Aby ciało pozostało zdrowe, musi być stale nawilżane, odżywione i oczyszczane przez czystą i świeżą Krew. Kiedy Krew, z różnych powodów nie krąży swobodnie, dochodzi do zastoju Krwi, ciało zaczyna manifestować objawy patologii. 

Objawy te obejmują miedzy innymi:

 • kłujący, umiejscowiony ból, który pogarsza się przy nacisku oraz nasila się w nocy,
 • stałe masy na powierzchni ciała,
 • ciemna karnacja, szorstka łuszcząca się sucha skóra, suche włosy, purpurowy odcień warg i paznokci,
 • ciemny purpurowy język, ciemne i grube naczynia podjęzykowe,
 • wybroczyny podskórne, krwiaki, plamica, siniaki,
 • zaburzenia ginekologiczne: zanik menstruacji, bolesne miesiączkowanie, krwawienia maciczne, guzy macicy, mięśniaki, torbiele, krwawienia z obecnością skrzepów.                                                                                                                                                                                                                       

Możliwe przyczyny:

 • niedobór Qi (brak siły napędowej dla Krwi).
 • zastój Qi (spowolnienie krążenia Krwi). W takim przypadku pacjent może odczuwać duszność w klatce piersiowej, niestrawność, obrzęk brzucha z kłującym bólem, nieregularne miesiączki, bolesność piersi.
 • niedobór Krwi, wywołany bardzo często problemami z produkcją Krwi, utratą dużej ilości Krwi, nadmiernym zużyciem Krwi np. przez uprawianie sportu wyczynowo, nadmiar wysiłku umysłowego. Objawy towarzyszące to: zawroty głowy, kołatanie serca, bezsenność, język jest bardziej blady niż purpurowy, w tym przypadku ciało nie ma wystarczającej ilości krwi, krążenie spowalnia i dochodzi do zastojów.
 • Zimno (powoduje, że krew nie krąży prawidłowo, jest „zamrożona”. Gdy objawom zastoju Krwi towarzyszą zimne kończyny, które stają się cieplejsze po ogrzaniu, ten stan może być spowodowany występowaniem Zimna, które powoduje zastój krwi. Możliwe objawy to bolesne miesiączki, opóźnione miesiączki z ciemnopurpurowymi skrzepami, blady język z fioletowym odcieniem.
 • Syndrom Gorąca.  Zastojowi Krwi, towarzyszą objawy Gorąca, takie jak gorączka, która pogarsza się w nocy, krwawienie z dziąseł, krwawiący nos, kaszel z krwią, krwawienie z odbytu.
 • nagromadzenia Wilgoci-Śluzu, spowalnia prawidłowe krążenie Qi i Krwi, a tym samym powoduje zastój Krwi.
 • urazy, krwawienia, wybroczyny, krwiaki, zabiegi operacyjne

….czyli wszystkie wzorce patologii, które opisywałam w poprzednich artykułach mogą być przyczyną występowania zastoju Krwi!

Lokalizacja zastoju krwi wpływa na rodzaje objawów, których doświadcza osoba z tą patologią. Na przykład zgodnie z teorią medycyny chińskiej Krew, która zastygła w Wątrobie, będzie miała postać kłującego bólu w obszarze podżebrowym i wyczuwalnej masy brzusznej. W stagnacji Krwi Serca może pojawić się ból w klatce piersiowej i kołatanie serca. Zastój w Żołądku może powodować czarniawy wygląd stolca i ewentualne wymioty krwią, a w Płucach ból w klatce piersiowej i ewentualny kaszel z krwią. Przypadki opisane powyżej, powinny być natychmiast konsultowane z lekarzem, a zalecenia medycyny chińskiej należy traktować jako terapię uzupełniającą. Są to ekstremalne wersje stagnacji krwi, w klinice widzimy znacznie łagodniejsze przypadki, w tym ból spowodowany urazami, takimi jak kontuzje sportowe, bolesne miesiączki i skurcze oraz bóle migrenowe.

Możliwe objawy kliniczne związane z zastojem Krwi to: zaburzenia zakrzepowe, takie jak zawał mięśnia sercowego, udar, choroba naczyń obwodowych i zakrzepica żył głębokich, wzrost lepkości krwi, który prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi, powiększenia śledziony, powiększenie wątroby, trądzik różowaty, pokrzywka, owrzodzenia nóg, utrata wzroku, łatwe powstawanie siniaków, krwawienie z nosa, krwawienie z jelit, uporczywe krwotoki miesiączkowe, krwawienie z błony śluzowej jamy ustnej, neuropatia.

Uwaga! Przewlekły zastój krwi to poważny stan patologiczny, którzy może doprowadzić do uformowania się guzów, torbieli, włókniaków i twardych mas, nowotworów.

Zalecenia terapeutyczne: poprawić krążenie Qi, poruszyć i wzmocnić Krew, usunąć Wilgoć i Śluz za pomocą ziół, diety i akupunktury. Zalecenia dietetyczne dotyczące tego wzorca przedstawiłam w tym artykule.

Pin It on Pinterest

Share This