Kiedy pojawiają się pierwsze symptomy nadchodzącej wiosny wielu z nas przypomina sobie o problemach zatokami. Zapalenie zatok jest jedną z częściej występujących chorób, które mogą się pojawić u ludzi w ciągu życia. Ciągły katar to nie jedyny objaw choroby, inne zaburzenia to między innymi to ból głowy, uczucie ucisku nad oczami, zaburzenia węchu, osłabienie,  gorączka, ból zębów, nieprzyjemny zapach z ust.

Medycyna zachodnia stosuje różne formy leczenia, ale najczęściej jest to antybiotykoterapia oraz zabiegi chirurgiczne stosowane dla nawracających i przewlekłych postaci zapalenia zatok. W zaciszu domowym chorzy stosują kompresy z soli, inhalacje, maści rozgrzewające.

Alternatywnym sposobem radzenia sobie z dolegliwościami zatok może być stosowanie zaleceń medycyny chińskiej, która stara się leczyć przyczynę dolegliwości a nie tylko objawy. Najbardziej popularna jest akupunktura, która stanowi ważną metodę radzenia sobie z problemami zatok, zarówno ostrymi, jak i przewlekłymi, ponieważ może otwierać zablokowanie lub zagęszczenie w jamie nosowej i gardle. Stosowanie akupunktury oraz ziół może znacznie zmniejszyć konieczność stosowania antybiotyków, dzięki czemu można uniknąć skutków ubocznych ich stosowania. Bardzo dobre efekty w leczeniu zapalenia zatok przynosi terapia dietą, zwłaszcza w stanach przewlekłych i nawracających.

W przypadku stanu ostrego zapalenia zatok skupiamy się na usuwaniu objawów, a w przypadku przewlekłego zapalenia zatok na usunięciu przyczyny choroby.

PRZYCZYNY:

I. Zazwyczaj przyczyną nawracającego zapalenia zatok jest wg medycyny chińskiej nagromadzenie Wilgoci i Śluzu w Śledzionie i Żołądku. Jest to syndrom, który objawia się utratą węchu, zablokowanym nosem, często wydzielaniem lepkiego i białego śluzu z nosa lub gardła, który nasila się po zjedzeniu zbyt dużej ilości tłustego i ostrego jedzenia. Chorobie mogą towarzyszyć pewne objawy świadczące o nagromadzeniu Wilgoci i Śluzu, takie jak mdłości lub wymioty, pełność w obszarze podżebrowym i jamy brzusznej, słaby apetyt, luźny stolec lub biegunki, duża struktura ciała jest, słabe mięśnie, zmęczenie, blada cera, biały i tłusty nalot na języku. Przyczyną choroby jest przede wszystkim nieprawidłowa dieta!!!

II. Ropa i śluz w zatokach jest to rodzaj Gorącej Wilgoci. Jest to stan bardziej zaawansowany (zazwyczaj konsekwencja długotrwałego nagromadzenia Wilgoci-Śluzu), powodem jest zazwyczaj spożywanie za dużych ilości rozgrzewającego pokarmu, mięsa, ostrych przypraw, tłuszczu, słodyczy i produktów mlecznych przyczynia się do pogłębienia patologii. Często ten syndrom spotykamy także u małych dzieci, których dieta obfituje w jogurty i inne produkty mleczne, słodycze, soczki, banany itp. Zmiana diety bardzo szybko i skutecznie rozwiązuje problem. Objawy towarzyszące temu wzorcowi to: opuchlizna, ból, zaczerwienienie nosa, ropna, żółta wydzielina z nosa czasami podbarwoiona krwią, gorączka, pragnienie, brzydki zapach z ust.

III. Stres emocjonalny, zwłaszcza długotrwający skutkuje zastojem Qi Wątroby, który w połączeniu z nieprawidłową dietą również sprzyja powstawaniu Gorącej Wilgoci. Przyczyną również może być zablokowanie w Pęcherzyku Żółciowym, którego objawem jest nadmierna frustracja. Objawami towarzyszącymi oprócz tych wyżej wymienionych są bóle również z boków głowy, poczucie blokady, słaba koncentracja, rozdrażnienie, poirytowanie. W takim przypadku na języku może pojawić się żółtym lepki nalot.

Niewłaściwe oczyszczenie nosa, inhalacje, częste i długie stosowanie preparatów w postaci sprey’ów mogą pogorszyć stan zatok. Jeżeli usunie się główną przyczynę choroby, którą zazwyczaj jest obecność Wilgoci Śluzu poprzez ścisłe przestrzeganie zasad dietetycznych i redukcję stresu zapalenie zatok ustąpi, ponieważ tkanki same się zregenerują i przestaną produkować uciążliwy śluz.

Zalecenia dietetyczne przedstawiłam w tym artykule.

 

Zamieszczony opis wzorca chorobowego absolutnie nie nadaje się do stawiania samodzielnych diagnoz i udzielania terapeutyczny zaleceń. W przypadku zachorowania nie może on zastąpić diagnozy lekarza ani leczenia.

Pin It on Pinterest

Share This