Qigong jest praktyką kompletną a więc oprócz danego systemu qigong ważne są też ćwiczenia przygotowujące do praktyki jak i ją zamykające.

Nie powinno się od razu przechodzić do systemu qigong bez ćwiczeń przygotowujących. Obejmują one 3 aspekty:

  1. Bądź pewien, że Twoje ciało jest miękkie, rozluźnione i rozgrzane. Oznacza to, że przed wykonaniem systemu qigong powinieneś wykonać wpierw trochę ćwiczeń rozciągających, aby ciało się rozgrzało i rozluźniło. W ten sposób unikniesz kontuzji. Te ćwiczenia nie powinny być zbyt intensywne, aby nie zakłócić naszego naturalnego rytmu oddechu i przyspieszającego zbytnio pracy serca czyli mówiąc kolokwialnie nie zziajać się.
  2. Oddychanie – czyli wpierw regulujemy też nasz oddech poprzez proste ćwiczenia (w poście na fb dołączam jedno z nich).
  3. Przygotowanie naszego umysłu, świadomości – staramy się przed wykonaniem systemu qigongu uspokoić nasze emocje, nastrój, umysł. Nie powinniśmy wchodzić w praktykę systemu qigong będąc wzburzonym.

Potrzebujemy tych praktyk przygotowawczych dla tych trzech aspektów. Będą one determinować nasz rozwój w praktyce qigong i czy rzeczywiście doświadczymy efektów działań określonych ruchów, oddychania i pracy umysłu. Przygotowanie przed praktyką systemu qigong jest jego nieodzowną częścią i wpływa na poziom skuteczności praktyki qigong.

Mój mistrz Zhang Ming Liang z tradycji Emei stworzył taką metaforę całego systemu ćwiczeń Qigong. Powiedział, że odpowiednie przygotowanie przed praktyką systemu qigong jest jak rozbieg samolotu przed startem, praktyka systemu są jak bezpieczny lot samolotu w powietrzu a ćwiczenia kończące są jak zwolnienie samolotu do płynnego lądowania. 

Ćwiczenia rozciągające mają sprawić, że mięśnie będą bardziej rozluźnione, elastyczne, ale ciało stanie się też bardziej wytrzymałe. Ćwiczenia oddechowe wyregulują oddech, który wpłynie też na uspokojenie umysłu.

Tak więc wchodząc w praktykę systemu qigong ciało powinno być miękkie, rozgrzane, oddech równomierny i delikatny a umysł wyciszony i zrelaksowany.

Przygotowanie przed główną praktyką qigong mają sprawić, że trening będzie bezpieczny i skuteczny oraz bardziej efektywny.

Jest jeszcze jeden ważny czynnik przed rozpoczęciem praktyki qigong – to wytrwałe nastawienie oraz odpowiednia motywacja do praktyki qigong.

Pin It on Pinterest

Share This