W trakcie wizyty u terapeuty medycyny chińskiej zawsze pada (krępujące dla niektórych:) pytanie o jakość wypróżnienia. Dlaczego? Ponieważ stan wypróżnień świadczy o funkcjonowaniu układu pokarmowego. Trawienie, przyswajanie i wypróżnianie to składowe tego samego, bardzo ważnego procesu.

Na zaparcia cierpi 20-30% populacji. Problem ten dotyczy przede wszystkim osób starszych, zwłaszcza po 60-tym roku życia, małych dzieci (2-4 rok życia), częściej uskarżają się na zaparcia kobiety (zwłaszcza po 35 roku życia, co widać po reklamach telewizyjnych środków na zaparcia).

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów stosowanych w tym syndromie. Są one przebadane i ich działanie jest udowodnione. W takim razie dlaczego nie wszystkie działają tak jak byśmy tego oczekiwali? Na jedną osobę działają bardzo dobrze, na inną wcale, u innych wręcz pogarszają dyskomfort. Jakie wybrać metody redukcji zaparć by były skuteczne? Jak nie eksperymentować na sobie, tylko dokonać właściwego wyboru?

Odpowiedź znajdziemy stosując diagnostykę różnicową – metodę diagnostyczną, oceniającą stan zdrowia pacjenta, którą posługuje się medycyna chińska. Jak zrozumiemy mechanizm występowania zaparć to będziemy wiedzieć jakie metody i zalecenia (chińskie bądź zachodnie) będą dla nas skuteczne.

Jak powinno wyglądać prawidłowe wypróżnienie? Powinno być regularne (najlepiej poranne), kompletne, przebiegać bez wysiłku i bólu, stolec powinien być uformowany i nawilżony.

Kiedy stwierdzamy zaparcie? Kiedy wypróżnienia są rzadziej niż codziennie!!!, są bolesne i utrudnione, stolec jest twardy i suchy, występuje uczucie niepełnego wypróżnienia. Zaparciom mogą towarzyszyć wzdęcia, gazy, odczucie pełności w brzuchu, hemoroidy, krew w stolcu (ten stan powinien być natychmiast zdiagnozowany przez lekarza).

Wg Medycyny chińskiej zaparcia mogą być spowodowane:

  • Czynnikami nadmiarowymi, np. z powodu stosowanie nieprawidłowej diety (nagromadzenie Gorąca i stagnacją pokarmu). W takiej sytuacji zmiana diety w lżejszą i o większej zawartości błonnika lub zastosowanie preparatów przeczyszczających będzie bardzo skuteczne. W tym przypadku jest to działanie zgodne z zaleceniami dietetyki zachodniej. Zbyt częste stosowanie preparatów przeczyszczających bez zmiany nawyków żywieniowych może być w perspektywie czasu niebezpieczne. Kolejnym czynnikiem nadmiarowym jest zastój Qi , czyli  wpływ czynników emocjonalnych. Odpowiednia dieta i ruch są tu jak najbardziej wskazane. Ruch poprawia cyrkulacje Qi w organizmie zapobiegając zaparciom, ale praca nad redukcją stresu jest priorytetem. Tego problemu nie załatwimy preparatem na przeczyszczenie:)
  • Zaparcie na tle niedoborowym. Ten problem zazwyczaj dotyczy osób starszych lub przemęczonych, przepracowanych, młodych matek. Dla tych przypadków wskazane jest wzmacnianie, a nie drenowanie. Preparaty przeczyszczające, wysokobłonnikowe, o termice ochładzającej stosowane okazjonalnie nie zaszkodzą ale stosowane przez dłuższy czas na pewno pogorszą sytuację. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny również może pogorszyć ten stan. Zaparcia na tle niedoborowym najczęściej występują z powodu niedoboru Qi i Krwi lub nagromadzenia Zimna w ciele.

W kolejnym artykule przedstawię zalecenia terapeutyczne dla wszystkich tych syndromów.

 

Pin It on Pinterest

Share This