Ze względu na presję społeczną i intensywne życie, które prowadzimy syndrom niedoboru Krwi jest bardzo często obserwowany w praktyce klinicznej. 

Poznajmy najpierw przyczynę niedoboru Krwi, czyli to co najważniejsze w medycynie chińskiej:

I. Dieta i nawyki żywieniowe.

Jedzenie jest tym, co tworzy Krew, a problemy z jedzeniem są podstawową przyczyną powstania tego syndromu. Dieta powinna być prawidłowa czyli dostosowana do pacjenta oraz zasobna w składniki budujące krew (szczegółowo opiszę to w kolejnym poście).

Podstawowe błędy dietetyczne:

 • Nadmierne spożycie mięsa hamuje funkcję Śledziony, a zdrowa Śledziona to zdrowa Krew.
 • W wielu dietach wegańskich, wegetariańskich lub o niskiej zawartości tłuszczu brakuje pokarmów budujących krew i często są one źle uzupełniane.
 • Zbyt mała ilość jedzenia lub jedzenie o niskiej jakości, przetworzone, mrożone itp. Restrykcyjna dieta i post pozbawiają nas krwi. Bardzo częto konsekwencją postów i głodówek jest wypadanie włosów, problemy z cerą, czyli syndromy niedoboru Krwi. Fanów głodówek, oczyszczania i postów może zaskoczę, Chińczycy nie są ich zwolennikami, kiedyś napisze o tym więcej.
 • Wilgociotwórcze lub ochładzające pokarmy hamują funkcję transformacji Śledziony, w rezultacie produkuje ona mniej Krwi.

Sposób jedzenia wpływa na jakość naszej Krwi: zbyt dużo jedzenia na raz, zbyt szybkie jedzenie, nieregularne jedzenie, jedzenie w biegu, jedzenie podczas pracy lub jedzenie przed snem osłabiają zdolność Śledziony do tworzenia Krwi.

II. Zmartwienie, niepokój i przemyślenia

Śledziona jest głównym organem wpływającym na jakość Krwi. Jednocześnie jest narządem, który jest uszkadzany przez zmartwienie się, nadmierne myślenie i zazwyczaj bezpodstawne lęki. Ciągła wielozadaniowość, intensywna praca umysłowa, nauka, niepokój lub urazy psychiczne mają wpływ na zdolność Śledziony do przekształcania żywności w dobrej jakości Krew. Stany psychiczne mogą również prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń odżywiania, dodatkowo komplikując proces krwiotwórczy.

III. Przepracowanie

Praca fizyczna i umysłowa zużywa Qi, ale także Krew. Kiedy odpoczywamy, Wątroba przechowuje Krew i ją regeneruje. Popołudniowy odpoczynek w pozycji leżącej doskonale wpływa na Wątrobę i jednocześnie na Krew.

IV. Utrata krwi / uraz

Obfita menstruacja, poród, hemoroidy, krwawienie wewnętrzne i utrata krwi w wyniku urazów fizycznych przyczyniają się do niedoboru krwi.

V. Problemy emocjonalne

Wątroba jest odpowiedzialna za dostarczanie Qi do Śledziony. Jest bardzo podatna na gniew i ma tendencję do stagnacji, gdy nasza ekspresja jest zablokowana. Kiedy dojdzie do stagnacji Qi Wątroby, nie będzie ona mogła wspierać Śledziony i automatycznie pojawi się niedobór Krwi.

VI. Nadmierne picie alkoholu lub zażywanie narkotyków

Nadmierne picie alkoholu lub zażywanie narkotyków osłabia zdolność Wątroby do przechowywania krwi i wpływa na powstawanie Wilgoci.

VII. Utrata płynów, nadmierne poty.

Nadmiar wysiłku fizycznego z obfitymi potami, częste korzystanie z sauny również może być przyczyną niedoboru Krwi. 

Potencjalne objawy niedoboru krwi:

 • Blada twarz, wargi, dziąsła, język, paznokcie. Łamliwe, kruche paznokcie.Suche rozdwajające się łatwo wypadające włosy. Sucha skóra z tendencja do swędzenia. Twarz ziemista, brudnobiała.
 • Ból ciała,drętwienie kończyn, drżenie lub skurcze mięśni, tiki, osłabienie mięśni, słabe ścięgna, podatne na urazy.
 • Zawroty głowy, słaba pamięć, trudności z koncentracją, depresja, lęk, trudności z relaksacją, nerwowość, nadwrażliwość emocjonalna.
 • Brak siły, napięcie góry ciała, bóle głowy, migreny. Ból głowy po wysiłku umysłowym lub fizycznym.
 • Zaburzenia miesiączkowania: bolesne miesiączkowanie, nieregularna, skąpa miesiączka, zanik miesiączki. Lepsze samopoczucie przed menstruacja, a gorsze po – objaw kluczowy.
 • Nadwrażliwość na światło, światłowstręt (fotofobia). Zaburzenie widzenia, osłabienie wzroku, kurza ślepota, suchość oczu.
 • Objawy anemii (niski poziom hemoglobiny), zespół chronicznego zmęczenia.
 • Palpitacje – Serce nie jest dobrze odżywione.
 • Bezsenność (wybudzanie się w nocy), częste i intensywne sny.

 * Objawy te mogą mieć różną intensywność. Nie są konieczne wszystkie objawy by stwierdzić ten syndrom.

 

Pin It on Pinterest

Share This