W medycynie chińskiej bolesne miesiączkowanie oznacza nawracający ból brzucha lub lędźwiowo-krzyżowy występujący przed miesiączką, w jej trakcie lub po niej. Prawidłowa miesiączka powinna być bezbolesna i powinno towarzyszyć jej jak najmniej objawów przed i po menstruacyjnych. Wiemy, że miesiączka powinna mieć wystarczającą objętość, świeży kolor i być wolna od skrzepów. 

JEŚLI WYSTĘPUJE SWOBODNY PRZEPŁYW, NIE MA BÓLU, JEŚLI WYSTĘPUJE BÓL, NIE MA SWOBODNEGO PRZEPŁYWU. 

Bolesna miesiączka może wynikać z różnych przyczyn, w tym czynników emocjonalnych, nieprawidłowości w budowie narządów rodnych, torbieli, guzów lub endometriozy. Przyczyny organiczne powinny być zdiagnozowane przez lekarza.

Wyróżniamy dwa rodzaje bólu: jeden nadmiarowy, drugi niedoborowy.

Typ nadmiarowy: 

 • Zastój Qi – ból zmienia lokalizację, pojawia się przed i w czasie okresu, z niewielką ilością lepkiej krwi lub koloru purpurowego, ból nasila się pod wpływem ucisku, towarzyszy mu uczucie rozpierania, ból o naturze wędrującej, przemieszczającej. Możliwe skrzepy we krwi miesiączkowej.
 • Zastój Krwi – ból ostry, kłujący, o stałej lokalizacji, zafiksowany, czasami z uczuciem ciągnięcia, nasila się w nocy, nasilona obecność skrzepów we krwi. Pierwotna przyczyną jest zastój Qi, a po pewnym czasie dochodzi do zastoju Krwi.
 • Wilgoć i Zimno w macicy – Wilgoć i Zimno spływające w dół blokują macicę. Wilgoć objawia się w postaci bezbarwnych upławów, bez swędzenia i zapachu, uczucie ciężkości w podbrzuszu, może występować osłabiony apetyt, biały i tłusty nalot na języku.
 • Wilgoć i Gorąco – żółte upławy, uczucie palenia, pieczenia, świąd genitaliów, zapalenie pęcherza, język jest czerwony z żółtym nalotem. 

Typ niedoborowy:

 • Zazwyczaj związany z niedoborem Qi i niedoborem Krwi (za dużo pracy, niewłaściwe jedzenie, słaby apetyt, zbyt wiele porodów, choroby krwi). Ból niedoborowy związany z niedoborem Qi lub Krwi albo  niedoborem Yin lub Yang. Tkanki nie są właściwie odżywione i „chcą zwrócić na siebie uwagę”. Ból jest łagodniejszy, pojawia się i znika, nie ma stałego natężenia/nasilenia. Ból zazwyczaj nasila się kiedy pacjentka jest zmęczona, gdy odpocznie ból się zmniejsza. Ból pojawia się po okresie, krew miała kolor jasnoczerwony i była rozrzedzona. Jeśli pacjentka czuje ulgę przy uciskaniu bolącego miejsca, wskazuje to na niedobór.
 • Ból związany z niedoborem Nerek – słaba konstytucja/stan wrodzony. Słabe ciało, macica źle rozwinięta. Jeżeli bolesnemu miesiączkowaniu towarzyszy skąpe lub nieregularne wytracanie krwi menstruacyjnej, zimne dłonie i stopy, ból dolnej części pleców z odczuciem zimna, oddawanie przejrzystego moczu w dużych ilościach, obrzęki, blady język, wilgotny nalot spowodowane jest to niedoborem Yang Nerek.
 • Jeśli ból słabnie przy kontakcie z ciepłem, a nasila się pod wpływem zimna, wskazuje to na bolesne miesiączkowanie powstałe na skutek wpływu Zimna. Możliwe jest występowanie silnych skurczy. Ten typ bolesnego miesiączkowania może być spowodowany przez: przeziębienie, nagromadzenie Zimnej Wilgoci, niedobór Qi i niedobór Yang Nerek. 

