Z poprzedniego artykułu wiemy, że miesiączka powinna być bezbolesna i powinno towarzyszyć jej jak najmniej niepożądanych objawów przed i po menstruacyjnych. Wiemy, że miesiączka powinna mieć wystarczającą objętość, bogaty, świeży kolor i być wolna od skrzepów. 

Ból to najpowszechniejszy syndrom związany z miesiączkowaniem na który skarżą się kobiety, ale mamy jeszcze możliwe inne zespoły objawów. Zaburzenia cyklu menstruacyjnego mogą dotyczyć ilości, koloru i konsystencji krwi miesiączkowej. Istotna także jest długość cyklu, występowanie zespołu napięcia miesiączkowego oraz innych objawów towarzyszących, jak na przykład bolesność piersi.

Zobaczmy, jak do tematu nieregularnego miesiączkowania odnosi się medycyna chińska.

  1. Miesiączka może pojawiać się nieregularnie, raz okres jest krótszy, raz dłuższy. Przyczyną tego zaburzenia może być: zastój Qi Wątroby, Zastój Krwi Wątroby, niedobór Qi Śledziony, niedobór Qi Nerek. Są to zazwyczaj zespoły objawów związanych ze stresem, przemęczeniem, przepracowaniem, brakiem regeneracji.
  2. Miesiączka może być opóźniona, czyli wg medycyny chińskiej są to cykle wydłużone powyżej 32 dni. Przyczyną może być niedobór Krwi, zastój Krwi Wątroby, Zimno w macicy (Zimno zawsze spowalnia wszelkie procesy fizjologiczne w ciele). Najczęściej są to syndromy związane z nadmiernym wychłodzeniem, często jest to konsekwencja diety obfitującej w surowe produkty, diety wegańskiej, kanapkowej, spożywania dużej ilości owoców tropikalnych i cytrusów, nabiału, stosowana antybiotykoterapia itp.
  3. Przedwcześnie pojawiający się okres (czyli poniżej 26 dni). Przyczyną może być niedobór Qi, Gorąco w Krwi (Gorąco zawsze przyspiesza procesy fizjologiczne w ciele), puste gorąco we Krwi (przedwcześnie wypycha krew z macicy), niedobór Yin Nerek i Wątroby (temu syndromowi może towarzyszyć: zmęczenie, zawroty głowy, szumy/dzwonienie w uszach, pragnienie, uczucie gorąca w ciele). Przy nasilonym bardzo Gorącu w ciele okres może się pojawiać nawet poniżej 21 dni (co w cale nie należy do rzadkości).
  4. Niewyraźny, rozciągnięty w czasie początek menstruacji, plamienie przed okresem: Zastój Qi Wątroby. Krew powinna pojawić się z bardziej dynamicznie, nie być „przyduszona”.
  5. Krwawienia w środku cyklu mogą być spowodowane przez Gorącą Wilgoć, niedobór Qi (funkcja utrzymywania Qi w naczyniach jest zaburzona), Niedobór Yin Nerek i Watroby.
  6. Brązowa wydzielina na początku i na końcu krwawienia: Zastój Qi Wątroby.
  7. Zanik miesiączki – silny niedobór Krwi, zastój Krwi, Zimno w macicy.

Najważniejsze jest postawienie prawidłowej diagnozy ponieważ różne syndromy mogą powodować zróżnicowane objawy. Kolejnym krokiem w usuwaniu tego zaburzenia jest określenie przyczyny i zastosowanie się do zaleceń terapeutycznych. Zawsze obejmują one zalecenia dietetyczne oraz dotyczące stylu życia. Pomocne i bardzo przyspieszające terapię jest także ziołolecznictwo oraz akupunktura.

Większość problemów menstruacyjnych może być leczonych przez chińską medycynę w ciągu trzech do sześciu miesięcy. Jednak czas trwania terapii zależy w pewnym stopniu od czasu trwania zaburzenia. 

Zamieszczony opis wzorca chorobowego absolutnie nie nadaje się do stawiania samodzielnych diagnoz i udzielania terapeutyczny zaleceń. W przypadku zachorowania nie może on zastąpić diagnozy lekarza ani leczenia.

 

Pin It on Pinterest

Share This