Według medycyny chińskiej główną przyczyną przewlekłego zapalenia zatok jest nagromadzenie Wilgoci – Śluzu w górnych drogach oddechowych. Zazwyczaj przyczyną choroby jest nieprawidłowa dieta, nie oszukujmy się to nie zawsze wirusy, bakterie, nietolerancje pokarmowe i alergie:) W poprzednim poście opisałam możliwe przyczyny przewlekłego zapalenia zatok. Jeżeli usunie się źródło choroby, poprzez przestrzeganie zasad dietetycznych i redukcję stresu zapalenie zatok ustąpi, ponieważ tkanki same się zregenerują i przestaną produkować uciążliwy śluz. Ogólne zalecenia dietetyczne dla każdego ze wzorców patologi można przeczytać we wcześniejszych postach.
  1. Jeżeli przyczyną zapalenia zatok jest obecność Wilgoci – Śluzu to zalecenia dietetyczne znajdziecie tu.
  2. Jeżeli przyczyną zapalenia zatok jest obecność Gorącej Wilgoci to zalecenia dietetyczne znajdziecie tu.
  3. Jeżeli przyczyną zapalenia zatok jest obecność Gorącej Wilgoci z powodu nieprawidłowej diety i zastoju Qi to zalecenia dietetyczne znajdziecie dodatkowo tu.
Jeżeli nie wiemy do jakiego wzorca zalicza się nasze osobiste zapalenie zatok to polecam włączenie do diety produktów, które wzmocnią nasz system trawienny, by nie produkował tyle śluzu. Spożywanie produktów wzmacniających Płuca i oczyszczających je z nagromadzeń też jest dobrym pomysłem. Ale najważniejsze to wyeliminowanie tego, co szczególnie szkodzi. Produkty spożywcze szczególnie zalecane w przypadku przewlekłego zapalenia zatok  to: prażona kasza jaglana, jęczmień, gryka, wszelkie warzywa gotowane, blanszowane, duszone, gotowane owoce, bez nadmiaru przypraw rozgrzewających, fasola czerwona, fasola adzuki, fasola mung, kawa czarna, ewentualnie z niewielką ilością kardamonu, kawa zbożowa, herbata ze znamion kukurydzy, rzodkiewka, majeranek, migdały. Dobrze wzmacniają Płuca białe warzywa (ze względu na smak i termikę), szczególnie polecam kapustę pekińską, cykorię, kalafiory, białe części cebulki siedmiolatki, szparagi. Jeżeli problem ma żródło w słabym trawieniu to polecam również żółto – pomarańczowe warzywa i owoce, które wzmocnią system Śledziony. Leczenie przebiegu ostrego zapalenia zatok z powodu infekcji bakteryjnej lub wirusowej, należy równie wspomagać dietą. Produkty szczególnie zalecane to biała rzodkiew, seler, gruszki, rzodkiewki, herbata miętowa, herbata zielona, tofu zamiast mięsa. Unikać lub ograniczyć w diecie należy produkty, które wzmagają powstawanie wilgoci i śluzu takie jak: produkty mleczne, przesłodzone lub zbyt ostre potrawy, alkohol, banany, jedzenie śmieciowe, słodkie wina, likiery, nalewki, drinki z sokami owocowymi, gazowane napoje kolorowe, smażone tłuste mięso, zwłaszcza wieprzowe, kiełbasy i wszelkie wyroby wędliniarskie, tłuste sery pleśniowe i żółte. Smażone i surowe cebula, czosnek, por, szczypiorek, przyprawy korzenne: goździki, cynamon, gałka muszkatołowa, pikantne przyprawy: pieprz, chili, tabasco, curry, cayenne, chrzan, musztarda, majonez, surowe kwaśne owoce, orzechy i nasiona oleiste.
Bardzo ważna w leczeniu zapalenie zatok jest odpowiednia dieta i styl życia. Często samo zastosowanie zmian w diecie, ograniczenie lub wyeliminowanie produktów niewskazanych, wzbogacenie diety w produkty zalecane potrafi rozwiązać problem nawracających i przewlekłych zapaleń zatok. Samoświadomość gdzie tkwi problem jest już połową sukcesu w leczeniu.
 

Pin It on Pinterest

Share This