Początek lata Lixia rozpoczyna się 5 lub 6 maja każdego roku. W tym czasie wszystko co żywe rozwija się bardzo bujnie. Sezon Początek Lata jest okresem przejściowym między wiosną a latem. Część upraw wysianych wiosną teraz już dorasta. Jest to okres należący do sezonów Yang jednak ważne są w nim też deszcze (aspekt Yin), aby wszystko dobrze się rozwijało.

Lixia składa się z 3 części: w pierwszej rechotanie żab i granie świerszczy słychać wyraźnie na polach; w drugiej dżdżownice wypełzają na powierzchnię ziemi zostawiając za sobą śluzowaty ślad; w trzeciej gurdlina ogórkowata rozwija się bardzo szybko i osiąga spore rozmiary. W tym sezonie temperatury powinny znacząco zacząć się podnosić i cały świat natury powinien wejść w fazę mocnego rozwoju. Wszystkie formy życia w tym okresie powinny być pełne energii. Rolnicy natomiast będą teraz bardzo zapracowani, w Chinach będą teraz rozsadzać sadzonki ryżu z pierwszego siewu a zarazem siać ryż pod drugi siew.

W dawnych czasach w Chinach składano w tym czasie ofiary bogowi Ognia i cesarzowi Yan. Uważano wtedy, że przy wzroście wszystkiego co żywe współpracują bóg Ognia, Słońca, Agrokultury i cesarz Yan.

W okresie Trzech Królestw (220-280 r. n.e) powstał też zwyczaj ważenia ludzi – jest on związany z pewną legendą, której tu nie opiszę. Natomiast zwyczaj ten ma przynieść ludziom długie życie, powodzenie finansowe i spokojne życie.

Innym zwyczajem uprawianym w tym okresie jest jedzenie letnich jajek, które to mają zapobiegać przed chorobami występującymi latem, jak wzdęcia, brak apetytu, wychudzenie i brak sił. Jajka te gotowane są w herbacie z dodatkiem między innymi skorupek orzechów. Daje się je szczególnie dzieciom z życzeniami, aby dobrze rosły, o ich bezpieczeństwo i zdrowie. W sezonie Początek Lata Chińczycy nie uznają żadnego limitu w jedzeniu jajek.

Profilaktyka Zdrowia

 

Na początku lata yang stopniowo wzrasta, a yin maleje. Dzień się wydłuża, a pogoda robi się coraz cieplejsza. Rośliny wchodzą w okres bujnego wzrostu. Wiosna i lato wzmacniają yang,  wiąże się z naturalnym ruchem wznoszącego się yang Wątroby, a potem z yang Serca. Gdy ruch yang w tych organach będzie za mocno wzrastał może to przerodzić się w drażliwość, irytację, a następnie w napady złości w rezultacie osłabiając aspekt odporności naszego organizmu.

 

Stąd ważne jest na przełomie wiosny i lata dostosowanie się z odzieżą do warunków atmosferycznych, a także regulować emocje, aby drażliwość i złość nie narastały. Zwracamy większą uwagę na regenerację psychiczną oraz wzmocnienie Serca, szczególnie u pacjentów z chorobami układu krążenia. Powinni oni zwrócić uwagę na to, aby starać się zachować dobry nastrój i jak najwięcej relaksować się.

 

Pod względem emocjonalnym staramy się unikać zbytniej radości, ale też smutku. Jest to ważne szczególnie u osób starszych, aby dbały w tym czasie o spokój umysłu i dobry nastrój.

 

W tym sezonie temperatura wzrasta a metabolizm ludzi jest aktywniejszy. Zaczynamy teraz szczególnie zwracać uwagę na serce. Dla młodych jest to dobry czas na aktywniejsze ćwiczenia fizyczne, regulację emocji. Starsi natomiast powinni zapobiegać zastojowi Krwi i Qi, aby nie doszło do ataku serca. Dni są coraz dłuższe a noce coraz krótsze, zaleca się teraz szczególnie krótkie drzemki w ciągu dnia. Regulujemy emocje tak, aby jak najdłużej zachowywać dobry nastój, unikać zbyt dużych emocji i przeskoków z jednej emocji na drugą i utrzymujemy dobrą kondycję fizyczną. W czasie gdy zaczyna się robić coraz cieplej, a zarazem bardziej wilgotno zaleca się łagodniejsze aktywności fizyczne takie, jak: Taiji quan i qigong, aby nie doszło do zadyszki (dotyczy to głównie ludzi starszych).

Kładziemy się i wstajemy wcześnie. Unikamy zbytniego pocenia się (pot jest cennym płynem w organizmie a przy wyższych temperaturach możemy zbyt mocno się wypocić co może doprowadzić do silnego osłabienia organizmu).

 

Dieta nie powinna być zbyt słona ani tłusta, ale lekka, łatwa do strawienia, bogata w witaminy, a zatem jedzmy coraz więcej warzyw i owoców, których przybywa. Jeśli chodzi o smak, to powinno być więcej dań kwaśnych a mniej gorzkich. Dania powinny odżywiać Nerki i Wątrobę oraz regulować wytwarzanie qi Żołądka. Generalnie jedz mniej. Dodaj do ryżu: fasolę mung, nasiona lotosu, liście lotosu, soczewicę. Ugotuj owsiankę, która pomoże w rozpraszaniu nadmiernego gorąca Żołądka.

 

Gorąco lata zużywa energię, co może doprowadzić do zużycia qi i gorąca krwi, a także może zaburzyć trawienie. Stąd nie najadaj się do pełna, zostaw miejsce w żołądku na jego pracę.

 

Osoby o silnej budowie ciała, suchych ustach z uczuciem gorzkości w ustach zaleca się picie zielonej herbaty, aby schłodzić gorąco w ciele. Dla osób ze słabym trawieniem zaleca się unikanie zimnych, wychładzających napojów, a także owoców o tej samej naturze termicznej jak gruszki, arbuzy i banany.

Zaleca się także jeść więcej pieczywa gruboziarnistego, chudego mięsa kurczaka, pić więcej mleka (nawilża organizm) oraz jeść więcej produktów sojowych.

 

W czasie upałów korzystaj z umiarem z klimatyzacji i wentylatorów. W tym czasie uważaj także na to, aby gdy chwycisz infekcję, aby unikać środków napotnych gdyż latem może to doprowadzić do nadmiernego pocenia się i zastoju qi Serca.

Pin It on Pinterest

Share This