Sezon Xiao Man Mniejsza Pełność ziaren rozpoczyna się pomiędzy 20 a 22 maja każdego roku. Jest to ósmy w kolejności sezon słoneczny i drugi letni. Ten sezon ma inne znaczenie na północy i południu Chin. Na północy Man odnosi się do rozległych pól ze zbożami, które będą letnimi zbiorami. W starych kronikach mówi się, że jęczmień i ozima pszenica osiągają w tym czasie ostateczne wypełnienie ziaren, ale nie są one jeszcze dojrzałe i gotowe do zbioru. Rodzą się także owoce, ale one także nie są jeszcze dojrzałe. Dla porównania na południu Chin Man odnosi się do zwiększenia obfitości deszczów a stare rolnicze przysłowie chińskie mówi „im większe deszcze tym będą bardziej rekordowe plony”.

Okres ten dzieli się na 3 części: w pierwszej gorzkie zioła cieszą się obfitym wzrostem; w drugiej pewne delikatne dzikie warzywa poprzez bardzo gorącą pogodę z mocnym słońcem zostają wysuszone na wiór; w trzeciej części ozima pszenica wchodzi w okres dojrzałości co skutkuje widokiem zwisających kłosów zbóż wypełnionych ziarnami. Jest to dla rolników jeden z najbardziej ciężkich okresów pełnych pracy, bo w kalendarzu rolnym okres Mniejsza Pełność Ziaren jest srodkowym okresem lata.

Na południu Chin w tym czasie rozprowadza się nawóz na polach, aby pierwszy ryż wraz z deszczami szybko osiągnął pełny wzrost. W okresie Xiao Man składa się ofiary i modli do Boga Jedwabników, aby zbiory jedwabników były obfite.

Profilaktyka zdrowia

 

Lato w chińskiej medycynie jest powiązane ze Sercem. Należy więc teraz zwracać dużą uwagę na aspekt Serca, krwi i qi. Kiedy Serce i Yang są słabe, mamy niedobór qi i krwi możemy poczuć się zmęczeni zarówno fizycznie jak i emocjonalnie oraz czuć zimno. Ten stan z czasem może wywołać zastój krwi. Zastój Serca i krwi może objawić się jako bóle w klatce piersiowej i plecach, ale też wpłynie na trawienie i wchłanianie qi, składników pokarmowych w jelicie cienkim. To łatwo wytłumaczyć na gruncie chińskiej medycyny gdzie Serce jest powiązane z Jelitem Cienkim w parze funkcjonalnej.

 

W Chinach w tym czasie panuje wilgotna i coraz bardziej gorąca pogoda, dlatego łatwo w takich warunkach rozwijają się bakterie i ludzie częściej zapadają na choroby żołądkowo-jelitowe. Stąd zaleca się, aby dieta w tym sezonie była oparta o świeże produkty by wzmacniać odporność organizmu.

 

Z uwagi na to, że w tym czasie robi się ciepło, a nawet gorąco, łatwo zlekceważyć profilaktykę przed atakiem zimna, wiatru. Można w ten sposób łatwo złapać przeziębienie z gorączką (obecnie trzeba mieć na uwadze w  wszędobylską klimatyzację). Powinniśmy unikać zimnego pożywienia i napojów (lody, napoje z lodówki), bo mogą łatwo spowodować problemy gastryczne, jeśli nie od razu, to po jakimś czasie. Z drugiej strony rosnące gorąco w pogodzie zużywa nasze zasoby energetyczne i osłabia nas, szczególnie poprzez obfite poty. Wysoka wilgotność powietrza może z kolei nasilić choroby endokrynologiczne, reumatoidalne zapalenie stawów (u tych osób, u których które z punktu widzenia medycyny chińskiej przyczyną choroby jest Gorąco i Wilgoć – osoby, u których przyczyną reumatoidalnego zapalanie stawów był atak zimna będą czuły się latem lepiej, szczególnie jeśli jest sucho). Mogą też nasilić się  choroby skóry w tym przypadku zaleca się dietą opartą na świeżym i lekkim wegetariańskim jedzeniu i jeść więcej produktów, które mają efekt usuwania wilgoci i gorąca z organizmu.

 

Aby zapobiegać udarowi słonecznemu i nagromadzeniu Wilgoci wzmacniamy Śledzionę i Żołądek, aby usunąć gorąco i nasilić diurezę. Pożywienie powinno być lekkie i łatwe do strawienia, wzmacniające apetyt, szczególnie polecane są zupy, warzywa i owoce. Powinniśmy unikać produktów o gorącej naturze termicznej (nie chodzi o temperaturę fizyczną produktów spożywczych tylko termikę jedzenia rozumianą zgodnie z chińską dietetyką) i tłustego. Do podstawowej diety wprowadzamy w tym okresie więcej produktów o chłodnej naturze termicznej jak np. herbata z chryzantemy [Ju Hua], z trzciny, cebulki lilii [Bai He], fasola mung [Lu Dou], yam [Shan Yao – pochrzyn] i melon. Dobre jest też congee, którą można łączyć z np. zieloną herbatą.

 

Unikać należy zbytniego pocenia. Powinniśmy zapobiegać atakowi Wiatru, Zimna i Wilgoci.

 

W sezonie Xiao Man Yang natury zaczyna rozkwitać i jeśli w tym czasie otworzysz serce i wzmocnisz umysł możesz uzyskać dwa razy więcej dzięki połowie wysiłku. Pod względem mentalnym powinieneś też unikać chciwości.

 

Pin It on Pinterest

Share This