Kukurydza zwyczajna (Zea Mays L.) była uprawiana w Meksyku już co najmniej 4,5 tys. lat p.n.e.  Po odkryciu Ameryki  została przywieziona do Australii, Azji, Afryki i Europy. Do Polski to zboże przywieziono z Rumunii lub Węgier w XVIII w. Udomowiona w czasach prekolumbijskich, jest także jedną z najbardziej przetworzonych roślin w procesie hodowli. W Polsce kolby są zazwyczaj koloru żółtego, ale na świecie występują odmiany o ziarniakach barwy białej, żółtej, czerwonej i różnokolorowe.

Wyróżnia się kilka typów kukurydzy.

Kukurydza cukrowa (Zea mays var. saccharata), uprawiana  jako warzywo na całym świecie. Jej charakterystyczną cechą są ziarniaki pomarszczone w fazie pełnej dojrzałości. Kolby zbiera się w fazie mlecznowoskowej i w bardzo krótkim czasie należy je przetworzyć, ponieważ szybko tracą swoje właściwości.

Kukurydza zwyczajna (Zea mays var. indurata) ma dużą tolerancję na chłody wiosenne, popularna w Polsce.

Kukurydza popkornowa, pękająca (Zea mays vareverta),  pod wpływem wysokiej temperatury woda znajdująca się w ziarnie powoduje eksplozję bielma, które szybko zastyga, tworząc smaczny popcorn. 

Koński ząb (Zea mays var. indentata). Ziarno przeznaczone na paszę dla zwierząt. Znajduje również zastosowanie w przemyśle gorzelnianym i spożywczym.

W wielu krajach uprawiane są także jeszcze takie gatunki jak Kukurydza flour/ mąkowa (Zea mays var. amylacea)  używana do produkcji tortilli lub Kukurydza woskowa (Zea mays var. ceratina), odkryta i wyodrębniona ponad 100 lat temu w Chinach. Używana jest do zagęszczania ciast i konserwowania produktów spożywczych w diecie osób trenujących kulturystykę i sportowców.

Kukurydzę można spożywać w formie mąki, grysu (polenta – kaszka kukurydziana), popcornu, nasion konserwowanych lub mrożonych lub całych kolb jako warzywo.

Przemysł spożywczy bardzo polubił kukurydzę, jest to roślina, którą można wykorzystać na wiele sposobów. Najbardziej popularnymi, wysokoprzetworzonymi  produktami powstałymi z nasion kukurydzy są płatki kukurydziane, olej oraz syrop glukozowo-fruktozowy. Nie polecam:)

*Syrop otrzymuje się z kukurydzy przetworzonej na skrobię kukurydzianą. Skrobia ta w dalszej kolejności, z użyciem enzymów lub kwasów, przetwarzana jest do formy syropu, który zawiera 55% glukozy, 42% fruktozy i około 3% innych cukrów.

Wg medycyny chińskiej kukurydza [YU SHU SHU] jest neutralna termicznie, ma smak słodki, działa w Żołądku, Jelicie Grubym i Nerkach.

  • Wzmacnia Środkowy Ogrzewacz – polecana dla osób ze słabym apetytem, niestrawnością i biegunkami [wszystkie produkty o żółtym kolorze wzmacniają Środkowy Ogrzewacz, a tym samym nasze trawienie]
  • Wzmacnia Nerki, zwłaszcza Yin Nerek objawiający się brakiem siły, słabością i zimnem kończyn, impotencją, dobrze działa na zęby i dziąsła
  • Wzmacnia Qi i Krew, równoważy płyny ciała, dobra dla osób z obrzękami i nagromadzeniem Wody w ciele
  • Wzmacnia Płuca, uspokaja Serce

Świeża kukurydza w kolbach ma właściwości podobne do suszonego ziarna, ale ma też cechy świeżego warzywa, polecana bardziej w cieplejszych porach roku i dla osób z Gorącem. Spożywać  po ugotowaniu, można także wypić pozostały wywar lub użyć go do zupy. Świeże kolby można także piec lub grillować.

Ważnym produktem zielarskim pochodzącym z tej rośliny są znamiona kukurydzy [YU MI XU], które działają silnie moczopędnie i w formie naparu mogą być stosowane w leczeniu chorób układu moczowego, nadciśnienia, obrzęków, kamieni nerkowych lub w pęcherzyku żółciowym.

Na zdjęciach poniżej kukurydza cukrowa, wysuszona, kaszka kukurydziana – polenta, mąka kukurydziana. 

Pin It on Pinterest

Share This