Niedobór krwi jest to syndrom bardzo często obserwowany u pacjentów. Prowadzi on do powstania bardziej poważnego typu konstytucji z zastojem Krwi. Powoduje on szereg drobnych dolegliwości, które z czasem prowadzą do poważnych, a nawet bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Jest przyczyną wielu chorób współczesnych, zwłaszcza dotyczy kobiet. Kobiety są istotami Krwi, a mężczyźni Qi.

Wg zachodniej medycyny krew składa się z czerwonych krwinek, białych krwinek, płytek krwi, składników odżywczych, elektrolitów i wody. Jej funkcja opierają się na charakterystyce poszczególnych składników. Niektóre z tych funkcji obejmują dystrybucję hormonów, przenoszenie tlenu i energii (glukozy) oraz wspomaganie układu odpornościowego. Według medycyny chińskiej Krew jest postrzegana jako płyn w naczyniach krwionośnych, który zapewnia odżywienie organizmu, charakteryzuje się on objętością i ruchem, jest związany z Shen. Składniki odżywcze transportowane przez Krew nie są ograniczone do składnników fizycznych, jego znaczenie można rozszerzyć na wszystko, co zapewnia odżywienie ciała na poziomie fizycznym o także mentalnym. Krew pochodzi głównie z pokarmu i Jing (Esencji). Zrównoważona i zdrowa dieta jest niezwykle ważna ze względu na rolę Śledziony w produkcji Qi i Krwi. Drugie ważne źródło krwi pochodzi z Jing, które jest przechowywane w Nerkach. Jing wpływa na w zdrowy i silny szpik. Szpik z kolei produkuje Krew.

Krew jest odpowiedzialna głównie za odżywianie i utrzymywanie ciała w odpowiednim nawilżeniu. Wewnętrznie krąży i wnika do narządów, a na zewnątrz wpływa na skórę, kości i mięśnie.

 Funkcje Krwi są następujące: 

  1. Zapewnienie składników odżywczych dla narządów, tkanek i meridianów. Przy wystarczającym odżywieniu organy i tkanki mogą normalnie funkcjonować, co daje zdrowy blask w skórze, policzkach i włosach. Stan mięśni i kości również opiera się na odżywianiu przez Krew.  Matowa skóra, łamiące się paznokcie, słabe włosy, wiotkie mięśnie to typowe objawy niedoboru Krwi. Kremy, balsamy, odżywki nie wiele pomogą jak nie odżywimy się od środka.
  2. Utrzymywanie prawidłowego ruchu i funkcji ciała. W przypadku niedoboru krwi mogą wystąpić zawroty głowy, dzwonienie w uszach (szumy uszne) lub osłabienie kończyn. 
  3. Odpowiednie zaopatrzenie w krew jest również ważne dla zdrowia psychicznego. Przy wystarczającym odżywieniu mamy spokojny umysł, szybkie procesy myślowe i szybkie czasy reakcji. Z drugiej strony, niedobór krwi prowadzi do słabej pamięci i bezsenności, a w poważnych przypadkach powoduje zaburzenia psychiczne i choroby psychiczne. Szczególne zadbanie o Krew jest ważne dla osób uczących się dużo, przepracowanych, czyli prawie wszystkich. Zadbajcie szczególnie o dzieci, bo one też już mają objawy niedoboru Krwi, zwłaszcza dziewczynki miesiączkujące, ambitne, nerwowe.
  4. Fizjologia kobiet jest bardziej zależna od Krwi niż w przypadku mężczyzn. Stan Krwi Wątroby jest bardzo ważny w przypadku menstruacji. Niedobór Krwi Wątroby może spowodować brak miesiączki lub skąpe miesiączki. Na przykład, jeśli Krew Wątroby jest w stagnacji, może to spowodować bolesne miesiączkowanie, skrzepy we krwi miesiączkowej, To nie jest normalne zjawisko, tak nie powinno być!!
  5. Dobra Krew zapewnia dobry sen, a tym samym zapewnia uczucie wypoczęcia/regeneracji po przebudzeniu. Utrzymuje nas w spokoju. Cierpiąc na bezsenność, nerwowość, poirytowanie pomyśl o niedoborze Krwi.
  6. Poczucie pełności Krwi sprawia wrażenie, że mamy siłę i witalność, aby przeżyć cały dzień i mieć czysty umysł. Nasze reakcje, skupienie i pamięć są ostre. Niestety w zachodnim świecie nie zwracamy uwagi na takie sygnały z ciała. Na poziomie psychiki czujemy się stabilni i dobrze ugruntowani. Nie stresujemy się tak bardzo. W pewnym sensie znamy nasze granice: kim jesteśmy, gdzie zaczynamy, gdzie kończymy i za co jesteśmy odpowiedzialni.

Co powoduje niedobory Krwi i jak sobie z nim radzić dietetycznie przedstawię w kolejnych artykułach.

Pin It on Pinterest

Share This