Szparag (Asparagus officinalis L.), w stanie dzikim spotykany jest na wybrzeżach i nad rzekami w całej prawie Europie i Azji Środkowej. Do dziś zbierany w postaci dzikiej (zdjęcie powyżej). Jako warzywo by już znany w starożytnym Egipcie 5000 lat temu, a w Grecji i Rzymie w II w. p.n.e. w Europie północnej upowszechnił się w uprawie w XVI w.

Szparag to roślin zielna, wieloletnia. Wytwarza mięsiste i włókniste korzenie, które są surowcem zielarskim (TIAN MEN DONG), Żyją one w glebie przez kilka lat przerastając do głębokości 3 m!

Szparagi występują w trzech odmianach – białej (pędy podziemne, bardziej łagodne w smaku), zielonej i fioletowej (smak bardziej wyrazisty i orzechowy, są to pędy nadziemne, przez co ich skórka jest delikatniejsza i nie wymaga usunięcia). Szparagi najsmaczniejsze są zaraz po zerwaniu, ponieważ z czasem tracą smak i aromat. Główka świeżego szparaga, powinna być zamknięta i nieposzarpana. Pęczki świeżych białych szparagów po ściśnięciu powinny charakterystycznie „skrzypieć”.

Wypustki szparaga, które są częścią jadalną zawierają 5-6% suchej masy, 1,6-1,8% białka. Są cennym źródłem folianów, potasu, zawierają również moczopędną asparginę. Składnikiem szparagów jest inulina, węglowodan odżywiający florę bakteryjną jelit. Zawierają większe ilości glutationu niż inne warzywa, ma on silne działanie przeciwutleniające. Szparagi wzmacniają układ pokarmowy i chronią wątrobę. Zielone szparagi są bardziej zasobne w witaminy niż białe, są mniej włókniste i mniej gorzkie, ale też mniej trwałe. 100 g tego produktu ma jedynie 18 kcal!

W Europie szparagi traktowano jako afrodyzjak, dzięki zawartym w nim fitoestrogenom, które zwiększają popęd płciowy kobiet, działając podobnie jak estrogen – jeden z żeńskich hormonów.

Natura termiczna neutralna do ochładzającej (choć niektórzy autorzy podają lekko ogrzewającą naturę, dotyczy to raczej szparagów zielonych), smak słodki, gorzki, działają w Wątrobie (wg innych źródeł Płuca, Nerki, może to dotyczyć białych szparagów).

  1. Podstawową właściwością szparagów jest nawilżanie Yin Płuc. Na suchy kaszel szczególnie dobra jest zupa krem z białych szparagów.
  2. Szparagi stymulują powstawanie Płynów ciała. Odżywiając Płyny pośrednio przeciwdziałają suchym zaparciom. Zmniejszają pragnienie, łagodzą drażliwość, nawilżają suchą skórę.
  3. Obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, działają moczopędnie i ochładzająco, wyprowadzają wewnętrzne Gorąco poprzez wzmożoną diurezę. Przydatne w dietoterpii miażdżycy i nadciśnienia.
  4. Nie są wskazane dla osób z osłabioną Śledzioną lub Zimnem Żołądka, oraz w przypadku biegunki typu Zimnego, w przypadku obrzęków płuc. Dla takich osób można przygotowywać je z dodatkiem mięsa lub krótko smażyć z czosnkiem, imbirem.

W Chinach stosuje się szparagi suszone lub świeże, na Zachodzie tylko świeże, gotuje się je krótko, najlepiej na parze. Porcja 60-90 g gotowanych szparagów skutecznie łagodzi infekcje. Grillowane szparagi, bo tak często podaje się szparagi zielone, by zachować ich składniki pokarmowe nie mają już tak silnych właściwości redukowania Gorąca. Polecam najbardziej szparagi w postaci zup, gotowane na parze, duszone w potrawkach, dla osób bardziej wychłodzonych lepsze są grillowane. Szparagi najlepiej spożywać sezonowo, bo wtedy wykorzystujemy w pełni ich terapeutyczny potencjał.

Pin It on Pinterest

Share This