawy te pojawiają się w przebiegu takich chorób jak: koronawirus, zapalenie opon mózgowych, szkarlatyna, epidemiczne zapalenie mózgu, odra i inne – działa w fazie Qi tych chorób.
  1. Dzięki temu, że wnika do meridianu Żołądka jest w stanie usuwać gorąco z innych systemów, które często silnie i gwałtownie przejawia się w chorobach infekcyjnych.
  1. Wnikając do systemu energetycznego Płuc i mając słodką, nawilżającą naturę, leczy astmę, suchy kaszel, kaszel z trudną do odksztuszenia wydzieliną, w przebiegu takich chorób jak zapalenie płuc i oskrzeli.
  1. Usuwając gorąco z systemu energetycznego Żołądka łagodzi bóle zębów, opuchnięte dziąsła oraz silne czołowe bóle głowy. Gorąco żołądka często przejawia się nieprzyjemnym zapachem z ust, wilczym apatytem i pieczeniem żołądka. To bardzo częsty syndrom u dzieci
  1. Zastosowany miejscowo, w szczególności w postaci Duan Shi Gao (gips poddany działaniu wysokiej temperatury (ogień)) znajduje zastosowanie w leczeniu chorób skóry z wysiękiem (czyraki, owrzodzenia), gdyż zyskuje właściwość osuszania Wilgoci. Zastanówmy się jakie konsekwencje energetyczne ma wkładanie złamanych kończyn w gips (oczywiście nie uważam, że nie powinno się tego robić). Duże zimno zastosowane miejscowo, na długi czas, spowalnia krążenie krwi, unieruchamia, zamraża, więc po gipsie często potrzeba jest rehabilitacja.
  1. Shi Gao działa uspokajająco na dzieci z objawami gorąca Yang Ming – nadpobudliwych, niespokojnych, agresywnych, wtedy, kiedy te objawy pojawiają się w pierwszej części dnia. Jeśli dziecko jest niespokojne wieczorem, wynika to bardziej z niedoboru Yin – niedoborowe gorąco. U tych dzieci lepiej działać będzie Zhi Mu (Anemarrhenae rhizoma), które wnika do Nerek i usuwając gorąco, jednocześnie odżywia Yin.

Termika i smak

Jak już wspomniałam wcześniej gips jest zimny termicznie i ma słodki i ostry smak. Wnika do meridianów Płuc oraz Żołądka. Wszystko to implikuje omówione wyżej zastosowanie kliniczne.

Dawkowanie

Z racji tego, że Shi Gao jest minerałem możemy go stosować w dużych dawkach, przygotowując wywar z 15 do 60 g, w zależności od przypadku, w połączeniu z innymi ziołami.

Przeciwwskazania

Gips ma zimną naturę, dlatego jest przeciwwskazany dla osób, które cierpią na niedobór ognia trawiennego (chyba, że wymaga tego sytuacja np. silna infekcja), mają przewlekłe „zimne” biegunki, często się przeziębiają.

Shi Gao nie powinno się stosować w początkowych stadiach choroby, w tak zwanych patologiach Tai Yang, gdyż wtedy, nawet jeśli mamy do czynienia z gorączką, patogen ma jeszcze zimną naturę i gips pogorszy stan. „Zioło” to wnika do meridianów Żołądka i Płuc. W tym wypadku Wei Qi, powiązane Płucami, jest osłabione i Shi Gao może ten stan pogłębić. W takiej sytuacji stosujemy inne strategie.

Jeśli choroba wniknie w głąb ciała, czyli na poziom Qi, czy Yang Ming wtedy możemy wdrożyć Shi Gao. Na tym poziomie choroby nie ma dreszczy i bólów stawów, a gorączka jest wysoka, wyższa niż w poprzednim przypadku, ciało rozpalone, występuje pragnienie oraz poty.

Oczywiście nie należy zażywać gipsu budowlanego:) to może być niebezpieczne, gdyż zapewne posiada inne dodatki. Shi gao jest dostępne w zielarniach chińskich i terapeuci Medycyny Chińskiej mają na pewno do niego dostęp.

 

Pin It on Pinterest

Share This