Po wieloletnim odżywianiu się  dużymi ilościami surowych warzyw i owoców, produktów mlecznych i kanapek z serem potrzebujemy co najmniej kilku miesięcy aby przywrócić organizm do stanu równowagi. W żadnym wypadku nie można stosować silnie rozgrzewających pokarmów w dużych ilościach. Najskuteczniejszą metodą jest odbudowa Yang w zrównoważony sposób, delikatnie, powoli. Nie można popadać w skrajności. Trzeba uważać żeby zbyt silnie się nie ogrzać i wysuszyć. Umiar i rozwaga są najlepszym rozwiązaniem, zawsze skutecznym. Zalecenia dietetyczne dotyczące syndromu Zimna (niedoboru Yang):
 • Ciepły posiłek o poranku jest obowiązkowy. Może być on węglowodanowy (płatki owsiane, jaglanka z orzechami laskowymi, włoskimi lub jagodami goji, congee ryżowe itp.) lub ciepłe śniadanie skomponowane z jajek, zupy warzywne, buliony, rosoły. Śniadania zbożowe można przygotowywać z kasz uprażonych na sucho przed ugotowaniem (dotyczy to np. kaszy jaglanej, jęczmiennej).
 • 3 x dziennie ciepłe, gotowane, rozgrzewające posiłki. Składające się ze zbóż, warzyw (zwłaszcza korzeniowych i cebulowych), niewielkich ilości mięsa.
 • Przez 3 miesiące nie jeść surowego pożywienia, wyjątkiem jest marchewka, którą można bez konsekwencji spożywać na surowo
 • Stosować ciepłe, długo gotowane zupy z dodatkami (czosnek, cebula, por, świeży imbir, pieprz, chili, kminek, rozmaryn, tymianek, majeranek). Zupy jarzynowe przygotowane na długo gotowanych bulionach mięsnych oraz rosoły są bardzo pomocne. Zupy jarzynowe doprawione rozgrzewającymi przyprawami w przypadku wegetarian też się sprawdzają, ale nie przesadzać z ostrością.
 • Potrawy przyrządzać z rozgrzewającymi przyprawami, systematycznie i konsekwentnie ale w niewielkich ilościach! – na ogrzanie organizmu potrzeba kilku lub kilkunastu miesięcy, zbyt intensywne rozgrzewanie może wysuszyć organizm, dlatego potrawy powinny być doprawione tylko niewielką ilością aromatycznych ziół i pikantnych przypraw.
 • Z ziaren i zbóż wybierać głównie te rozgrzewające (np. kasza gryczana), a unikać ochładzających, chyba, że przygotowane są na ciepło i z rozgrzewającymi przyprawami (np. ryż z curry).
 • Z mięs najbardziej zalecana jest baranina, wołowina, mięso drobiowe, przepiórki, jagnięcina, owoce morza(mięso spożywać max. 3x w tygodniu, raczej gotowane i duszone). Potrawy mięsne gotować z dodatkiem alkoholu, np. czerwonego wina, brandy itp.
 • Stosować napoje rozgrzewające, szczególnie w okresie zimowym, np. przygotowane z dodatkiem świeżego imbiru, tymianku, kopru włoskiego. Napoje rozgrzewające, a także wino są godne polecenia, ale w małych ilościach.
 • Unikać świeżego pełnoziarnistego pieczywa, spożywać dwudniowe lub tostowane.
 • Stosować rozgrzewające metody gotowania – pieczenie w piekarniku, gotowanie w szybkowarze, smażenie (dotyczy raczej warzyw niż mięs), duszenie (różni się to od stosowanie metod ochładzających – wyciskanie, blendowanie, gotowanie na parze, blanszowanie).

WYKLUCZYĆ CAŁKOWICIE ŻYWNOŚĆ GŁĘBOKO MROŻONĄ, PRZYGOTOWANĄ LUB ODGRZEWANĄ W MIKROFALI

UNIKAĆ:
 • Napoje: powinno się zaprzestać picia kawy, czarnej i zielonej herbaty. Są one słodkie, gorzkie, zimne i prowadzą do jeszcze głębszego wychłodzenia. Wykluczyć zimne lub chłodzone napoje (w żadnym wypadku nie pić napojów z lodem!), piwo pszeniczne. Herbatki ziołowe i owocowe też powinny być umiejętnie dobrane. Czasami picie dużych ilości czystka lub mieszanek owocowo – ziołowych potrafi silnie zaszkodzić. To są zioła i one na prawdę działają. Wielu pacjentów z objawami Zimna mówi, że pije często herbaty miętowe, rumiankowe i wszechobecny czystek. Te produkty silnie pogłębiają stan Zimna w ciele, mimo, że są pite na ciepło. Unikać picia w zbyt dużych ilościach wody mineralnej, zwłaszcza jak to robimy z „rozsądku” a nie z potrzeby. Woda zawarta w zupach, posiłkach, owocach i warzywach często wystarczy.
 • Surowych warzyw i owoców, szczególnie cytrusowych (owoce cytrusowe, ananas, kiwi i inne egzotyczne). Należy skończyć z owocowymi i roślinnymi smoothies, witaminy nie są rozwiązaniem wszystkich problemów, szczególnie witamina C, która silnie wychładza. Silnie wychładzające są też sałaty zielone, seler naciowy. Unikać warzyw wychładzających: zwłaszcza ogórków, pomidorów, papryki, sałaty, selera naciowego (wiele osób skarży się na problemy żołądkowe po spożyciu ogórków lub papryki). Nie spożywać sałat zwłaszcza w zimie. Pomidory, ogórki, bakłażany, ziemniaki, grzyby, sałaty i kiełki są termicznie zimne i powinny być przygotowywane na ciepło z przyprawami lub odstawione (dopuszczalne są w niewielkich ilościach pieczone ziemniaki, duszona papryka, grillowany lub pieczony bakłażan i to też raczej w lecie, a nie w zimie).
 • Produkty mleczne: serek wiejski, ser farmerski, ser śmietankowy, mleko, kwaśne produkty mleczne (jogurt, kefir). Lody!
 • Cukier rafinowany i słodycze, powinno się ograniczyć spożywanie słodyczy, gdyż uszkadzają one Śledzionę.
 • Należy przerwać spożywanie jakichkolwiek produktów sojowych, a zwłaszcza kiełków (fasolki mung), mleka sojowego, tofu.
  ZALECENIA DODATKOWE DOTYCZĄCE STYLU ŻYCIA:
Nie dopuszczać do wyziębienia ciała na skutek noszenia zbyt lekkiej odzieży. Wieczorem moczyć stopy kilka lub kilkanaście minut w bardzo ciepłej wodzie z imbirem lub zmielonymi nasionami jałowca (po czym wytrzeć stopy do sucha posmarować kremem, ubrać skarpety i położyć się spać). Chronić przed zimnem obszar lędźwi – jest to szczególnie ważne dla kobiet, a absolutnie niezbędne dla kobiet w okresie menstruacji. Po kąpieli unikać przeciągów i przebywania w zimnych pomieszczeniach, suszyć włosy suszarką (nie pozostawiać mokrych włosów do wyschnięcia). Stosować nagrzewanie wychłodzonych partii ciała moksą, np. lędźwie i podbrzusze. W domu stosować termofory.  
   

Pin It on Pinterest

Share This