Co medycyna chińska poleca do picia aby zredukować wpływy wysokich temperatur?  Napoje chłodzące!

W letnie upały najlepszym rozwiązaniem jest zielona herbata [LU CHA/CHA YE], ze względu na to, że wg medycyny chińskiej usuwa Gorąco i toksyny, wpływając odświeżająco na całe ciało. Zielona herbata oczyszcza oczy i głowę, poprawia koncentrację i uwagę. Łagodzi objawy Gorąca w ciele, takie jak zawroty głowy, pragnienie i rozdrażnienie.   

Przedłużające się upały dają dokładnie takie objawy w ciele, jak: zmęczenie, znużenie, rozdrażnienie, brak koncentracji, uczucie pragnienia, nadmierne poty, a w nasilonych przypadkach bóle głowy i zawroty głowy. Jeżeli zielona herbata działa na te wszystkie aspekty, to wiemy, że o tej porze roku jest to napój nr 1. 

Picie zielonej herbaty złagodzi wszystkie dokuczliwe objawy wynikające z otaczającego nas Gorąca.  

  • Unikajmy butelkowanych napojów na bazie zielonej herbaty, nie służą one zdrowiu, zawierają duże ilości cukru i konserwantów, które zmieniają jej właściwości.
  • Herbatę zieloną pijemy zawsze świeżo zaparzoną. Znane jest chińskie powiedzenie: „nigdy nie pij wczorajszej herbaty”.   

Aby wzmocnić efekt chłodzący w czasie letnich upałów,  można zmieszać zielona herbatę z innymi ziołami:   Zielona herbata z kwiatami chryzantemy [JU HUA], redukuje stany zapalne, dobrze działa na zaczerwienione oczy.

  • Zielona herbata z kwiatami wiciokrzewu [JIN YIN HUA], leczy stany zapalne, redukuje napięcie i irytację, bóle gardła. Można użyć kwaitów wiciokrzewy świeżych, ważne, żeby były to odmiany o żółtych kwiatach np. 'Graham Thomas’.
  • Zielona herbata z liśćmi mięty [BO HE] –  2 g mięty suszonej (4-5g świeżej) i 5 gramów liści herbaty. Taka kombinacja oczyszcza wewnętrzne gorąco, gasi pragnienie i objawy suchości w ustach. Redukuje ból głowy i przekrwienie spojówek.
  • Zielona herbata z cytryną lub limonką – odświeża, ochładza, nawilża.
  • Zielona herbata z liśćmi bambusa [DAN ZHU YE]- zmniejsza rozdrażnienie, niepokój, trudności w zasypianiu spowodowane Gorącem. Ciekawym wskazaniem jest „niezadowolenie”?! Wielu osobom by się przydał ten napój:)

Często w zaleceniach dietetycznych u osób z objawami Zimna proszę o zrezygnowanie z picia zielonej herbaty i zastąpienia jej napojami rozgrzewającymi, tylko trzeba pamiętać, że przy tak wysokich temperaturach nie powinniśmy się rozgrzewać tylko schładzać, więc niewielkie ilości napojów na bazie zielonej herbaty osobom z niedoborem Yang nie zaszkodzą, a nawet będą wskazane. Zawsze starajmy się zachować zdrowy rozsądek i być elastyczni, to jest objaw zdrowia. 

Dostosowanie do zmieniających się warunków klimatycznych (do pór roku) jest wg medycyny chińskiej jednym ze sposobów zapobiegania problemom zdrowotnym. Jak to zrobić? Odpowiedź jest prosta – dopasowujemy naszą dietę oraz styl życia do aktualnej pogody. Dzisiaj jest gorąco, temperatura powyżej 30°C, czyli powinniśmy się ochładzać. Najprostszym rozwiązaniem jest wybór produktów ochładzających, lekkostrawnych i nawilżających. Szczegółowe zalecenia dietetyczne zostały opisane tu.   

Pin It on Pinterest

Share This