Kwiaty chryzantemy w tradycji chińskiej symbolizują długie życie.

Wg Medycyny Chińskiej kwiaty złocienia (chryzantemy) Flos chrysanthemii [JU HUA] są słodkie i gorzkie, lekko chłodne, wnikają do Płuc i Wątroby. Mają lekką aromatyczną naturę. Wg SNBCJ są gorzkie i neutralne. 

W literaturze możemy spotkać taki opis tego zioła: ”Kwiat chryzantemy jest (…) przesiąknięty Qi czterech pór roku. Kiełkuje zimą, rozwija listki wiosną, zaczyna kwitnąć latem, w pełni rozkwita jesienią”

 •  Kwiaty chryzantemy działają chłodząco, latem można je pić w postaci napoju chłodzącego, a przez cały rok leczyć nim zaczerwienione oczy i opuchnięte dziąsła.
 • Ju Hua wzmacnia Nerki i Wątrobę. Maja działanie detoksyfikujące. 
 • Kontroluje Ogień Serca i uspokaja Wątrobę, leczy zawroty głowy i łzawienia. Stymulują cyrkulację krwi.
 • Eliminuje toksyny zwłaszcza w przebiegu infekcji skórnych i chorób zakaźnych –  łagodzi swędzenia.
 • Odżywia oczy i Krew, dzięki czemu usuwa zaburzenia wzroku (zaczerwienione oczy, obrzęknięte, podrażnione, uczucie ucisku za oczami).

W ziołolecznictwie stosuje się kwiaty chryzantemy w dwóch kolorach – białe chryzantemy uspokajają Wątrobę, poprawiają wzrok, zmniejszają poziom stresu, żółte chryzantemy silniej eliminują Gorący Wiatr – do stosowana w przebiegu chorób zakaźnych, zwłaszcza skórnych. Można też spotkać Ye Ju Hua, kwiatki w pączkach, mają silniejsze działanie, ale są 2-3 krotnie droższe, silniej odżywiają krew. Można też kupić Xue Ju Hua, chryzantemę, która po zaparzeniu daje napar czerwony jak krew, silniej odżywia krew. w handlu spotykana pod nazwą ” Snow Chrysanthemum”

 Jak stosować? Przede wszystkim zwracamy uwagę na świeżość kwiatów, powinny być suche ale nie stare, ich kolor powinien być świeży, nie wyblakły. Najlepiej suszyć kwiaty na końcu lub w suszarce. 

 1. Poleca się spożywać kwiaty chryzantemy w postaci herbaty – naparu, jako zioło pojedyncze. 5g suszonych kwiatów zalać gorącą wodą (80-90stopni), zaparzać przez 5 minut.
 2.  Zaczerwienione, piekące gardło, ból i drapanie gardła możemy złagodzić używając mieszanki 6 g liści zielonej herbaty i 6 g kwiatów chryzantemy. Wywar ten oczyszcza wewnętrzne Gorąco, zmniejsza opuchliznę, przynosi ulgę bolącemu gardłu. Wywar należy pić zimny.
 3.  Chłodzący napój w porze letniej lub napar przynoszący ulgę podrażnionym oczom przygotowuje się mieszając 10g kwiatów chryzantemy i 10g owoców Goji [Gou Qi ZI]. Można dodać do mieszanki 3 g liści zielonej herbaty.
 4.  Wywar z 9g liści morwy i 9g kwiatów chryzantemy pomaga na bóle głowy pojawiające się w czasie upałów (najpierw gotujemy liście przez 10-15 min, pod koniec gotowania dodajemy kwiaty chryzantemy i zaparzamy 3-5 minut.
 5.  Zielona herbata (3g) połączona z 10g kwiatów chryzantemy poprawia wzrok u osób przemęczonych, znerwicowanych, łagodzi bóle głowy związane z zespołem przewlekłego zmęczenia.
 6.  Mieszanka taka jak powyżej, ale słabsza (po 2 g liści herbaty i kwiatów chryzantemy) pita regularnie działa odtruwająco, oczyszcza Wątrobę, obniża stężenie lipidów we krwi, opóźnia starzenie.

 W Shen Non Ben Cao Jing [Materia Medica Boskiego Rolnika] jest napisane: „Długotrwałe stosowanie Ju Hua korzystnie wpływa na Qi i Krew, daje uczucie lekkości w ciele, zapobiega starzeniu”.

 Dawka dzienna suszonego ziela wynosi 4.5-15g. 

Nie poleca się osobom z objawami Zimna i biegunkami z powody niedoboru Qi Śledziony. Można przyjmować niewielkie ilości w gorących porach roku. 

Zamieszczony opis absolutnie nie nadaje się do stawiania samodzielnych diagnoz, udzielania terapeutyczny zaleceń, przyjmowania ziół bez odpowiedniego wykształcenia w zakresie ziołolecznictwa Medycyny Chińskiej. W przypadku zachorowania nie może on zastąpić diagnozy lekarza ani leczenia.

Pin It on Pinterest

Share This