Kongee (wym. kongi) to rodzaj rozcieńczonego kleiku. W Chinach jest on głównie przygotowywany z ryżu, ale też może być wykonywany z innych rodzajów zbóż, a nawet mieszanek zbóż. Do sporządzania kongi ( po chińsku zhou lub shi fan) można używać także fasoli, warzyw, białek zwierzęcych i chińskich ziół leczniczych. Tego typu dania w dietetyce chińskiej głównie zalecane są na śniadania, ponieważ dają dużo energii, a przy tym są łatwo strawne i nie tłuste. Wielu ludzi w Polsce i na Zachodzie na samą myśl o kleikach myślą w dwóch kategoriach – nie mam czasu tego gotować i kleiki są bez smaku. Rozwiązaniem pierwszego problemu może być kupienie wolnowaru. Wtedy wystarczy przygotować wszystkie składniki wieczorem a kongee będzie się gotowało przez noc w bezpieczny sposób. Rano można zjeść gotowe, ciepłe danie. Mdły smak kongee można przełamać poprzez  dodatek warzyw i ziół chińskich, które mogą znacznie wzbogacić smak, przez co łatwiej będzie się do nich przekonać. Właściwości zdrowotne kongee z punktu widzenia medycyny chińskiej:
  • wzmacnia Środkowy ogrzewacz (Żołądek i Śledzionę)
  • wzmacnia i pobudza Qi (siły witalne)
  • harmonizuje Żołądek
  • z uwagi, że jest też posiłkiem spożywanym na ciepło (gotowany) jest łatwe do strawienia i przyswojenia składników
  • ponieważ zawiera w sobie dużo płynu nawilża żołądek i jelita, co jest szczególnie istotne u osób starszych i chorujących na choroby przewlekłe. jest także wskazany dla noworodków i dzieci oraz wszystkich osób o słabszej konstytucji lub wyczerpanych.
  • klasyczne teksty medycyny chińskiej podkreślają istotność regularnego spożywania kongee jako jednej z praktyk profilaktyki zdrowia, istotnie wpływającej na długość życie.
Pierwsze źródła mówiące o kleikach w tym o kongee pochodzą z grobowca Mawangdui (dynastia Han II w), chińscy eksperci twierdzą, że podane tam przepisy mają źródła w poprzednich epokach (okres Wiosen i Jesieni oraz Walczących Królestw czyli VII w. p.n.e- II w n.e.). Jednak ta potrawa została spopularyzowała w czasach dynastii Song (X-XIII w.), a jej pełen rozkwit nastąpił za czasów ostatniej dynastii Qing (XVII-XX w). Jeden z lekarzy Xu Zong Heng w czasach tej ostatniej dynastii zalecał:
„Gotuj kongee aż woda i ryż staną się niewidzialne (rozpuszczą się i połączą w jeden płyn) i spożyj je przed świtem.”
 Inny klasyczny tekst mówi:
 „Jeśli leczysz pacjenta o słabej konstytucji użyj kongee. Jest ono tak dobre jak wywar z żeńszenia”.
Jeszcze inny zaleca:
 „Zwykły kleik ryżowy jest cudowną substancją dla wzrostu i rozwoju ciała a słodki ryż jest unikalnym pośrednikiem dla ogrzania i odżywienia śledziony i żołądka”.
Dlatego też kleik ryżowy powinien być stosowany jako pierwszy wprowadzany produkt, zaraz po karmieniu mlekiem matki.

Pin It on Pinterest

Share This