Kłącze imbiru, zioło popularne i łatwo dostępne w sklepach przez cały rok. W jaki sposób i kiedy je stosować? 

Wg medycyny chińskiej preparowane kłącze imbiru – SHENG JIANG, jest to zioło ostre w smaku, o ciepłej naturze. Działa w Płucach, Nerkach, Śledzionie, Żołądku. 

  • Działa napotnie i uwalnia od syndromu zewnętrznego, usuwa zablokowanie przez Wiatr i Zimno. (przeziębienie, przewianie).
  • Ogrzewa Żołądek, uspokaja Qi Żołądka i zatrzymuje wymioty (dobre dla porannych mdłości w ciąży, łagodzi mdłości w trakcie chemioterapii oraz w chorobie lokomocyjnej).
  • Rozprasza Zimny Wiatr z Płuc i przekształca Śluz (grypa żołądkowa).
  • Leczy odczucie pełności w klatce piersiowej, kaszel i zbuntowaną, wznoszącą się Qi (mdłości).
  • Ogrzewa Środek (bóle brzucha), wspiera produkcję kwasów żołądkowych, powstrzymuje krwawienia. 

Dzienna dawka zioła surowego 1-10g. 

Ze względu na działanie aktywizujące funkcje Żołądka, Imbir poprawia wchłanianie składników pokarmowych, zaleca się picie herbatek imbirowych w godzinach największej aktywności układu pokarmowego – 7.00-11.00. Herbatka imbirowa na kolacje pobudzi Żołądek do działania, a tego o tej porze dnia nie chcemy, wieczorem układ pokarmowy powinien odpoczywać, regenerować się, a nie pracować na pełnych obrotach. Wiele osób skarży się, że po wypitym napoju z imbirem w porach wieczornych są rozdrażnieni lub mają zaburzony sen. Teraz już wiecie dlaczego.

 Kiedy nie stosować stosować SHENG JIANG? Przy suchym Kaszlu! Surowy imbir ma działanie rozpraszające, może nasilić kaszel. Nie podawać, zwłaszcza dzieciom herbatki z imbirem jak mają silny suchy kaszel. 

Różnica między surowym imbirem a suszonym imbirem nie polega na tym, że jeden jest mokry a drugi jest suchy, tylko jest to inna cześć rośliny. SHENG JIANG – surowy imbir jest to młode kłącze, zbierane latem, a GAN JIANG / suszony imbir / stary imbir to starsze kłącze zbierane jesienią i suszone. 

Surowy imbir jest bardziej ostry i ma większe działanie na zewnątrz, bardziej oddziałuje na Żołądek, a stary imbir – GAN JIANG bardziej ogrzewa. 

Kiedy spożywamy imbir latem by wspierać żołądek myślimy o SHENG JIANG. Dobrym pomysłem jest wypicie herbaty imbirowej w lecie (2-3 plasterki imbiru zalane wrzątkiem lub gotowane 10-15 min.) gdy mamy problemy żołądkowe: lekkie zatrucie pokarmowe, ból brzucha z powodu zbyt dużego spożycia ochładzających napojów, lodów, bitej śmietany, nieświeże owoce morza, niestrawność związana ze zmianą diety np. podczas urlopu, mdłości. W zimie, w pierwszej fazie przeziębienia, kiedy występują dreszcze i awersja do zimna wypicie gorącej herbaty imbirowej i wypocenie się może zapobiec rozwojowi choroby. Surowy imbir można również dodawać do gotowania mięs, poprawia to ich strawność. Sok z wyciśnięty z kłącza imbiru stosuje się przy nadmiernych mdłościach, 

GAN JIANG ogrzewa wnętrze. Dodajemy go do owsianki, kompotów owocowych. GAN JIANG jest ostry w smaku, ma gorącą naturę termiczną. Działa w Płucach, Sercu, Śledzionie i Żołądku. Ogrzewa Środek (Płuca i układ pokarmowy), rozprasza Zimno, Wzmacnia Yang i otwiera meridiany. Ogrzewa Płuca i rozprasza Śluz. Wycisza biegunkę z Zimna. Działa wysuszająco.  

Dzienna dawka zioła suszonego 3-10g. 

*Suszony imbir można stosować zewnętrznie, na bolące stawy: 60g suszonego imbiru oraz 30g suszonego chili, zalać woda i gotować przez 20-30 min. Można zrobić z tego wywaru parówkę na bolące stawy lub kompres. 

**Imbir należy stosować ostrożnie u osób z niedoborem Yin z pustym Gorącem, w przypadku chorób zakaźnych z wysoką gorączką, chorób z wysypką. Gdy występuje zgaga, nadkwasota również należy zachować ostrożność, ponieważ może spowodować nasilenie objawów.

Zamieszczony opis absolutnie nie nadaje się do stawiania samodzielnych diagnoz, udzielania terapeutyczny zaleceń, przyjmowania ziół bez odpowiedniego wykształcenia w zakresie ziołolecznictwa Medycyny Chińskiej. W przypadku zachorowania nie może on zastąpić diagnozy lekarza ani leczenia.

 

Pin It on Pinterest

Share This