W większości krajów, bez względu na poziom życia ich mieszkańców, odnotowano znaczący wzrost wydatków na leki. W grupie ulubionych produktów znajdują się leki na przeziębienie czy przeciwbólowe, w które zaopatrujemy się w ilościach niemal hurtowych.

Coraz większy dostęp do informacji oraz reklama, nierzadko odbierana jako informacja pouczająca, powoduje, że pacjenci leczą się sami. Skoro tak chętne, i w tak dużych ilościach sięgamy po leki przeciwbólowe to znaczy, że problem bólu w społeczeństwie jest bardzo nasilony.

Jak postrzega ból medycyna chińska?

Każdy, w pewnym momencie życia doświadczy bólu. Może wynikać to z powodu wypadku lub urazu, chorób przewlekłych i zwyrodnieniowych, a nawet cierpienia emocjonalnego. Bez względu na przyczynę, ból ogranicza codzienne czynności i może osłabić zdolność chorego do funkcjonowania. Jednak ból jest w rzeczywistości sposobem ochrony ciała, ponieważ służy jako sygnał ostrzegawczy, ostrzegający osobę, że coś jest nie tak w organizmie.

Kluczowym zadaniem medycyny chińskiej jest leczenie oparte na różnicowaniu. Rodzaj bólu, jego umiejscowienie, wrażenia z ciała i objawy towarzyszące mają tu podstawowe znaczenie. Poniżej przedstawiam różne, możliwe odczucia, które mogą towarzyszyć bólowi. Te, czasami bardzo subtelne sygnały mogą nas naprowadzić na możliwą przyczynę dolegliwości. Poniższy opis jest zgodny z teorią klasycznej medycyny chińskiej.

Ból zawsze jest związany z tzw. Syndromami Zewnętrznymi, mimo, że może być odczuwalny w głębi ciała. Bólowi mogą towarzyszyć objawy dodatkowe, które wskazują na  Syndrom Zewnętrzny takie, jak: awersja do Zimna i/lub Wiatru (może być ona odczuwalna jak niemiłe odczucie w sytuacji wystawienia na działanie przeciągu lub klimatyzacji, potrzeba ochraniania szyi i ramion), poty (choć przyczyn potów jest wiele), dreszcze, ból stawów, mięśni, głowy – przeszywający lub zalegający. Możliwe jest także zmęczenie na poziomie emocjonalnym, fizycznym i mentalnym. Takie osoby nie są w stanie przeżyć dnia z równą energią. Pod koniec dnia są wyczerpane, zmęczone, czują się słabo, w nasilonych przypadkach czują, że nie dają sobie rady w życiu. Drętwienie, ograniczenie ruchomości, brak czucia, ból jak porażenie pądem też jest możliwy.

  • Ból ostry, przeszywający, kłujący, umiejscowiony, przemieszczający się, napięty – Syndrom Zewnętrzny.
  • Napięcie, ból promieniujący, elektryczny, uciskowy, opasający, z uczuciem ciężkości, w dole ciała – Syndrom Zewnetrzny z objawami Wilgoci.
  • Ból z uczuciem słabości – Syndrom zewnętrzny z niedoborem Krwi , np. atrofia mieśni.
  • Ból pogardszający się w nocy – niedobór Krwi / zastój Krwi.
  • Ciągnący ból od podstawy szyi do głowy to ból z Wilgoci.
  • Ból ciągnący i promieniujący – Zimno i Wilgoć – np. rwa kulszowa.
  • Ucisk z przodu i z tyłu – wzorzec Zimna, zmęczenie i wyczerpanie.
  • Ucisk jednostronny / ucisk i kłucie – Wilgoć.
  • Ból nasila się podczas wysiłku – wewnętrzny Niedobór.
  • Ból przy dotyku – Gorąca Wilgoć.

Przyczynę bólu zawsze należy skonsultować z lekarzem, ale również warto wspomóc się całościowo, stosując  między innym odpowiednią dietę.W bardziej skomplikowanych przypadkach zalecana jest wizyta u terapeuty, który określi przyczynę bólu i zaproponuje odpowiednią terapię. W zależności od określonej przyczyny możemy zastosować metody napotne, transformujące Wilgoć i ją wydalające przez mocz, przeczyszczające, wzmacniające Krew, wzmacniające Qi itp. Kluczowe jest postawienie odpowiedniej dignozy.

Jak działają leki przeciwbólowe wg medycyny chińskiej?

Wpływają one na Żołądek, przyczyniając się do powstania tzw. Zimnej – Wilgoci. Osoby długotrwale stosujące leki przeciwblowe mogą być podatne na osłabienie apetytu (dotyczy to zwłaszcza osob starszych), biegunkę, problemy trawienne, depresję, nawracające stany zapalne dróg moczowych, stany zapalne pochwy, obniżone libido, niepłodność (to mogą być objawy Zimnej Wilgoci w dole ciała) i wiele innych objawów. Przyjmując leki z tej grupy warto wspomóc się odpowiednią dietą i terapiami dodatkowymi typu ziołolecznictwo i akupunktura.

Zamieszczony opis wzorca chorobowego absolutnie nie nadaje się do stawiania samodzielnych diagnoz i udzielania terapeutyczny zaleceń. W przypadku zachorowania nie może on zastąpić diagnozy lekarza ani leczenia.

Pin It on Pinterest

Share This