Stan okołomenopauzalny – możliwe jest występowanie objawów nadmiaru i niedobóru jednocześnie. 

Ważne jest by oceniać nie po jednym objawie ale po grupie objawów. 

*Konkretne przyczyny i terapia będą opisywane w kolejnych artykułach. 

Prewencja zaburzeń menstruacyjnych: 

 1. Unikanie strachu, gniewu i nadmiernych emocji. Utrzymanie swobodnego przepływu umiarkowanych emocji jest tym samym, co utrzymanie równego, swobodnego przepływu Qi i Krwi. Tuż przed miesiączką i podczas miesiączki kobiety nie powinny się męczyć. Nie rozwodzić się nad negatywnymi myślami lub frustracjami.
 2. Powinno się unikać spożywania zimnych i surowych potraw przed lub w trakcie ich miesiączki. Unikać seksu w ich okresie, ponieważ odwraca to prawidłowy przepływ Qi i powoduje zastój krwi.
 3. Redukcja stresu, zmiana pracy, poszukiwanie porad w przypadku problemów w związku, zmiana miejsca zamieszkania, wzięcie wolnego czasu, rezygnacja z nierealistycznych celów i oczekiwań oraz ogólnie przyjęcie wolniejszego, bardziej otwartego nastawienia bez względu na to, co robimy, może pomóc nam zachować równowagę. Musimy nauczyć się świadomie i celowo odpoczywać. Codziennie, co najmniej dwadzieścia minut, może przynieść korzyści naszemu ogólnemu zdrowiu.
 4. Chińska medycyna uważa, że ​​pewna ilość ćwiczeń fizycznych jest niezbędna do utrzymania zdrowia i zapobiegania chorobom. Ćwiczenia aerobowe od dwudziestu do trzydziestu minut co drugi dzień zwiększają krążenie i temperaturę ciała oraz wspomagają trawienie, apetyt, nastrój, energię i sen. Ćwiczenia znacznie zmniejszają nasilenie objawów bólowych związanych ze stagnacją Qi i zastojem Krwi.
 5. Medycyna chińska kładzie duży nacisk na dietę, zwłaszcza na gotowane, a nie na surowe jedzenie. Gotowanie sprawia, że ​​składniki odżywcze w żywności są łatwiej przyswajalne. Nasza dieta powinna składać się z ciepłych potraw. Picie zbyt dużej ilości płynów, a zwłaszcza zimnych płynów podczas posiłków, może powodować zastój Qi. Istnieją również pewne potrawy, które należy jeść z umiarem. Cukier osłabia Śledzionę, a tym samym zdrowe tworzenie Qi i Krwi. Słodkie produkty tworzą Wilgoć i utrudniają funkcjonowanie Śledziony. Osoby zestresowane zwykle pragną słodkiego smaku. Inne produkty, które mogą powodować Wilgoć, to w nadmiarze orzechy, oleje i tłuszcze, czekolada, wieprzowina, produkty mleczne i owoce cytrusowe oraz alkohol. 

Głęboka relaksacja, ćwiczenia fizyczne oraz modyfikacja diety są kluczami do zapobiegania bolesnemu miesiączkowaniu i endometriozie. Zanim pojawią się poważne zaburzenia ginekologiczne warto zastosować bardziej naturalne i organiczne metody leczenia. Leczenie większości problemów menstruacyjnych/ ginekologicznych może być wspomagane przez chińską medycynę. Efekty możemy zobaczyć w ciągu trzech do sześciu miesięcy. Jednak czas trwania terapii zależy od czasu trwania zaburzenia, im problem jest starszy tym leczenie dłuższe. 

*Zamieszczony opis wzorca chorobowego absolutnie nie nadaje się do stawiania samodzielnych diagnoz i udzielania terapeutyczny zaleceń. W przypadku zachorowania nie może on zastąpić diagnozy lekarza ani leczenia.

Pin It on Pinterest

Share This