Tak jak wspomniałem w poprzednim artykule o ćwiczeniach przygotowawczych do wykonywania systemu qigong jako kompletna praktyka obejmuje właśnie ćwiczenia przygotowawcze, dany system qigong i ćwiczenia zamykające sesję.

W tym poście zajmę się tymi ostatnimi czyli ćwiczeniami zamykającymi sesję (Shou Gong). Starożytni praktycy qigong lubili ten rodzaj ćwiczeń porównywać do zbierania żniw a to porównanie pokazuje jak ważne one są w treningu qigong. Ćwiczenia zamykające są ważne zarówno w treningu qigong, ale też kung fu.

Istnieją całe serię tego rodzaju ćwiczeń jak Kouchi (stukanie zębami), Chilongjiaohai (krążenie językiem w jamie ustnej), Gushu (przepłukiwanie ust), Tunjin (przełykanie śliny), Mingtiangu (bębnienie w niebiański bęben czyli opukiwanie tylnej części głowy) oraz oklepywanie całego ciała. Tego typu metod jest około 28. Metody te nie są skomplikowane, ale ważne jako ćwiczenia zamykające sesję ćwiczeń.

Zwykle po normalnych ćwiczeniach szybko kończymy intensywny trening. W qigongu jednak powinniśmy sobie zrobić po głównej części ćwiczeń pauzę w czasie której możemy posłuchać muzyki, trochę pospacerować, pocierać dłonie i oklepywać ciało. Robimy to, aby dać ciału chwilę na złapanie oddechu oraz aby umysł uspokoił się. Robimy to po to, aby powoli przejść ze stanu praktyki do normalnego stanu.

Są jeszcze 2 inne powody/funkcje ćwiczeń zamykających:

  1. Zwiększyć pozytywny efekt dotychczasowych ćwiczeń np. jeśli chcesz zwiększyć swoją kondycję fizyczną i odporność to do ćwiczeń zamykających możesz dodać też akupresurę określonych punktów akupunkturowych, które poprawiają zamierzony efekt.
  2. Zmniejszają skutki uboczne np. praktykując dwukrotnie pod rząd system 8 Kawałków Brokatu (Ba Duan Jin) możesz poczuć zmęczenie w nogach i kolanach. Szczególnie jeśli jesteś początkujący możesz mieć tego typu reakcję. Wybieramy wtedy z ćwiczeń zamykających automasaże i oklepywanie ciała, które są przeznaczone, aby właśnie zapobiec działaniom niepożądanym, które mogłyby doprowadzić do przeciążenia ciała.

Tak więc z powyższych powodów ćwiczenia zamykające sesję qigong są bardzo ważną częścią treningu qigong.

Są takie chińskie powiedzenia „Jeśli nie utrzymujesz swojej praktyki ćwiczeń, to tak jakbyś praktykował na próżno” oraz „Jeśli nie utrzymujesz swojej praktyki ćwiczeń, to nic nie uzyskasz”. Oba te powiedzenia podkreślają ważną rolę zbioru w całym procesie praktyki.

Są różne rodzaje systemów qigong statyczne, dynamiczne, zarówno dynamiczne jak i statyczne. Do nich są dobrane odpowiednie ćwiczenia przygotowawcze i różne są też efekty tych ćwiczeń. Jednak pomimo, że są różne ćwiczenia przygotowawcze, różne metody ćwiczeń i różne ich efekty łączy je regulacja ciała, oddechu i umysłu.

Zasada ta jest jak sadzenie upraw i nie można zatrzymać się w połowie drogi. 

Oprócz ogólnego działania ćwiczeń zamykających sesje ćwiczeń qigong określone ćwiczenia zamykające mają same w sobie specyficzne działanie zdrowotne jak np. oklepywanie wzdłuż danego meridianu, aby poprawić krążenie qi i krwi w danym obszarze ciała, spowolnić zbyt szybkie tempo przepływu qi, aby ją skonsolidować do wewnątrz ciała.

Ćwiczenia zamykające są ważnym elementem praktycznym ćwiczeń qigong, ponieważ mają naturę dwukierunkową.

To znaczy z jednej strony sprzyjają utrwalaniu i generowaniu efektów ćwiczeń, ponieważ ćwiczenia qigong mimo, że powodują kumulację energii z drugiej strony do ich wykonania pobieramy też energię. Jeśli „drzwi” nie będą zamknięte zgromadzona energia będzie stopniowo konsumowana i uwalniana.

Z drugiej strony praktyka ćwiczeń zamykających pomaga niwelować dolegliwości stawów, zawroty głowy, dolegliwości w klatce piersiowej i brzuchu, które mogą się pojawić szczególnie u początkujących nie przyzwyczajonych jeszcze do określonej pracy ciała, oddechu i umysłu. Pomagają też zapobiegać powstawaniu niektórych chorób przewlekłych.

 

Pin It on Pinterest

Share This