Ryż siewny (Oryza sativa L.) pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Jest drugim, po pszenicy najczęściej uprawianym zbożem świata. Częściowo obłuskane ziarno, pozbawione tylko plew – zwane jest ryżem brązowym – zawiera ok. 8% białka i niewielkie ilości tłuszczu; stanowi ważne źródło wit. B1, B2, B3, żelaza, wapnia. Biały, oczyszczony ryż będzie uboższy w te składniki ponieważ wiele witamin i minerałów jest skoncentrowanych w otrębach i zarodku ziarna ryżu. Wartość kaloryczna ryżu wynosi 340 kcal. 

Wg medycyny chińskiej ryż [GENG MI] jest neutralny termicznie, ma smak słodki, działa w Śledzionie, Żołądku, ryż kleisty [NUO MI] dodatkowo w Płucach.

  • Działa kojąco na żołądek, wspomaga trawinie,
  • oczyszcza z toksyn,
  • wzmacnia Qi i odbudowuje Krew, reguluje i produkuje płyny ciała,
  • pełnoziarnisty, brązowy ryż ze względu na zawartość wit z grupy B działa korzystnie na system nerwowy, łagodzi biegunki, nudności. Brązowy ryż jest bardziej wskazany w problemach z systemem Śledziony i Nerek, a biały Śledziony i Żołądka,
  • łagodzi objawy Gorąca z niedoboru Yin Żołądka takie, jak suchość ust, pragnienie, bezsenność, rozdrażnienie,
  • może być produktem mlekozastępczym dla niemowląt. Jest hipoalergiczny. 

Dawka lecznicza prosa wynosi 35-75g dziennie w postaci wywaru, congee, ryżu gotowanego na sypko lub na parze.

Jest podstawowym składnikiem wielu tradycyjnych diet azjatyckich. W starożytności uchodził za jedną z siedmiu rzeczy niezbędnych do życia. Symbol Qi jest zapisywany znakiem parującej miski ryżu.

Ze względu na mnogość odmian można powiedzieć, że istnieje ryż dla każdej konstytucji i na każdą porę roku. Każda z odmian ryżu występuje w formie białej, oczyszczonej lub brązowej, nieoczyszczonej.

Ryż krótkoziarnisty jest słodki i neutralny termicznie, polecany do spożycia przez cały rok. Szczególnie zalecany dla wzmacniania systemu Śledziony-Żołądka. Do tego typu zaliczany jest ryż do Sushi i Risotto. Ma on bardziej kleistą naturę, ale nie jest to ryż kleisty. Dostępny w handlu ryż pochodzi zazwyczaj z upraw Włoskich.

Ryż długoziarnisty jest bardziej chłodzący, lżejszy, polecany w porze letniej.

Ryż Basmati, zaliczany do długoziarnistych, pobudza zmysły, odżywia i porusza trawienną Qi. Jest lekko aromatyczny, uznawany za delikatniejszy od innych odmian ryżu, polecany w stanach z nagromadzeniem Wilgoci, nadwagi czy w syndromach zastoju Qi lub Krwi.

Ryż jaśminowy zaliczany jest do typu długoziarnistego, popularny zwłaszcza w Tajlandii, delikatny i aromatyczny.

Ryż okrągłoziarnisty ma nieco orzechowy smak i bardziej kleistą konsystencję i cieplejszą naturę, polecany dla osób wątłych i nerwowych oraz na chłodniejsze pory roku. Wskazany dla odbudowania Qi i Krwi.

Ryż czerwony [HONG MI] – pochodzi z Himalajów/Buthanu. Charakteryzuje się silnym orzechowym smakiem. Bardzo dobrej jakości ryż czerwony i jego odmiany można kupić z upraw Francuskich (Riz de Camarque), uprawiany na południu Francji już w Średniowieczu.

Ryż kleisty stiky rice [ZHAN MI], znany jako słodki ryż, jest rozgrzewający, polecany w chłodniejszych miesiącach, gasi intensywne pragnienie, hamuje spontaniczne pocenie, wskazany dla stanów niedoborowych z przemęczeniem. Sun SiMiao w przypadku chorób Śledziony zalecał jedzenie ryżu kleistego w celu wzmocnienia Qi. Ryż kleisty nie jest wskazany dla osób z nagromadzeniem Wilgoci. Stosowany w Azji do produkcji deserów.

Ryż Parboiled, nie jest to rodzaj ryżu tylko forma przetwarzania – powstaje poprzez poddanie działaniu pary wodnej pod wysokim ciśnieniem ziaren ryżu przed procesem czyszczenia, co powoduje przenikanie części witamin i składników mineralnych do ich wnętrza, więc nie są całkowicie tracone. ale dla mnie jest to produkt przetworzony, tak jak ryże białe.

Ryż dziki, nie jest to w rzeczywistości ryż, tylko nasiona rośliny spokrewnionej z kukurydzą, pochodzi z Ameryki Południowej. Natura termiczna ochładzająca, smak słodki i gorzki, wnika do Nerek i Pęcherza Moczowego, działa moczopędnie.

Na zdjęciach poniżej: ryż czerwony, jaśminowy, basmati, na drugim zdjęciu ryż czerwony z Camarque, bardzo przyjemny w smaku, na kolejnym produkty z ryżu-papier ryżowy i makaron ryżowy, popularne przede wszystkim w Wietnamie, zupa Pho bez makaronu ryżowego nie istnieje:) oraz ostatnie zdjęcie to moje dzisiejsze śniadanie- congee z boczniakiem, marchewką i jajkiem na ryżu basmati.  

 

Pin It on Pinterest

Share This