Jesień jest czasem zatrzymania wzrostu, porą żniw, czasem chowania się do środka, czasem gromadzenia pożywienia, czasem kurczenia się, przygotowywania się do zimy. Rośliny zaczynają tracić swój zielony kolor, stają się suche, gubią liście. Soki roślin kierują się do korzeni, tworząc substancje zapasowe, zwierzęta gromadzą zapasy na zimę. Jesień związana jest z przemianą Metalu, charakteryzuje się dośrodkowym i w dół kierunkiem energii. Jest to pora Płuc i Jelita Grubego. W tym czasie zwiększa się potrzeba snu i odpoczynku (te aktywności wzmacniają Płuca). W tym okresie, częściej niż w innych porach roku możemy odczuwać nastroje melancholijne. Wykorzystanie długich jesiennych wieczorów na spokojne zajęcia domowe, odprężenie oraz sen wzmacnia Płuca – narząd odpowiedzialny za naszą odporność. Płuca są związane z oddychaniem, to kolejny, oprócz odżywiania sposób pozyskiwania energii z zewnątrz. W tym okresie szczególnie poleca się delikatne, płynne ćwiczenia oddechowe, Jogę, Tai Chi, Pilates. Jest to pora roku, w której należy zadbać o odpowiednie odżywianie, zachowanie ciepła i energii w organizmie 

 Dieta jesienna: 

 •  Jesienią jemy coraz mniej surowych warzyw i owoców, wydłużamy czas gotowania, zmniejszamy ilość wody potrzebnej do gotowania. Aromatyczne, pieczone, duszone potrawy, skoncentrowane pokarmy działają szczególne dobrze.
 •  Na poprawę nastroju i dobre odżywienie polecane są produkty słodkie w smaku, zwłaszcza te o kolorze żółto-pomarańczowym. W tym okresie ważne jest zadbanie o system Śledziony-Żołądka i spożywanie słodkich w smaku ziaren, owoców, warzyw, fasoli, orzechów.
 • Nie można zapomnieć o nawadnianiu. Z jesienią związana jest Suchość (w naturze widzimy ten aspekt jako opadające liście z drzew, suche trawy). Osoby z objawami Suchości mogą zaobserwować nasilenie niektórych problemów zdrowotnych. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które w okresie lata były narażone na działanie wysokich temperatur, przechodziły infekcje z wysoką gorączką lub mocno się pociły (egzemy z suchością, zaparcia, nasilenie objawów astmatycznych, suchy kaszel, suchość skóry). U osób, u których występują objawy Suchości poleca się spożywać produkty, które nawilżają Yin i wzmacniają Płuca – miękkie, wilgotne pokarmy – miód, sezam, czasami nabiał, jabłka, banany, gruszki, orzeszki ziemne, zwłaszcza gotowane, tofu. Pokarmy w kolorze białym ochłodzą i nawilżą Płuca nadwyrężone wpływem Gorąca (kalafior, pietruszka, gruszki, kapusta pekińska i biała, kalarepa, rzodkiew).
 • Aby pobudzić proces ściągania energii w dół i do środka ważne także są pokarmy o smaku kwaśnym – chleb na zakwasie, kiszonki, oliwki, fasolka adzuki, herbata z owoców róży, kwaśne odmiany jabłek, śliwki. Smak kwaśny równoważy zewnętrzną Suchość ponieważ działa obkurczająco, ściągająco. Trzeba być świadomym, że produkty kwaśne powinny być stosowane z umiarem. Dieta obfitująca w kiszonki nie zawsze jest rozwiązaniem idealnym, może doprowadzić do stagnacji w organizmie, zwłaszcza u osób ze skłonnością do zastojów (probiotyki są ważne ale z umiarem!).
 • Łagodnie ostre i ogrzewające pokarmy będą rekompensować pojawianie się zimna (owies, proso prażone, kukurydza, marchew, por, rzodkiew, kalafior). Ostre i rozgrzewające przyprawy stosowane w umiarkowanych ilościach poprawią krążenie płynów i usprawnią trawienie. Wspomagają one również ruch rozpraszający, czyli fizjologiczny ruch Płuc. W okresie letnim nie było konieczności spożywania mięsa, ale w okresie przygotowań do zimy poleca się potrawy bardziej rozgrzewające, na bazie kurczaka, wołowiny, jagnięciny. Owies, proso, cebula, por, szczypiorek, czosnek, imbir, cynamon też będą korzystnie działały zwłaszcza dla osób z objawami Zimna.
 • W przypadku dreszczy, awersji do zimna, początku przeziębienia przydatny będzie smak ostry – czosnek, cynamon, chilli, imbir, cebula. Te produkty wspomagają energię obronną Wei Qi by dotarła do powierzchni ciała.
 • Bardzo polecane są w tym okresie grzyby, przełamują one zastoje krwi, które mogą być spowodowane Gorącem lub wyczerpaniem płynów ciała. Jesienią jest na nie sezon, więc korzystajmy z tego. 
 • W przypadku narażenia na wpływy zewnętrznej Wilgoci, która jest w naszym klimacie czynnikiem dominującym, należy używać ciepłych, osuszających produktów (rozgrzewające zupy, marchew, dynia, jagnięcina, prażone proso, cynamon, imbir, goździki, kardamon). Objawy Wilgoci mogą się szczególnie nasilić u osób z występowaniem wewnętrznej Wilgoci (zmiany reumatyczne, zwyrodnienia, zapalenia zatok, grzybice). 

Jesienią unikamy: 

 •  Tłustych oleistych potraw.
 • Chłodnych lub zimnych termicznie produktów mlecznych, które obciążają trawienie i powodują powstanie syndromu nagromadzenia Wilgoci-Śluzu, w konsekwencji może to skutkować zapaleniem oskrzeli, zapaleniem zatok w okresie jesienno-zimowym.
 • Unikamy produktów nadmiernie chłodzących i surowych.

Jak widzicie zalecenia dotyczące jesiennego odżywiania nie są jednoznaczne, wiele zależy od naszej konstytucji, tego jak działały na nas poprzednie pory roku. Wybierając dietę jesienną trzeba być elastycznym i obserwować jaki czynnik dominuje w przyrodzie i jak na niego reagujemy. Niektórzy powinni się nawilżać, inni usuwać Wilgoć, kolejni eliminować Gorąco, a jeszcze inni powinni się ogrzewać. Jedno jest pewne, gotujemy nasze potrawy z nieprzetworzonych, sezonowych i lokalnych produktów.  

Pin It on Pinterest

Share This