Czy zastanawialiście się kiedyś, jak można ocenić stan zdrowia na podstawie temperatury naszych kończyn lub całego ciała? Dla wielu osób dużym dyskomfortem są zimne stopy lub zimne dłonie, a czasami gorące stopy lub dłonie. To odczucie jest często niezależne od pory roku i temperatury w mieszkaniu. Według klasycznej medycyny chińskiej termika kończyn i ciała jest ważnym elementem diagnozy, świadczy o naszym stanie energetycznym i procesach związanych z dystrybucją zasobów ciała. Warto wiedzieć co dzieje się w naszym organizmie i jak powrócić do równowagi. Poniżej przedstawiam popularne objawy i kombinacje. I pamiętajcie, w zdrowym ciele powinniśmy czuć się komfortowo niezależnie od pogody. 

Zimne dłonie i stopy

Zimne dłonie i stopy często świadczą o niedoborze Krwi, która nie dociera prawidłowo do peryferyjnych części ciała i nie jest w stanie ich ogrzać. W medycynie zachodniej mówi się o słabym krążeniu. Maści  rozgrzewające i termofor podziałają na chwilę, trzeba wzmocnić Krew by poprawić krążenie.

Z czasem ten stan staje się jeszcze bardziej nasilony. Mamy odczucie lodowatych dłoni i stóp, zasypiamy w skarpetkach, czasami nawet w lecie. Zmarznięte, lodowate dłonie i stopy wskazują na niedobór Krwi połączony z Wilgocią. 

Tylko zimne dłonie są charakterystyczne dla syndromów Wilgoci na powierzchni dłoni. Choroba Raynauda jest stanem jeszcze bardziej zaawansowanym, oprócz Wilgoci i Zimna na powierzchni mamy dodatkowo niedobór Płynów Ciała.

Wiele osób ma tylko zimne stopy, a ciepłe dłonie. Takie połączenie występuje często u osób, które mają objawy Gorąca w górze – nadmierne pragnienie, uderzenia gorąca, poty, rozdrażnienie, stany zapalne w górnej części ciała, a objawy Zimna w dole ciała – bóle w odcinku lędźwiowym lub podbrzuszu, częste oddawanie moczy, zapalenia pęcherza. Bardzo często spotykany syndrom. 

Gorące stopy i dłonie

O tych syndromach nie wiele się mówi, a potrafią one być bardzo dokuczliwe. Zazwyczaj zaczyna się niewinnie, wasz mąż, chłopak, tato, syn wieczorem leżąc przed telewizorem ściąga skarpetki i rzuca gdzie popadnie. Stopy zaczynają się robić na tyle ciepłe, że skarpetki zaczynaja przeszkadzać. O czym to świadczy?

Gorące stopy, zwłaszcza wieczorem to objaw Gorąca z niedoborem Krwi, czasami przyjmuje postać łagodną jak opisałam powyżej, czasami bardzo nasiloną. Objawy pogarszają się w nocy, znam osoby, które by móc zasnąć muszą wysuwać stopy spod kołdry lub chłodzą je butelkami zmrożonej wody. 

Gorące, palące stopy w dzień świadczą o wzorcu nadmiarowego Gorąca.

Gorące dłonie, palące z odczuciem obrzmienia świadczą o Gorącej Wilgoci w górze ciała. Często taki objaw pojawia się po zjedzeniu czegoś ostrego lub w upalne dni. 

Termika ciała

Odczuwalna, a czasami mierzalna temperatura ciała też świadczy o naszym zdrowiu. W trakcie infekcji osoby silne generują gorączkę, a osoby słabsze niekoniecznie. Na pewno spotkaliście się z sytuacjami, że ktoś od lat w trakcie przeziebienia nie gorączkuje. To może świadczyć o niedoborze Płynów ciała i objawach Zimna. Coraz więcej osób nie jest w stanie wygenerować prawidłowej temperatury – 36.6. Ale są też przypadki stałej temperatury stała 37. 

Odczucie gorąca w ciele lub podwyższona ciepłota ciała świadczą o objawach Gorąca.

Niska temperatura ciała może być związana z objawami Zimna, z niedoborem Płynów ciała lub z obecnością Wilgoci. Trzeba postawić całościową diagnozę.

Ciało ciepłe, a tylko kończyny zimne jest to obraz wewnętrznego Gorąco powstającego z powodu Suchości i /lub niedoboru Krwi.

Zamieszczony opis wzorca chorobowego absolutnie nie nadaje się do stawiania samodzielnych diagnoz i udzielania terapeutyczny zaleceń. W przypadku zachorowania nie może on zastąpić diagnozy lekarza ani leczenia.

Pin It on Pinterest

Share This