Gorąco w organizmie jest to stan nadmiaru, którego objawami kluczowymi są suchość w jamie ustnej, pragnienie, ciepłe ciało, nadaktywność, tendencja do wybuchów gniewu. Napięcie emocjonalne, stres, niespokojny tryb życia oraz nieprawidłowa dieta potęgują zaburzenie. Medycyna chińska zaleca w takim przypadku nawilżenie i ochłodzenie organizmu. Długotrwały stan nadmiarowego Gorąca prowadzi do niedoboru Yin (jest to stan niedoboru).
Osoby z konstytucją Gorącą często preferują smak ostry w diecie, żeby rozluźnić ciało i rozproszyć blokady emocjonalne (to dotyczy raczej mężczyzn) lub nadużywają smaku słodkiego aby zmniejszyć żal i frustrację (to dotyczy raczej kobiet).
ZALECENIA DIETETYCZNE:
- Należy zwiększyć podaż płynów (przyjmowanych mimo wszytko nie w zmrożonej postaci), raczej niech to nie będzie woda i napoje butelkowane, ale ciepła woda, odpowiednie napary ziołowe, kompoty i soki domowe.
- Wskazana są wszystkie rodzaje warzyw a szczególnie: pomidory, ogórki, bakłażany, papryka w sezonie!, zimą kapusta pekińska. Seler naciowy, szparagi, pieczarki, szpinak, cukinia, kukurydza cukrowa, wszelkie warzywa z rodziny kapustowatych, zwłaszcza brokuły, kalafiory i brukselka też będą pomocne w leczeniu tego syndromu.
- Dla nawilżenia jelita grubego (w przypadku zaparć) korzystne są warzywa typu Yin: cukinia, bakłażan, szpinak, roszponka dodawana do zupy lub gulaszu po ugotowaniu. Można podawać surówki ale przelane wrzątkiem lub zblanszowane.
- Ze zbóż zalecana jest pszenica, kukurydza (grysik, polenta, mąka kukurydziana), proso, ryż, jęczmień.
- Owoce, zwłaszcza: gruszki, jabłka, maliny, agrest, figi i śliwki suszone, cytrusy )można podawać ale z umiarem), banany, mandarynki, kaki (persymona), a także melon miodowy i arbuzy
- Zaleca się spożycie dobrej jakości produktów mlecznych (schładzają i nawilżają), pod warunkiem, że nie występują objawy Wilgoci.
- Zalecana jest odpowiednia ilość snu i odpoczynku, praca z emocjami, mniej agresywne nastawienie do życia.
- Dodatkowo można wprowadzić do diety: herbatę miętową, rumiankową, z pokrzywy, spirulinę, chlorellę, tofu, fasolkę mung.
- Przeciwskazany jest smak ostry, gorący i ciepły (pieprz, chilli, curry, goździki, suszony imbir, cynamon, chrzan itd.) (z przypraw zalecany jest koper włoski, kminek, majeranek). Unikać czosnku, cebuli, pora i szczypiorku.
- Zabroniony jest alkohol zwłaszcza wysokoprocentowy i czerwone wino, dozwolone jest spożywanie piwa pszenicznego dobrej jakości i w niewielkich ilościach.
- Należy wykluczyć z diety wszelkie kiełbasy, baraninę, jagnięcinę, skorupiaki, czerwone mięso, kurczaki.
- Bardzo szkodliwy jest smak gorzki ciepły, ponieważ działa osuszająco i uszkadza Yin – bardzo niekorzystnie działa kawa i herbata, palenie papierosów także jest bardzo szkodliwe, ale to wiemy wszyscy.
- Niekorzystny jest smak słony – sól, w nadmiarze, ponieważ nasila Ogień Żołądka
- Ogrzewające metody gotowania (grillowanie, smażenie, gotowanie ciśnieniowe) są również niewskazane.
- Produktów konserwowanych związkami siarki np., suszone owoce
Droga Pani Grażyno,
Czy mogłaby mi Pani polecić Dietę na niedobór Yin. Nie czuje głodu, mam ciagle zimne dłonie i stopy. Drętwienie kończyn coraz częściej i złe samopoczucie. Stałe bóle głowy i mroczki przed oczyma. Zatwardzenia na przemian z biegunkami. Czy mogłaby mi Pani polecić dietę, która wspomagałby moje wyzdrowienie. Czy mogłaby mi pani polecić taki spis potraw zabronionych i wskazanych. Za jakąkolwiek pomoc będę Pani bardzo wdzięczna. Chciałabym bardzo wrócić do kondycji sportowej ale niestety mój obecny stan nie pozwala mi na to. Niestrawności, zatwardzenia, brak trawienia, do tego dojdzie drętwienie i zimno kończyn. Wołam o pomoc!!! Dziękuje bardzo.
Pani Justyno zalecenia dietetyczne chętnie mogę dla Pani przygotować, ale zawsze potrzebna jest do tego prawidłowa diagnoza różnicowa Wg Medycyny chińskiej. Bez tego ani rusz, widzę, że problem jest dosyć złożony. Im wcześniej zacznie się działać tym lepiej. Proszę o telefon po Świętach. Pozdrawiam Grazyna Kidawska
Oczywiście, że tak, ale do opracowania takich zaleceń potrzebne jest postawienie diagnozy. Zapraszam do gabinetu. Pozdrawiam Grazyna Kidawska