Praktykując qigong czujesz spokój umysłu i relaksację ciała. To stwierdzenie jest prostym podsumowaniem celu i funkcji praktyki qigong.

Aby mieć „spokój umysłu” trzeba pozwolić naszemu umysłowi i myśleniu, które zwykle nie zatrzymuje się na moment stopniowo przejść w kierunku uspokojenia. Jest to szczególnie ważne w tych czasach eksplozji informacji i mentalnego stresu. Tego typu działanie qigongu jest także jednym z głównych powodów dlaczego starożytna praktyka qigongu ciągle lśni w dzisiejszych czasach.

Tak więc jednym z celów i funkcji praktyki qigong jest sprawienie, że nasz umysł/Serce uspokoją się.

Relaksacja ciała jak nazwa wskazuje to pozwolenie swojemu ciału zrelaksować się. Jednak ta relaksacja nie oznacza leżenia z kompletnym rozluźnieniem się jak się to zwykle rozumie. Raczej powinno to być zgodnie z specjalnym terminem w qigong, który mówi „Bądź rozluźniony, ale nie odpływaj” czyli nie zupełnie rozluźnionym. Nie jest to luźność ani bycie zwiotczałym, ale delikatnym, łagodnym.

To jest stan, który opisujemy jako „miękkość w twardości i twardość w miękkości, z twardością i miękkością wzajemnie się uzupełniające.”

Celem osiągnięcia tego stanu jest rozciągnięcie, odpowiednie ułożenie kości tak, aby stanowiły dobre podparcie dla naszego ciała. Jest to pierwsza rzecz, którą robimy. A następnie relaksujemy mięśnie, nerwy, naczynia krwionośne najlepiej jak potrafisz, aby ułatwić przepływ qi i krwi w naszym ciele.

Mistrzowie przeszłości mówili „podciągnij ścięgna i kości, niech skóra i mięśnie opadną”. Wtedy oddychanie zejdzie w dół, qi i krew pójdą w dół. Te ruchy spowodują efekt zarówno siły jak i delikatności.

Jak widać to nie tak łatwo poczuć spokój umysłu i relaksację ciała o czym pewnie pomyśleliście czytając pierwsze zdanie tego artykułu. Aby to osiągnąć potrzebujemy wskazówek wykwalifikowanego nauczyciela oraz dużo praktyki i doświadczenia.

Jednym z punktów wyjściowych w praktyce „uspokojenia umysłu” jest, aby eliminować napięcie i wszelkie rozproszenia w umyśle bez ingerencji ze świata zewnętrznego. Dzięki precyzyjnej praktyce można dostrzec zmiany także w ciele a nasze działania osiągną zarówno efekt miękkości jak i sztywności co da nam także odczucie spójności.

Rozluźnienie ciała to świadome rozluźnienie stawów, mięśni i narządów wewnętrznych a zarazem w trakcie wykonywania ćwiczeń qigong zachowujemy właściwą postawę, sylwetkę a zarazem napinania mięśni całego ciała w określonych ruchach. Jeśli nie potrafisz w praktyce rozluźniać ciała wpadniesz w stan sztywności i stagnacji; jeśli nie rozluźnisz kończyn umysł i energia zostaną osłabione a ruchy ciała nie zostaną wyregulowane.

Tylko wtedy gdy umysł jest spokojny a ciało rozluźnione możemy osiągnąć gładko płynącą bez przeszkód qi a następnie osiągnąć cel zachowania zdrowia.

Poczucie odprężenia umysłu i ciała wymaga codziennej ciężkiej pracy, ponieważ koncentracja świadomości i usuwanie rozpraszających myśli wymaga długotrwałego treningu, aby zdobyć zdolność panowania nad umysłem.

Również prawdziwe rozluźnienie ciała jest jednocześnie wspaniałe i trudne. Zdecydowanie nie jest to wysiłek z dnia na dzień. Aby zdobyć prawdziwą wiedzę i doświadczenie potrzeba bardzo dużo praktyki.

 

Pin It on Pinterest

Share This