Jedną ze słynnych potraw wspomagających zdrowie w Chinach jest tzw. Eight Treasure Congee Ba Bao Fan 八宝饭. Jest to mieszanka ziaren i fasoli, z suszonymi owocami, orzechami, czasem z chińskimi ziołami, wszystko gotowane na bazie ryżu.   

Jest to potrawa dla każdego, dla osób młodych i starszych, osłabionych lub z wrażliwym trawieniem. Pożywna i lekkostrawna  potrawa, czyli doskonała zdrowa żywność. Powszechnie dostępna u sprzedawców ulicznych i w restauracjach w całych Chinach. 

Congee mają długą historię stosowania w chińskiej terapii żywieniowej,  w celu przywracania zdrowia zgodnie z ich konstytucyjnymi potrzebami. Składnik stosowane do przygotowania tej potrawy mogą się różnić w zależności od przeznaczenia (dla osób starszych lub dzieci, osób chorych) oraz osobistych potrzeb i preferencji.  Potrawa ta obniża poziom cukru we krwi, jest bogata w białko roślinne, makro i mikroelementy, minerały oraz liczne fitozwiązki. Ciekawa alternatywa dla codziennej owsianki.

Wybrane ziarna, fasole, orzechy, nasiona, owoce lub nawet warzywa będą inne, w poszczególnych porach roku, zależą one od właściwości termicznych i odżywczych produktów. Celem jest zapewnienie idealnej równowagi podczas zmieniających się sezonów.  

Eight Treasure Congee nie musi składać się dokładnie z 8 składników, może być ich więcej lub mniej. Poniżej przykładowy skład mieszanki, w ilości dla 4 osób:

  • 50g ryżu, uważanego za najbardziej zbilansowane ze wszystkich zbóż. Jaki ryż jest najbardziej wskazany o określonej porze roku i dla osoby z określoną konstytucja dowiecie się tu.
  • 30g Yi Yi Ren czyli łzawicy ogrodowej, czasami nazywanej hato magi lub łzami Hioba – wspaniałe letnie ziarno, które pomaga wypłukać nadmiar wilgoci, obrzęki i wewnętrzne ciepło. Yi Yi Ren pomaga usunąć nadmiar Wilgoci – śluzu, dzięki czemu będzie ona dobra dla osób z problemami z zatokami i astmą.
  • 20 g fasoli mung – lekkostrawnej fasoli, która jest uważana za bardziej chłodzącą z natury, może pomóc w usuwaniu toksycznego Gorąca, a także jest dobra na choroby skóry, obniżając ciśnienie krwi, wyostrzając wzrok i zmniejszając stan zapalny oczu. Fasola mung jest również stosowana w chińskich terapiach żywieniowych w leczeniu cukrzycy i problemów z oddawaniem moczu u osób starszych.
  • 20 g czarnej fasoli lub czarnej soi, która jest bogata w przeciwutleniacze i składniki odżywcze. Zamiast niej można użyć fasoli adzuki, małej czerwonej fasoli lub małej czarnej fasoli – obie są dobre dla Nerek.
  • 15g owoców Goji – Gou Qi Zi, są one dobre dla Wątroby i poprawy wzroku. Czesto  stosowane w chińskich preparatach ziołowych, aby pomóc „odżywić yin i krew” w leczeniu objawów, takich jak ból krzyża i nóg, impotencja, niewyraźne widzenie i zawroty głowy.
  • 5 szt. daktyli chińskich Da Zao – są one słodkie, z kwaśną nutą śliwki. Stosowane w TCM do odżywiania śledziony (wzmacniania trawienia) i do nawilżania płuc w leczeniu kaszlu. Są również używane na nocne poty, biegunkę, anemię i inne choroby krwi i są dobre jako tonik yin. Ostatecznie można zastąpić daktylami.
  • 13-30 g nasion lotosu – odżywiają serce i wzmacniają śledzionę, podnoszą na duchu, zwiększają poziom energi. Regularne spożywanie nasion lotosu sprawi, że poczujemy się lekko i spowolnimy proces starzenia.    

Wszystkie składniki, po namoczeniu (najlepiej przez całą noc) gotujemy w 8-9 szklankach wody, do miękkości. Congee możemy gotować w szybkowarze, w wolnowarze lub tradycyjnym garnku. Wodę uzupełniamy w trakcie gotowania. Po ugotowaniu można dodać do smaku sól, miód lub brązowy cukier kamienny oraz zmielone czarne nasiona sezamu lub orzechy włoskie.  

W sklepach w Chinach sprzedawane są gotowe mieszanki na wagę (zdjęcia poniżej). Każdy wybiera to, co dla niego, w danym momencie jest najbardziej korzystne. Polecam wypróbować i stosować w codziennej diecie, która jest szczególnie uboga w rośliny strączkowe. Poniżej zestaw powszechnie stosowanych składników w  tej potrawie.  

PS. Myślę, że można spróbować stworzyć nasze rodzime wersje tej potrawy, o smakach nam znanych i lubianych. Wszelkie zupy fasolowe z dodatkiem zbóż, warzyw, naszych lokalnych ziół nadają się jak najbardziej, jako baza. Potraktujmy ten przepis jako inspirację, ciekawe urozmajcenie codziennych posiłków. 

Pin It on Pinterest

Share This