Wg medycyny chińskiej głównym czynnikiem powodującym zaparcia jest zaburzenie Jelita Grubego, związane z nieprawidłowym przesyłaniem, ale można dokonać dalszego rozróżnienia: na czynniki nadmiarowe i niedoborowe. Podział opisany był tu.

Typ nadmiarowy dotyczy zaparć związanych z czynnikiem Gorąca oraz zaparć związanych z zastojem Qi, czyli nadmiar jedzenia i picia, nadmiar stresu, nadmiar nerwów.

ZAPARCIA ZWIĄZANE Z NAGROMADZENIEM GORĄCA (dotyczą Gorąca w Żołądku i Jelicie Grubym)

Możliwe objawy: Suchy stolec, rozpieranie i ból w brzuchu, który nasila się pod wpływem ucisku, napięty i twardy brzuch. Zaczerwienienie twarzy, uczucie gorąca w całym ciele, obfite pocenie się dłoni i stóp, pocenie na głowie (zwłaszcza po posiłku), brzydki zapach z ust, owrzodzenia ust, trądzik ze zmianami ropnymi (zwłaszcza na brodzie, szczęce lub przy linii włosów),  skąpy żółty mocz, świąd odbytu.

Przyczyną może być wrodzona konstytucja, złe nawyki żywieniowe (ostre przyprawy, dużo mięsa, dużo kawy), osoby z tym syndromem mają zazwyczaj ”dobra przemianę materii”, dużo jedzą ale nie tyją. Ten syndrom może także dotyczyć osób z nadwagą. Raczej dotyczy on mężczyzn  do około 50 roku życia ale też jest spotykany u dzieci (nadaktywnych, głośnych, energicznych).

Do usunięcia tego typu zaparć medycyna chińska zaleca wywar DA CHENG QI TANG (do krótkotrwałego stosowania!) w skład którego wchodzi min. sól gorzka i korzeń rabarbaru. Sól gorzka również jest stosowana w medycynie zachodniej jako silnie działający środek przeczyszczający. Można także używać innych dostępnych preparatów przeczyszczających zawierających liście senesu, korę szakłaka, korzeń rabarbaru, korzeń mniszka, aloes.

Podsumowując, chcąc leczyć zaparcia na tle nadmiarowym z powodu nagromadzonego Gorąca najpierw pozbywamy się „balastu” za pomocą metod przeczyszczających, a w drugiej kolejności usuwamy Gorąco, które jest przyczyną problemu. Nie spożywamy kiełbas, wędlin, mięs pieczonych i grillowanych, baraniny, dziczyzny, wysokoprocentowych alkoholi. Należy podwoić ilość warzyw w diecie (raczej warzywa gotowane niż surowe). Trzeba koniecznie nawilżyć i ochłodzić jelita, spożywać potrawy nawilżające (zupy, kompoty), o chłodnej termice, soczyste, ograniczyć słodycze, kawę i ostre potrawy. Szczegółowe zalecenia sa opisane w tym artykule. 

 

ZAPARCIA ZWIĄZANE Z ZASTOJEM QI

Możliwe objawy: suchy stolec, ale nie tak bardzo jak w poprzednim przypadku, występują trudności z wypróżnieniem, częste odbijanie, pełność w klatce piersiowej, rozpieranie w obszarze podżebrowym, rozpierający ból brzucha, słaby apetyt. Gorzki posmak w ustach, zawroty głowy. Problem ten dotyczy zazwyczaj osób pracujących umysłowo, o siedzącym trybie pracy, osób nadmiernie kontrolujących. Bardzo często w tym syndromie pojawiają się zaparcia na przemian z biegunką! Medycyna zachodnia diagnozuje ten styndrom często jako zespól jelita drażliwego. Objawy nasilają się pod wpływem stresu emocjonalnego lub braku ruchu.

Zastój Qi powoduje, że stolec nie jest prawidłowo „przepchnięty”. Terapią jest nasilenie ruchu Qi w Jelicie Grubym, pobudzenie i uregulowanie wypróżnień.  Medycyna chińska w takim przypadku zaleca formułę  LIU MO TANG, która silnie przeczyszcza jelita i porusza Qi. Stosując ziołolecznictwo zachodnie możemy użyć mięty pieprzowej, korzenia mniszka, korzenia łopianu, liści karczocha. Napoje poruszające zastój Qi będą bardzo skuteczne. Polecam także więcej ruchu i automasaż brzucha oraz pracę z emocjami. Zalecenia dotyczące tego wzorca opisałam tu

*Zamieszczony opis wzorca chorobowego absolutnie nie nadaje się do stawiania samodzielnych diagnoz i udzielania terapeutyczny zaleceń. W przypadku zachorowania nie może on zastąpić diagnozy lekarza ani leczenia.

Pin It on Pinterest

Share This