ZAPARCIA ZWIĄZANE Z NIEDOBOREM QI

Przyczyną może być słaba konstytucja, nieprawidłowe odżywianie (dieta niedostosowana do konstytucji, błędnie stosowany wegetarianizm i weganizm, dieta niepełnowartościowa, kanapkowa).

Objawy: blada cera, płytki oddech, trudności z defekacją bez suchości stolca, organizm nie ma siły (Qi) by wypchnąć stolec, uczucie zmęczenia po wypróżnieniu, często pojawiają się poty, w skrajnych przypadkach wycieńczenie, blady język. Może temu syndromowi towarzyszyć kandydoza, zapalenia jelit, wzdęcia, rozpierania w dole brzucha. Często takie zaparcia występują po zmianie stylu jedzenia (wakacje, zmiana diety) lub po chorobie (antybiotykoterapia, chemioterapia)

*osoby, które śledzą nowinki dietetyczne lub stosowały różne diety na pewno zauważyły, że bardzo często „skutkiem ubocznym” w czasie dietoterapii  jest zaparcie. Jak to możliwe, że przy diecie zazwyczaj wysokobłonnikowej występuje zaparcie? Twórcy diet na różne wyszukane sposoby tłumaczą to zjawisko, dając różne rady jak temu zapobiec. Moim zdaniem jest to typowy objaw niedoboru Qi. Diety sokowe, warzywno-owocowe, oparte na różnych koktajlach, na produktach surowych powodują w bardzo krótkim czasie niedobory Qi, czyli nie mamy siły by się wypróżnić i nie jest to kwestia błonnika. „Najlepszym” zaleceniem w takim przypadku jest przeczyszczenie np. solą gorzką [Mang Xiao] bardzo zimną termicznie i gorzką w smaku, oczywiście to zadziała, ale po takich zabiegach skutki będą opłakane i Jo-Jo murowane. Trzeba mieć naprawdę dużo zdrowia by bez szwanku przejść takie eksperymenty dietetyczne. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że zazwyczaj oczyszczają się i odchudzają osoby słabe konstytucyjnie, a nie te, dla których byłoby to wskazane czyli nadmiarowe:).  Znacie odpowiedź dlaczego?

Terapia polega na wzmocnieniu Qi  i poprawieniu jakość wypróżnień. Niedoborowi Qi zwyczaj towarzyszy lekki zastój Qi. Szczególnie polecane są zupy na kościach (mięsa nie trzeba dodawać), rosoły, buliony mięsno-warzywne (kurczak, przepiórka, perliczka, i gołąb) i inne zalecenia dietetyczne dotyczące tego syndromu. Formuła ziołowa polecana w takim przypadku to Huang Qi Tang.

*Ciekawostka. Rosoły z kurczaka wzmacniają Qi, a rosół z kury rosołowej wzmacnia Krew.

 

ZAPARCIA ZWIĄZANE Z NIEDOBOREM KRWI

Zaparcie wywołane niewłaściwą dietą lub przepracowaniem. Dotyczy szczególnie kobiet (praca, dom, dzieci, przemęczenie, stres, ciągłe bycie na diecie). To te dziewczyny z reklam środków na zaparcia:)

Niedobór Krwi powoduje słabe nawilżenie jelit, co utrudnia wydalanie stolca. Suchy stolec (ale nie zawsze), trudności z wypróżnieniem, ziemista i sucha cera, suchość w ustach, zawroty głowy, obraz uciekający sprzed oczu, palpitacje, bezsenność, słaba pamięć, problemy z menstruacją. Terapia polega na wzmocnieniu Krwi i nawilżeniu Jelita Grubego (można wspomóc się recepturą Run Chang Wan (Pigułki nawilżające jelito).

Długotrwały niedobór Krwi powoduje Suchość. Stolec jest twardy, suchy, jelita nie są właściwie nawilżone. Dobrze w takim przypadku działa stosowanie nasion i orzechów, bo maja one działanie nawilżające – nasiona lnu mielone i zalane wrzątkiem, orzechy włoskie, nasiona konopi, nasiona sezamu, migdały, kompoty z owoców suszonych (nie suszone śliwki, bo to pogorszy zaparcia!), kefir, maślanka (jak nie występują objawy Zimna), dobrej jakości oleje – oliwa z oliwek, olej lniany tłoczony na zimno. Dobrze nawilża jelito grube ciepła woda z miodem, wywar z orzechów włoskich z suszonymi morelami.

 

ZAPARCIA ZWIĄZANE Z ASPEKTEM ZIMNA

Zazwyczaj objawem Zimna jest biegunka, ale też ten syndrom może przebiegać również z zaparciami. Przyczyną pierwotną tego typu zaparć był niedobór Qi. Syndrom często spotykany u osób starszych (przygnębienie, smutek – spadek zainteresowania jedzeniem – spowolnienie ruchu jelit – zaparcia).  Takie osoby ponieważ mają zaparcia boją się jeść i to pogłębia problem. Starszych osób nie wolno traktować silnymi środkami przeczyszczającymi, a tym bardziej tymi, o dużej zawartości błonnika (otręby zbożowe), będą one działały drażniąco!!!

Objawy: zaparcia, bóle brzucha, blada cera, brak smaku w ustach, przejrzysty mocz, uczucie zimna w obszarze lędźwiowym i jamy brzusznej, zimne kończyny, awersja do zimna, dreszcze, preferowanie ciepła. Terapia polega na wzmocnieniu Yang i rozproszeniu Zimna by przynieść ulgę w zaparciach. Receptura ziołowa powinna zostać dobrana indywidualnie. Dobrze działa zastosowanie termoforu.

 

  1. Polecam bardzo w przypadku zaparć ćwiczenia oddechowe, poprzez aktywizowanie Płuc wspomagamy działanie Jelita Grubego (relacja narządowa Płuca-Jelito Grube). Wiele osób chorujących na astmę cierpi na zaparcia.
  2.  Zdrowe wypróżnienie = zdrowa flora jelitowa, ale podawanie odpowiednich probiotyków rzadko rozwiązuje sprawę,  mam nadzieję, że po dawce informacji na temat zaparć zrozumiecie, że zaparcie to jest złożony problem, którego mechanizm trzeba zrozumieć by leczyć go skutecznie.
  3. W przypadku przewlekłych zaparć na tle niedoborowym stosowanie środków przeczyszczających spowoduje pogłębienie zaburzenia, mimo, że doraźnie spowodują wypróżnienie. Kwestia wyboru. 

 

Zamieszczony opis wzorca chorobowego absolutnie nie nadaje się do stawiania samodzielnych diagnoz i udzielania terapeutyczny zaleceń. W przypadku zachorowania nie może on zastąpić diagnozy lekarza ani leczenia.

 

Pin It on Pinterest

Share This