Wg medycyny chińskiej fasolka mung [LU DOU] jest ochładzająca termicznie, ma smak słodki, działa w Wątrobie i Płucach.

Działanie: 

  • Zmniejsza objawy Gorącej Wilgoci – zmniejsza obrzęki (zwłaszcza kończyn dolnych), łagodzą stany zapalne i ból.
  • Działa moczopędnie.
  • Usuwa gorąco wywołane letnim upałem! To jest jedna z przyczyn chorób wg. Medycyny chińskiej [Syndrom gorąca późnego lata]. Działa ochładzająco, zmniejsza skutki udaru słonecznego, niepokój, zmęczenie, pragnienie a nawet gorączkę i omdlenia wywołane nadmierną ekspozycją słoneczną. 
  • Zwiększa ilość płynów ciała [JIN YE], przez co działa nawilżająco, szczególnie na skórę.
  • Stosowana w leczeniu zatruć pokarmowych, biegunki, bolesnego oddawania moczu, świnki, oparzeń, zatruć metalami ciężkimi i pestycydami, czyraków, zaplenia spojówek.
  • Wykorzystywana też w leczeniu nadciśnienia spowodowanego Gorącem. 
  • Wg Hong-Ye Hsu Lu Dou „usuwa wszelkie toksyny”.

Fasola złota, fasolka mung (Vigna radiata L.) roślina z rodziny bobowatych.Pochodzi z Indii, jest uprawiana w Azji południowej i Chinach. Jadalne nasiona są ważnym składnikiem potraw wielu kuchni azjatyckich, ze względu na wysoką zawartość białka, popularna w kuchni wegetariańskiej. Drobne fasolki o długości od 2 do 4 mm, w kolorze od żółtego do ciemnozielonego, spożywane są zarówno w postaci gotowanej, jak i surowej (po skiełkowaniu, w Polsce nazywane „kiełkami sojowymi”). W krajach Azjatyckich z fasoli mung wytwarza się również makaron (ang. „bean thread vermicelli”, „cellophane noodles”), nazywany sojowym. Makaron ten, w odróżnieniu od makaronu ryżowego i innych, po usmażeniu lub ugotowaniu staje się przezroczysty.

Kiełki fasolki mung dostępne w sklepach (bardzo proste do wyhodowania w domu) mają również działanie ochładzające i smak słodki. Oczyszczają organizm z toksyn. Poprawiają funkcję potrójnego ogrzewacza [San Jiao].

Ze względu na termikę ostrożnie należy stosować fasolkę mung w przypadku objawów Zimna. Nadmierne spożycie może spowodować problemy trawienne u osób z objawami niedoboru Qi Śledziony (luźne i wodniste stolce, brak energii, zmęczenie, awersja do zimna). Kiełki fasolki mung można spożywać sparzone lub podsmażone w woku. W Wietnamie jest to obowiązkowy składnik zupy Pho. 

Zastosowanie:

  1. Congee z fasolki mung – obowiązkowy posiłek w czasie letnich upałów. 60g nasion fasolki namoczyć na noc, ugotować z dodatkiem 500ml wody. Nasiona gotujemy aż popękają, lecz wciąż będą zielone, inaczej stracą dobroczynne działanie. Taki kleik działa uspokajająco, gasi pragnienie, usuwa toksyczne gorąco i opuchliznę, zwłaszcza u osób starszych. Jest to podstawowy wywar zalecany w chronicznych bólach gardła, zwłaszcza latem. Jest to dobra potrawa na śniadanie lub lekki obiad. 
  2. 50g nasion fasolki mung, 50g nasion fasolki adzuki, 50g nasion czarnej fasoli, 50g korzenia lukrecji. Taka potrawa łagodzi objawy kaca i wypłukuje toksyny z ciała. 
  3.  Herbatka odtruwająca z fasoli mung i lukrecji. 60g fasoli mung, 15g korzenia lukrecji kruszymy na gruby proszek, wsypujemy do termosu i zalewamy wrzątkiem. Zaparzamy 20-30 minut. Popijamy często aż do skończenia naparu. Jedna porcja w ciągu dnia. W razie silnego zatrucia co 6 godzin pijemy kolejna porcje. Napar oczyszcza z Gorąca i odtruwa. 

Pin It on Pinterest

Share This